قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / روانشناسی ارتباط با مشتری / 5 عامل جلب توجه در بازاریابی و فروش

5 عامل جلب توجه در بازاریابی و فروش

قسمت اول بحث روانشناسی ارتباط با مشتری را در اینجا بخوانید.

در سال 2007 در دانشگاه MIT   توسط تیموتی بوشمن و ارل میلر تحقیقی بر روی میمونها انجام شد. به میمونها آموخته بودند که با کامپیوتر بازی کنند. در حین بازی عملکرد مغز میمونها مانیتور می شد. محققان متوجه شدند که وقتی توجه میمونها  به چیزی جلب می شد قسمتهایی از مغز قدیم که مربوط به حفظ بقای موجود زنده است تحریک می شد اما وقتی چیزی توجه آنها را جلب می کرد و آنها بر آن متمرکز می شدند یا به عبارت دیگر توجه خود را حفظ می کردند، قسمت پیش پیشانی کورتکس که وظیفه برنامه ریزی و تعیین راهبردها را بر عهده دارد تحریک می شد.Prefrontal-Cortex

از این آزمایش می توان نتیجه گرفت که یک جلب توجه ساده برای بازاریابی و فروش کفایت نمی کند، بلکه باید جلب توجه به نحوی باشد که مخاطب علاقه مند شود که توجه خود را حفظ کند تا بدین ترتیب مراکز پیشرفته تر مغز او درگیر شوند.

بر همین اساس برخی از چیزهائی که گمان می کنیم می تواند توجه مخاطب را جلب کند واقعا تاثیر چندانی ندارند. مثلا بزرگ نوشتن جملاتی در متن و برجسته کردن آنها معمولا در مقابل روشهای دیگری که در این سلسله مباحث مطرح خواهیم کرد کم تاثیر است یعنی دقیق تر بگوئیم ممکن است جلب توجه کند اما چندان نمی تواند باعث حفظ توجه شود. (برجسته کردن برخی از مطالب در این سایت برای جلب توجه موتورهای جستجو است نه خوانندگان.) علت آنکه نمی گوئیم بی تاثیر است این است که گاه یک کلمه برجسته شده ممکن است برای فردی واجد معانی خاص باشد یا مشکل او را مطرح کرده باشد و همین عوامل باعث حفظ توجه فرد شود.

مجموعه عواملی که در بازاریابی و فروش می تواند منجر به جلب توجه مخاطب بصورت موثر بشود در 5 مفهوم قابل دسته بندی هستند:

  • معنا

تاکنون پیش آمده که  در یک محیط شلوغ  کسی نام شما را صدا کرده باشد. شما علیرغم شلوغی نام خود را شنیده و به سمت صدا برگشته باشید. برخی از کلمات یا نشانه ها برای ما معنای خاصی دارد و این باعث جلب توجه ما به آن می شود.

  • عوامل غیر منتظره

در قسمت قبل این مبحث وقتی در مورد رده مغازه ها و مغازه سبزی فروشی صحبت کردیم در حقیقت به یک عامل غیر متظره اشاره کردیم.

عامل غیر منتظره  چیزی است که در مغایرت با عوامل محیطی پیرامون خود قرار دارد و یا به نوعی با آنچه که عادت به دیدن یا شنیدن آن کرده ایم  متفاوت است.

  • تصاویر

در تحقیقی که در سال 2004 در مورد 1363 تبلیغات چاپی از 3600 مصرف کننده به عمل آمد مشخص شده که برندهایی که از علایم تصویری استفاده می کنند در جلب توجه موفق تر از برندهائی هستند که از متن بعنوان نشانه استفاده می کنند.

  • مرتبط بودن

برخی از کلمات، علائم و نشانه ها می تواند به کار، زندگی و شخصیت مخاطب مرتبط باشد. مثلا برای  قردی که تیپ 6 انیگرام است کلمه امنیت یا گارانتی معنای ویژه ای دارد. (اگر سلسله مباحثانیگراممدیر پیشرو را نخوانده اید خوب است آنها را مطالعه کنید به فهم بهتر مطالب بعدی کمک خواهد کرد) وقتی چیزی به ما مرتبط باشد توجه ما را جلب می کند.

  • هیجانات

تحریک هیجانات نیز باعث جلب توجه می شود.

بتدریج در مورد هر یک از این عوامل با شما سخن خواهیم گفت.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید