قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / آموزش فروش / ۵ روش برای جلب توجه دوباره مخاطب در مذاکره

۵ روش برای جلب توجه دوباره مخاطب در مذاکره

گاه در حین مذاکرات فروش و یا در جلسه رسمی دیگری ممکن است احساس کنیم که طرف مقابل توجهی به ما و سخنان ما ندارد. انگار فرد مقابل ما خسته شده یا حوصله‌اش سر رفته یا در مقابل سخنان ما حالتی دفاعی گرفته است و اگر چیزی نمی‌گوید بدلیل ادب است یا منتظر است که سخنان ما تمام شود.

معمولاً ما این تغییر حالات را بصورت ناخودآگاه از طریق زبان بدن فرد مقابل متوجه می‌شویم ولی گاهی از اوقات هم دیده‌ام که برخی به این علائم بی‌توجهند و همینطور یک‌ریز به سخنان خود ادامه می‌دهند. لذا قبل از اینکه راه‌حلهای درگیرکردن دوباره مخاطب را با هم بررسی کنیم بهتر است نگاهی به علائم بدنی هشداردهنده که نشان از فرار ذهنی مخاطب از  گوش‌دادن به گفتار ما است، بیاندازیم.

معمولاً اولین علامت هشداردهنده کم شدن تماسهای چشمی مخاطب است. همانگونه که ما دوست داریم از اموری که موجب آشفتگی ذهنی ما می‌شود اجتناب کنیم، مخاطب یا طرف مذاکره ای هم که خسته شده یا حالتی دفاعی گرفته سعی می‌کند با کاهش تماس چشمی با ما از آشفتگی ذهنی بیشتر خود بکاهد. در این موارد او به پشت سر شما خیره می‌شود و یا نگاهش را به این طرف و آن طرف متوجه می‌کند.البته در موارد شدیدتر ممکن است حتی به شما چپ نگاه کند.

علائم دیگرعدم توافق به هم فشردن یا کج و کوله کردن لبها، سفت کردن عضلات چانه و روی برگرداندن است.

وقتی مخاطب شما شانه‌هایش را به سمت دیگری می‌گرداند، بی‌قرار است و در جای خود پیچ وتاب می‌خورد نیز به احتمال زیاد علاقه او را به سخنان خود از دست داده‌اید. افرادی که به صحبتهای شما علاقه‌مند هستند معمولاً روی‌شان به طرف شما است و بدن خود را به سمت شما نزدیک می‌کنند.

دست به سینه نشستن طرف مقابل در مذاکره با افراد غیرایرانی می‌تواند نشان‌دهنده حالت تدافعی طرف مقابل باشد اما در ایران این حالت به راحتی قابل تفسیر نیست چون بسیاری از ما در دوران کودکی در دبستان تشویق شده‌ایم که دست به سینه بنشینیم و برای بسیاری از ما این حالت نشستن نشانه ادب است.

شما وقتی علائم عدم توجه طرف مذاکره را مشاهده کردید باید تلاش کنید که دوباره علاقه او را به مباحث خود جلب کنید:

۱)    قبل از هرچیز تلاش کنید که علت بی‌توجهی طرف مقابل را بفهمید: آیا متکلم وحده بوده‌اید و بیش از حد حرف زده‌اید؟ آیا سوالی پرسیده‌اید یا موضوع خاصی را مطرح کرده اید که موجب ناراحتی او شده است؟ آیا کس دیگری وارد اتاق شده است و حضور و یا سخن فرد تازه وارد موجب ایجاد این حالت شده است؟

آیا خود شما نیز در حالت بدنتان تغییری بوجود آورده‌اید؟ حالت بدن شما چگونه است؟ آیا باز است یا حالتی تدافعی و یا حتی بی قیدانه دارید؟ مثلا به مبل لم داده اید و حالت بدنتان نشان دهنده خود برتربینی شما است.

۲)    حالت بدن خود را تغییر دهید: به طرف فرد مخاطب خم شوید، لبخند بزنید، دستهای خود را روی میز بگذارید، سعی کنید به آرامی کف دست خود را به طرف بالا بگیرید.

۳)    کاری کنید که طرف مقابلتان حرکتی بکند. چیزی به او بدهید مثل یک بروشور یا کتاب یا متن قرارداد؛ یا چیزی برای خوردن به وی تعارف کنید.

۴)    لحن  خود و حتی مطلبی را که می‌گوئید تغییر بدهید. ممکن است طرف متوجه منظور شما نشده باشد. برای این گونه موارد باید روش ارائه دیگری را از قبل تمرین کرده باشید.

۵)    اگر موفق نشدید. بگوئید که گویا زمان مناسبی برای مذاکره انتخاب نشده است و از او در مورد ادامه جلسه یا مذاکرات در زمانی دیگر نظر خواهی کنید.

لیست پستهای مرتبط با فروش را در اینجا ببینید.

چند پست درباره مذاکره و فروش:

با داستان گوئی کسب و کار خود را رونق بدهید

کتابی قدیمی برای فروش بهتر

۵ نکته برای بهبود مهارت گوش دادن فعال

آمادگی ذهنی برای مذاکره

چه مواقعی از مذاکره اجتناب کنیم

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید