قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مهارتهای فردی / چگونه در دوازده گام هدف گذاری کنیم؟ (۳) برنامه ریزی کنید

چگونه در دوازده گام هدف گذاری کنیم؟ (۳) برنامه ریزی کنید

درقسمت اول و دوم این مبحث هشت گام هدف گذاری را از زبان برایان تریسی ذکر کردیم.

9

برنامه ریزی کنید.

 لیست خود را با یک سری از گامها از ابتدای راه تا تکمیل هدف برنامه ریزی کنید. وقتی جهت و برنامه دارید احتمال دستیابی به هدف ده برابر می شود، یعنی هزار درصد

– هر روز، هفته و ماه را پیشاپیش برنامه ریزی کنید.

– در ابتدای هرماه، آن ماه را برنامه ریزی کنید.

– برای هر هفته، در پایان هفته قبل برنامه ریزی کنید.

– برای هر روز، در پایان روز قبلش برنامه ریزی کنید.

هر چقدر در برنامه ریزی کارهایتان دقیق تر و موشکافانه تر عمل کنید. برای انجام آنها نیاز به زمان کمتری دارید. قانون این است:

هر دقیقه ای که صرف برنامه ریزی می کنید در زمان اجرا ده دقیقه صرفه جویی می کنید. این به آن معناست که شما از محل برنامه ریزی پیشاپیش روزها، هفته­ ها و ماهها ۱۰۰۰% بازگشت سرمایه دارید.

10کارشماره یک را انتخاب کنید، مهمترین کار برای هر روز.

اولویتهای لیستتان را با توجه به قانون هشتاد به بیست تنظیم کنید.
از خودتان این سؤال را بپرسید:

“اگر فقط یکی از کارهای این لیست را می توانستم انجام دهم کدام یک از فعالیتها از همه مهمتر بود؟”

هر جوابی که به این سؤال دادید، عدد یک کنار آن فعالیت بنویسید. سپس از خود بپرسید اگر می توانستم فقط یکی دیگر از وظایف این لیست را انجام دهم تا بهترین استفاده از زمان را کرده باشم کدام یک بود؟ سپس کنار آن کار عدد ۲ را بنویسید.

پرسیدن این سؤال را ادامه دهید: “ارزشمند ترین کار این لیست برای بهترین استفاده از زمان کدام است؟” تا اینکه هفت کار را با همین روش بر اساس اولویت و توالی سازماندهی می کنید.
سؤال دیگری نیز هست که می توانید بپرسید: “اگر تنها می توانستم یک کار را در روز انجام دهم کدام کار برای رسیدن به هدف بهتر بود؟”

توجه و تمرکز کلید های موفقیت هستند.

توجه به این معنی است که شما دقیقأ می دانید چیزی که می خواهید انجام دهید چیست و تمرکز مستلزم این است که تنها خود را وقف چیزهایی کنید که شمارا به سوی هدفتان سوق می دهد.

11عادت خود انظباقی را در خود ایجاد و تقویت کنید: زمانی که درباره ی مهمترین امور تصمیم گرفتید، تصمیم قطعی بگیرید که تنها بر روی آن تمرکز کنید تا ۱۰۰% آن تکمیل شود.

توانایی شما برای انتخاب مهمترین وظیفه و سپس کار بر روی آن به صورت متمرکز، بدون انحراف یا تغیر مسیر، کیفیت و کمیت نتیجه شما را چند برابر می­کند. اداره کردن یک کار در یک زمان یکی از قوی ترین تکنیک های مدیریتی در هر زمان است. و به معنی این است که وقتی با کاری شروع کردید، از هر عاملی که حواس شما را از آن پرت می کند اجتناب کنید تا زمانی که آن کار تمام می­شود. زمانی که این عادت تکمیل وظیفه را در خود تقویت کردید، دو، سه یا حتی پنج برابر از بقیه مردم عایدتان می­ شود.

12تجسم بصیری اهدافتان را تمرین کنید.

تصویر های واضح، روشن و مهیج از هدفتان ایجاد کنید، انگار واقعی است. هدفتان را ببینید طوری که گویی قبلأ به آن دست یافته­اید. خود را به گونه ای تصور کنید که از دسترسی به هدف لذت می­برید. اگر هدف اتومبیل است خود را در حال رانندگی با آن تصور کنید. اگر مسافرت است خود را در آن مسافرت ببینید. اگر آنچه می­خواهید خانه­ای زیباست خود را در آن خانه زیبا تجسم کنید.

در تصویر سازی لحظاتی را برای بازسازی احساساتی که دسترسی موفق به هدف را به همراه دارد، صرف کنید. یک تصویر ذهنی که با احساس ترکیب می­شود اثر بسیار بزرگی روی ذهن آگاه و ناخودآگاه شما دارد.

تصویر سازی شاید یکی از نیرومندترین استعدادهایی است که به شما کمک می کند که سریع تر از آنچه فکر می­کردید به هدفتان برسید.

وقتی که شما از ترکیبی از اهداف روشن با تجسم بصری و احساسی آن استفاده می­ کنید، در واقع ذهن فوق ­آگاه خود را فعال نموده اید. ذهن فوق آگاه شما هر مشکلی را که در مسیر هدف باشد حل می ­کند: ذهن فوق آگاه قانون جذب را فعال می­ کند و شروع می­ کند به جذب افراد، موقعیت و ایده هایی که به شما کمک می کند سریعتر به اهدافتان برسید.

درباره ی ژیلا سالمی

کارشناس مدیریت از دانشگاه تهران ، مدیر کارگزاری بیمه

دیدگاهتان را بنویسید