قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / دسته‌بندی نشده / بخش بندی بازار بر اساس نمودار روانی ( قسمت اول سبک زندگی)

بخش بندی بازار بر اساس نمودار روانی ( قسمت اول سبک زندگی)

همانطور که قبلا در اینجا  گفته شد اساسا بخش بندی بازار بدر مدیریت بازاریابی رای این انجام می شود که انبوه خریداران را به دسته هائی با نیازها، خواسته ها و ترجیحات یکسان تقسیم کنند. بخش بندی بر اساس نمودار روانی یکی از این تقسیم بندیها است که  خریداران را بر اساس سبک زندگی، فعالیتها، علایق، طبقه اجتماعی و شخصیت بخش بندی می کنند.

بخش بندی بر اساس نمودار روانی شبیه بخش بندی رفتاری است که بعدا در مورد آن صحبت خواهیم کرد. تفاوت این بخش بندی با بخش بندی رفتاری این است که در این بخش بندی وجوه روانشناسانه رفتار خریداران نیز در نظر گرفته می شود. این وجوه روانشناسانه ممکن است با سبک زندگی مشتریان، موقعیت اجتماعی آنها و همچنین فعالیتها، علائق و نظرات آنها مرتبط باشد.

اینجا چند مورد از متداولترین عواملی را که در بخش بندی بر اساس نمودار روانی مورد استفاده قرار می گیرد شرح می دهیم:

سبک زندگی

 در خرده فروشی چند توع بخش بندی متداول وجود دارد و یکی از متداولترین آنها بخش بندی بر اساس سبک زندگی است.

سبک زندگی مجموعه ای است از ارزش ها، نوع نگاه و تفکر و شیوه های رفتاری در هر چیزی. جامعه شناسان معتقدند سن، طبقه اجتماعی، قومیت و جنسیت در سبک زندگی هر فرد اثر گذارند. عناصر یک سبک زندگی مشترکاتی را برای شماری از افراد پدید می آورند. به عبارت دیگر گروه های اجتماعی بیشتر به یک نوع سبک زندگی گرایش دارند.[۱]

در تعریفی دیگر سبک زندگی را مجموعه‌ای از سلیقه‌های یک فرد، در هر موضوعی (از دکوراسیون منزل تا آهنگ مورد علاقه)، شیوه های رفتار فرد با اطرافیان، ارزش‌ها و عقاید فرد و … می نامند. 

سبک زندگی مردم شهری ممکن است با سبک زندگی مردم روستائی متفاوت باشد. همچنین سبک زندگی طبقه مرفه احتمالا با سبک زندگی طبقه متوسط یا فقیر متفاوت است.

تقسیم بندیهای سبک زندگی از دیدگاهای مختلف متفاوت است یکی از این تقسیم بندیها متعلق به گروه The Insight Value   می باشد که تا حدی شبیه سلسله مراتب نیازهای مازلو است. در این تقسیم بندی سبکهای زندگی عبارت است از:

خود شکوفا سازان : اینها افرادی هستند که بر روابط با دیگران  تاکید دارند، فردگرا و خلاق و مشتاقانه در پی تغییر هستند.

نو آوران: ریسک پذیرهای با اعتماد به نفس  کهدر جستجوی چیزهای نو و متفاوت هستن، اینها کسانی هستند که برای خود اهدافی دارند.

طالبان احترام:  مادی گرا و مشتاق چیزهائی که  نشانه موفقیت باشد. خواه اشیائی مانند اتومبیل آخرین مذل و خواه تجربه هائی مانند سفرهای پر زرق و برق.

کوشندگان:  افرادی که در عین اینکه در جستجوی ساختن تصویری  مهم از خود هستند به ارزشهای سنتی نیز پایبندی نشان می دهند.

افراد قانع: کسانی که می خواهند نرمال باشند، دنباله رو جمع هستند. آنها در محیط امنی که برای خود ساخته اند راضی و راحت هستند.

سنتی ها: ریسک ناپذیرند، پیرو ارزشها و رفتارهای سنتی و مرسوم  هستند. ساکت و همرنگ جماعت هستند.

منزوی ها:افرادی منزوی، رنجیده خاطر، تلخ و بی تفاوت  هستند.

بازاریابان بر اساس این تقسیم بندی می توانند بازار هدف محصولات یا خدمات خود را  یک یا چند گروه از این سبکهای زندگی  قرار بدهند.

[۱] ) آزاد ارمکی، تقی ۱۳۸۶ زندگی روزمره، قدرت، و فرهنگ، انتشارات جهاد دانشگاهی تهران

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید