قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مدیریت بازاریابی / قیمت گذاری پرستیژی چیست؟

قیمت گذاری پرستیژی چیست؟

همانطور که می دانید در بازاریابی 4P معروف وجود دارد که یکی از مهمترین آنها قیمت گذاری است (برای مطالعه بیشتر در مورد 4P می توانید به این نوشته +مراجعه کنید). شرکتها از استراتژیهای متنوعی برای قیمت گذاری محصولات یا خدمات خود استفاده می کنند. یکی از این استراتژیها، قیمت گذاری پرستیژی است.  

عموما برای اینکه قیمت بهینه انتخاب شود بازاریایان قیمت تمام شده محصول، هزینه های اداری و هزینه های بازاریابی و تبلیغات را در نظر گرفته و سپس به جمع آنها نرخ سود قابل قبولی برای شرکت را اضافه می کنند. اما برخی شرکتها ترجیح می دهند که از استراتژی قیمت گذاری پرستیژی استفاده کنند.

در قیمت گذاری پرستیژی این ایده وجود دارد که مشتریان محصول گران را مترادف با محصول بسیار با کیفیت می دانند. به عبارت دیگر شرکتهائی که از این روش استفاده می کنند بر روی این استنباط مشتری که “هرچه پول بدی همونقدرآش می خوری” یا قیمت بالاتر مساوی است با کیفیت بیشتر حساب باز می کنند.

مثال

اگر فرض کنیم قیمت تمام شده و هزینه های جانبی یک کفش آدیداس برابر X  باشد. آدیداس ممکن است برای قیمت گذاری محصول خود 50 درصد بهX  اضافه کند. آدیداس می تواند 20 درصد به X اضافه کند اما در این صورت قیمت کفش او مساوی می شود با قیمت کفش شرکت پوما که برند کم شهرت تری است. بنابراین برای اینکه این ذهنیت در مصرف کننده ایجاد شود که آدیداس عالی است قیمت آن گران در نظر گرفته می شود. بنابراین آدیداس یه جای گرفتن 20 درصد سود، 50 درصد سود در نظر می گیرد چرا که کاهش قیمت می تواند به تصویر برند این شرکت آسیب بزند.   

این روش قیمت گذاری تحت عنوان قیمت گذاری تصویر ذهنی هم نام گذاری شده و همانطور که تاکنون متوجه شده اید توسط شرکتهائی مورد استفاده قرار می گیرد که در پی آن هستند تصویر شرکتی با محصولات عالی و بسیار با کیفیت را در ذهن مصرف کنندگان جا بیاندازند.  

قیمت گذاری پرستیژی همبستگی مستقیمی با برند و درک مشتری از تصویر ذهنی کلی شرکت دارد. اگر مشتریان برای برند ارزش قائل باشند و ویژگی های آن در مقایسه با ویژگیهای محصولات رقبا برایشان رضایت بخش باشد شرکت در این قیمت گذاری موفق خواهد بود و می تواند از منافع حاصل از برند حود منتفع شود گرچه کیفیت محصول آن تفاوت چندانی با محصولات رقبا نداشته باشد و یا حتی هزینه های آنها پائین تر از هزینه شرکتهای رقیب باشد.  

فرضیه پشتیبانی کننده از این روش قیمت گذاری این است که مصرف کنندگان برای تصویر ذهنی برتر پول می پردازند و هیچگاه تحقیق نمی کنند که آیا در ازای پولی که می پردازند ارزش بیشتری بدست می آورند یا خیر

قیمت بالا به عنوان یک استراتژی بازاریابی وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که شرکتها بتوانند مشتری را متقاعد (+) کنند که ارزش بیشتری در ازای هزینه بالاتر دریافت می کنند.  

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید