قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مهارتهای فردی / دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (2) احساسات منفی خود را کنترل کنید

دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (2) احساسات منفی خود را کنترل کنید

توانائی مدیریت احساسات و هیجانات بخش مهمی از هوش هیجانی است. سخت ترین بخش این کار نیز اداره کردن احساسات و هیجانات منفی است. همه می دانیم که احساسات منفی باعث کاهش قدرت قضاوت و تشخیص ما می شود. شما هم لابد شنیده اید که می گویند هنگام عصبانیت تصمیم نگیرید زیرا در آن زمان قدرت تشخیص مصالح و مفاسد تصمیم کاهش پیدا کرده است.

کسی که می تواند هیجانات خود را مدیریت و کنترل کند تصمیمات بهتری می گیرد زیرا با آرامش و بصورت عقلائی با مشکلات برخورد می کند.

از طرف دیگر مدیریت احساسات باعث می شود که نسبت به بازخوردها و انتقادات دیگران قدرت پذیرش بیشتری داشته باشیم و با استفاده از حقایقی که در آن انتقادات نهفته است عملکرد خود را بهبود بدهیم.

همانطور که قبلاً گفتیم معنای کنترل احساسات نادیده گرفتن آنها نیست. ما باید وجود احساسات منفی را در خود قبول کنیم و آنها را واقعا حس کنیم و بپذیریم که مثلا الآن عصبانی،  غمگین یا ناامید هستیم ولی باید تمرین کنیم که در زمان بروز هر احساس بجای واکنش فوری و عکس العملهای اتوماتیک در مورد رفتار خود تصمیم بگیریم

فرض کنید در حال رانندگی هستید و یک نفر ناگهان جلوی شما می پیچد. احتمالا عصبانی می شوید. اما باید تصمیم بگیرید که در این موقع چه عکس العملی نشان بدهید.  شما می توانید پا را روی پدال گاز فشار دهید تا به او برسید و چند ناسزا نثارش کنید و یا حتی از او جلو بزنید و ناگهان جلویش بپیچید و یا اینکه شانه هایتان را بالا بندازید و اجازه ندهید رفتار احمقانه یک نفر روزتان را خراب کند.

به یاد داشته باشید که احساسات خود به خود بروز می کنند ولی مسئولیت عمل شما با خودتان است. ممکن است کسی احساسات شما را جریحه دار کند و شما سر او فریاد بزنید. اما او شما را وادار به فریاد زدن نکرده است. شما می توانید تصمیم بگیرید که خود را کنترل کنید یا فریاد بزنید. فریاد زدن تصمیم شما بوده و باید مسئولیت آن را قبول کنید.  

دفعه بعد که شدیدا یک هیجان منفی به شما هجوم آورد، چند لحظه آن هیجان را احساس کنید، سپس یک نفس عمیق بکشید و آگاهانه تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید عکس العمل نشان دهید.

 

  انجام آنچه که گفته شد مسلما آسان نیست اما شدنی است.

بقول دکتر ویکتور فرانکل:

« میان محرک و واکنش فضائی است که در آن فضا آزادی انتخاب ما وجود دارد. این انتخاب تعیین کننده رشد و آزادی ما است.»

مطالب قبلی در مورد هوش هیجانی در مدیر پیشرو

هوش هیجانی چیست؟

مولفه های هوش هیجانی

دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (۱) احساسات خود را ردیابی کنید

مطالب بعدی در مورد هوش هیجانی در مدیر پیشرو

دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (۳) بیان و درک احساسات

دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (۴) سوال کنید

دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (۵) مسئولیت اعمال خود را بپذیرید

 

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید