قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / بازرگانی بین الملل / اصطلاحات اینکوترمز 2 FOB

اصطلاحات اینکوترمز 2 FOB

اصطلاح FOB  در اینکوترمز به صورت خلاصه عبارت Free On Board  و معنای آن تحویل کالا بر روی عرشه کشتی است

بدین صورت در اسناد تجاری نوشته می شود:

FOB Bandar Abbas

یعنی کالا در بندر عباس ( بندر مبداء) برروی عرشه کشتی تحویل خواهد شد و از زمان تحویل کالا بر روی عرشه کشتی تمامی مخارج کالا بر عهده و خطرات از میان رفتن یا اسیب دیدن کالا بر عهده خریدار خواهد بود.

اين اصطلاح فقط براى حمل و نقل از طريق دريا يا آبراههاى داخلى كاربرد دارد.

تعهدات طرفین

 • فروشنده بايد كالا و سياهه تجاری، يا پيام الكترونيكى معادل آن را طبق قرارداد فروش و همينطور هر گونه گواهى مطابقت ديگرى را كه ممكن است در اين قرارداد درخواست شده باشد، تهيه كند و به مسئوليت و هزينه خودش، هر گونه مجوز يا ديگر اجازه‌نامه رسمى براى صدور كالا را اخذ كند و در صورت اقتضا كليه تشريفات گمركى لازم جهت صدور آن را انجام دهد و هزینه های آن را بپردازد.
 • قرارداد حمل و بيمه ( در صورت صلاحدید و نیاز)  بر عهده خریدار می باشد.
 • فروشنده بايد كالا را روى كشتى تعيين شده توسط خريدار، در بندر تعیین شده، به ترتيب مرسوم در بندر مزبور، در تاريخ يا ظرف مدت مقرر تحويل دهد و خریدار باید کالا را تحویل بگیرد
 • فروشنده بايد همه گونه خطر از ميان رفتن يا آسيب ديدن كالا را تا زمانى كه از لبه كشتى در بندر بارگيرى تعیین شده عبور كند، تقبل نمايد و پس از ان این خطر به خریدار منتقل می شود..
 • فروشنده بايد كليه هزينه‌هاى مربوط به كالا را تا زمانى كه از لبه كشتى در بندر بارگيرى معهود عبور كند، بپردازد و پس از آن هزینه ها بر عهده خریدار خواهد بود
 • فروشنده بايد به خريدار در اين مورد كه كالا تحويل کشتی داده شده است، اطلاع كافى بدهد و بايد به هزينه خود، مدرك تحويل متداولى را جهت خريدار تهيه كند.
 • فروشنده بايد بنا به درخواست خريدار و به مسئوليت و هزينه او، هر گونه كمكى را جهت تهيه سند حمل و نقل (براى مثال، بارنامه دريايى قابل انتقال، راهنامه دريايى غيرقابل انتقال، سند حمل و نقل از طريق آبراه داخلى يا سند حمل و نقل مركب) براى قرارداد حمل مبذول دارد، مگر اينكه سند اشاره شده در بند پيشين، سند حمل و نقل باشد.
 • در مواردى كه خريدار و فروشنده توافق كرده باشند كه از طريق وسايل الكترونيكى ارتباط برقرار كنند، سند اشاره شده در بند پيشين ممكن است جاى خود را به پيامى معادل در قالب مبادله الكترونيكى داده‌ها بدهد.
 • فروشنده بايد هزينه عمليات بررسى كالا (مانند بررسى كيفيت، اندازه، وزن و تعداد) را كه براى تحويل دادن آن لازم هستند، پرداخت كند و خريدار بايد هزينه بازرسى پيش از حمل كالا را، به جز هنگامى كه اين بازرسى تحت نظارت مقامات كشور صادركننده به عمل مى‌آيد، پرداخت كند
 • فروشنده بايد به هزينه خود، كالا را به گونه‌اى بسته‌بندى كند كه براى حمل آن، در حد اطلاعاتش از شرايط مربوط به حمل (مثلاً شيوه‌هاى مورد استفاده و مقصد) قبل از انعقاد قرارداد فروش، مورد نياز باشد (مگر اينكه در تجارتى خاص معمول باشد كه حمل كالاى موصوف در قرارداد بدون بسته‌بندى صورت گيرد). بسته‌ها بايد به گونه مقتضى علامت‌گذارى شوند.
 • فروشنده بايد بنا به درخواست خريدار و به مسئوليت و هزينه او، هر گونه كمكى را جهت تهيه انواع اسناد يا پيامهاى الكترونيكى معادل آنها كه در كشور فرستنده/ يا مبدأ صادر يا از اين كشور ارسال مى‌شوند و ممكن است براى وارد كردن كالا و در صورت لزوم براى ترانزيت آن از هر كشورى مورد احتياج خريدار باشند، مبذول دارد.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید