قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / رهبری / منابع قدرت در سازمان قسمت دوم

منابع قدرت در سازمان قسمت دوم

در پست قبل درباره تحقیقات فرنچ و راون درباره منشاء قدرت در سازمان صحبت کردیم. اگر آن مطلب را نخوانده اید می توانید در اینجا مطالعه اش کنید.

منشاء رسمی قدرت

قدرت قانونی

پادشاه، رئیس جمهور، مدیر عامل و … پستهایی هستند که دارای قدرت قانونی می باشند. این قدرت ناشی از سلسله مراتب اجتماعی، حکم انتخاباتی، تصمیم هیات مدیره، هنجارهای اجتماعی و یا سلسله مراتب سازمانی است.

این نوع قدرت دارای ویژگیهای زیر است:

  • بی ثباتی: این نوع قدرت ناشی از پست و مقام است و هنگامی که پست از فرد گرفته شود فاقد هر گونه قدرت خواهد بود.
  • محدودیت حیطه نفوذ: حیطه قدرت این افراد را عرف یا قانون معین می کند. اگر رئیس یک گروه آتش نشان از مردم بخواهد که از اطراف یک ساختمان در حال سوختن تجمع نکنند مردم قبول خواهند کرد ولی اگر در یک نزاع خیابانی از مردم بخواهد متفرق شوند خواسته او مورد قبول مردم قرار نمی گیرد.

بنابراین تکیه بر قدرت قانونی برای نفوذ در مردم کافی نیست. برای رهبری سازمانی شما به چیزی بیش از قدرت قانونی نیاز دارید و یا بهتر بگوئیم شما اصلا به آن نیازی ندارید.

قدرت پاداش دادن

مدیران می توانند انواع پاداشها را برای زیر دستانی که خوب کار می کنند در نظر بگیرند: تشکر ساده، جایزه، اضافه حقوق، ارتقای شغل، وظایف خوشایند، فرصتهای آموزشی و …

اما این قدرت نیز محدودیتهای خود را دارد:

  • شما نمی توانید هر پاداشی که خواستید بدهید، مثلا یک سرپرست، کنترل کمی بر افزایش حقوق زیر دستان خود دارد. یا مدیر میانی ممکن است نتواند براحتی ارتقای شغلی برای پرسنل خود بگیرد، حتی دست مدیر عامل هم همیشه باز نیست او هم در برخی از موارد باید از هیات مدیره اجازه بگیرد.
  • گاهی از اوقات شما توانائی دادن پاداشهای خاصی را دارید اما زیر دستان شما برای آن پاداش ارزشی قایل نیستند.
  • بسیاری از اوقات پاداش باید هر بار بزرگتر از پیش بشود تا همان حد انگیزش را بتوانید حفظ کنید.
  • تکرار پاداش باعث اشباع کارکنان می شود و تاثیر گذاری خود را از دست می دهد.

قدرت قهری

تهدید و تنبیه ابزارهای مشترک قوه قهریه هستند. اجرا یا تهدید به اخراج، تنزل مقام، سلب امتیازات و انجام وظایف ناخوشایند نمونه هائی از استفاده از این قدرت هستند.

این قدرت نیز مشکلات و نارسائی های خاص خودش را دارد:

  • ممکن است پست سازمانی به شما قدرت تنبیه بدهد اما این به معنای آن نیست که شما مایلید که این چنین کارهائی را انجام بدهید یا می توانید این کارها را توجیه کنید.
  • ممکن است به عنوان آخرین راه حل شما مجبور شوید که فردی را تنبیه کنید اما انجام مداوم آن در محیط کار معمولاً مناسب نیست و منجر به عوارضی چون کاهش روحیه پرسنل و کاهش علقه آنها به سازمان می شود.

تکیه بر چنین روشهای مدیریتی منجر به ایجاد محیطی سرد، تکنوکراتیک و نوعی رهبری بی خاصیت می شود.

برای رهبری سازمانی توانمند شما باید به منابع دیگر قدرت سازمانی تکیه کنید.

منابع درونی قدرت

قدرت تخصص

هنگامی که شما به دانش و مهارت هایی مجهز باشید که شما را قادر به درک وضعیت موجود، نشان دادن راه حل، قضاوت درست و قاطع و به طور کلی بازدهی بهتر از دیگران کند، مردم از شما حرف شنوی خواهند داشت.

وقتی که شما مهارتهای خود را بروز دهید، مردم تمایل دارند به شما اعتماد کنند و به  آنچه شما می گویید احترام بگذارند. به عنوان یک متخصص، ایده های شما ارزش بیشتری پیدا خواهند کرد و دیگران در آن محدوده کاری شما  را رهبر فرض می کنند.

به علاوه شما بتدریج اعتماد به نفس و قاطعیت به دست می آورید  و برای خود شهرتی برای تفکر منطقی به دست می آورید. این دستاوردها به شما کمک می کند که قدرت خود به موضوعات و مباحث دیگر هم گسترش بدهید.

این یک راه خوب برای ساخت و حفظ قدرت است: تخصص. این قدرت نیاز به پست و مقام ندارد، بنابراین شما می توانید آن را فراتر از پست و موقعیت خود مورد استفاده قرار دهید. این یکی از بهترین راه های بهبود توانمندی رهبری است. برای مطالعه بیشتر در مورد قدرت تخصص اینجا را مطالعه کنید.

د.

قدرت مرجعیت

از این قدرت با عناوین کاریزما، جذابیت و یا جاذبه هم نام برده می شود. قدرت مرجعیت از علاقه و احترام فردی به فرد دیگر ناشی می شود. سلبریتی ها دارای  قدرت مرجعیت هستند و به همین دلیل است که از آنها در آگهی های تجاری استفاده می شود. در محل کار، یک فرد با جذابیت اغلب باعث احساس خوب در دیگران می شود، بنابراین مقداری نفوذ در آنها پیدا می کند.

قدرت مرجعیت با خود مسئولین سنگینی به همراه می آورد. برای به دست آوردن آن تلاشی نشده است و به راحتی می تواند مورد سوء استفاده قرار بگیرد. ممکن است فردی محبوب که فاقد سلامت نفس و صداقت است به قدرت برسد و از آن در جهت منافع شخصی و به ضرر مردم استفاده کند.

تکیه بر قدرت مرجعیت به تنهائی استراتژی خوبی برای یک مدیر که خواهان احترام و قدرت طولانی مدت است نمی باشد. اما ترکیب آن با قدرت تخصص می تواند به موفقیت شما کمک کند. (اینجا را مطالعه کنید)

هر کسی قادر به قدرت و نفوذ در دیگران است، شما لازم نیست که یک عنوان شغلی مهم و یا یک دفتر بزرگ داشته باشید. از طرف دیگر اگر اشکال مختلف قدرت را تشخیص بدهید، می توانید تحت تاثیر کسانی که از انواع کم اثر قدرت استفاده می کنند قرار نگیرید. همچنین می توانید پیگیر توسعه قدرت تخصص و قدرت مرجعیت در خودتان باشید تا بتوانید به یک رهبر سازمانی تاثیرگذار و مثبت تبدیل شوید.

نکته

نکته

هر کسی قادر به قدرت و نفوذ در دیگران است، شما لازم نیست که یک عنوان شغلی مهم و یا یک دفتر بزرگ داشته باشید. فقط باید پیگیر توسعه قدرت تخصص و قدرت مرجعیت در خودتان باشید تا بتوانید به یک رهبر سازمانی تاثیرگذار و مثبت تبدیل شوید.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید