قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / رشد فردی / ۵ توصیه برای ارتقای بهره وری

۵ توصیه برای ارتقای بهره وری

بهره‌وری قبل از هر چیز دیگر ناشی از عملکرد ذهن ماست. هر چه ذهن تمرکز و توانمندی بیشتری داشته باشد بهره وری فرد افزایش می‌یابد. اما معمولاً ذهن ما توان تمرکز ندارد.

 productivity  Mihaly Csikszentmihaly نویسنده کتاب Flow: The Psychology of Optimal Experience پس از سالها تحقیق متوجه این مطلب شد که برعکس آنچه که گمان می‌رود حالت عادی مغز بی‌نظمی و آشوب است. این بدان معناست که ذهن ما فاقد تمرکز است و این عدم تمرکز موجب کاهش توانمندی ذهنی از یک طرف و کاهش  بهره وری از طرف دیگر می‌شود.در مدتی که شما این مطلب را می‌خوانید بخشی از مغز شما که فعالیتهای مرتبط با خودآگاهی و تمرکز را انجام می‏‌دهد بارها تمرکز خود را از دست می‌دهد. توصیه های زیر برای بازیابی قدرت تمرکز ذهن می‌تواند به ما کمک کند:

۱) نسبت به حرکات بدن خود خودآگاهی بدست آورید.

در طول روز خواه زمانی که تلویزیون تماشا می‌کنید، خواه در حال رفتن به سر کار هستید و خواه زمانی که با کامپیوتر خود کار می‌کنید؛ به حرکات و حالات بدن خود توجه کنید. آیا پایتان را روی پایتان انداخته‌اید؟ آیا دستتان روی میز است؟ بدنتان خم شده است؟ ذهن خود را تربیت کنید که به حالت‌های بدنتان آگاه باشد. این روش به شما کمک می کند که ذهن خود را نسبت به خود فعال نگاه دارید و از حالت فعالیت‌های خودکار خارج شوید.

۲) ذهن خود را متمرکز کنید

گام بعدی این است که ذهن خود را به سمت جایی که می‌خواهید به آن  برسید جهت بدهید. دکتر آندریو نیوبرگ عصب شناس مغز راهبه‌ها را در حال نیایش و مغز راهبان بودایی را در حال مدیتیشن مورد اسکن قرار داد.

او متوجه شد نواحی خاصی از مغز که مرتبط با تمرکز است در این افراد نسبت به دیگرانی که اینگونه فعالیتها را انجام نمی‌دهند فعالتر است. وی همچنین دریافت افراد پیری که مشکلاتی در زمینه حافظه داشتند پس از ۸ هفته تمرین نوعی از مدیتیشن حافظه‌اشان بهبود یافته است.

شما اگر اهل نماز هستید می توانید با حضور قلب بیشتر قدرت تمرکز خود را تقویت کنید و اگر نمازخوان نیستید می توانید روزی ده دقیقه با تمرکز ذهن بر روی تنفس خود به تقویت قدرت تمرکز خود بپردازید:

برای این کار چشمان خود را ببندید و چهارثانیه دم و چهار ثانیه بازدم انجام دهید و در صورتی که حواستان پرت شد سعی کنید دوباره به دم وبازدم خود توجه کنید.

۳) احساسات خود را نام گذاری کنید

دکتر لیبرمن روانشناس در تحقیقات خود متوجه شد که نام‌گذاری احساسات باعث افزایش عملکرد قسمتهایی از مغز که مرتبط به توجه و آگاهی و تمرکز هستند می شود و فعالیت قسمت احساسات را کاهش می دهد.

در طول روز حداقل هر یک ساعت یک بار به بررسی حالتهای احساسی خود بپردازید و با خود بگوئید که چه احساسی دارید. این عمل باعث جدا شدن شما از قسمت احساسی مغز شده و به قسمت آگاه مغزتان قدرت جولان بیشتری می دهد.

۴) کارهایی را که باید انجام دهید یادداشت کنید

پیترگولویتزر و ورونیکا برند- استاتر که روانشناس هستند  تحقیقی بر روی افراد مسنی که بر روی استخوان لگن یا زانوی آنها عمل جراحی انجام گرفته‌بود انجام دادند. آنها این بیماران را به دو گروه تقسیم کردند. از یک گروه خواستند که زمانی را که می‌خواهند به حمام بروند و همچنین زمانی را که دوست دارند برروی پای خود راه بروند، بطور دقیق تعیین و یادداشت کنند و به گروه دیگر توصیه کردند که در اولین فرصت که برایشان ممکن شد این کارها را انجام دهد یعنی به تنهایی به حمام بروند و روی پای خود راه بروند.

گروه اول که پیش بینی کرده و آن را یادداشت کرده بودند بطور متوسط پس از سه هفته خود به تنهایی به حمام رفتند ولی گروه دیگر پس از هفت هفته این کار را انجام دادند. گروه اول بطور متوسط پس از سه و نیم هفته بر روی پای خود ایستادند و گروه دوم پس از نزدیک هشت هفته توانستند این عمل را انجام دهند.

بنابراین هر چه را که می خواهید انجام دهید بنویسید و کاملامشخص کنید که چه زمانی می خواهید آن را انجام دهید و انجام آن کار چه مدتی طول خواهد کشید. این پیش بینی به مغز شما جهتی روشن می دهد و از بی‌نظمی ذهن و اخلالگری آن در موفقیت شما پیشگیری می کند.

۵) زمان خود را تقسیم کردید

مطمئنا شما می دانید که انجام چند کار با هم روشی کارآمد برای انجام امور نیست. این کار فقط به بی نظمی بیشتر ذهن کمک می کند.برای ارتقای بهره وری خود زمان خود را به بخشهای یک ساعته تقسیم کنید و در این ساعت فقط یک کار انجام دهید. پس از انجام هر کار یک استراحت ده دقیقه ای به خود بدهید تا عملکرد مغز شما برای انجام کار بعدی بهبود  بیابد.

 اگر این مطلب برایتان مفید بود آن را با دیگران به اشتراک بگذارید

خوب است نگاهی به مطالب زیر هم بیندازید:

مدلی ساده برای افزایش بهره وری شخصی

تعهد واقعی چه معنائی دارد؟

خاطره نویسی و رشد فردی

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید