قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / خدمات مشتریان / کیفیت کار از دید پیامبر اسلام
مدینه

کیفیت کار از دید پیامبر اسلام

مدینه

از دیروز جلد اول کتاب الحیاه را پس از سالها دست گرفته ام و آیات و روایات آن را مرور می کنم. الحیاه کتابی است که توسط استاد محمدرضا حکیمی و برادرانش از آیات قران و روایات مختلف بر حسب موضوعاتی متفاوت گردآوری شده است. جلد اول و دوم این کتاب را سالها پیش یعنی حدوداً سی سال پیش خوانده بودم و گاهی نیز بر حسب مورد به آنها مراجعه می کردم . اما دوباره خوانی آن مرا متوجه این کرد که ما در کنار چه اقیانوس عظیمی از معرفت هستیم و از آن هیچ استفاده ای نمی کنیم. منبع فرهنگی عظیمی است که به قول شریعتی باید آن را استخراج و تصفیه کرد و از آن برای زندگی امروز بهره برداری کرد. اما ما به یمن صدا و سیما فقط از اسلام تکیه برپاکردن و عزاداری و آش نذری و … را درک می کنیم.

باب سوم این کتاب آیات و رویات مربوط به عمل است و احادیث فراوانی دارد که به کار مدیران و کارآفرینان می آید که سعی می کنم به تدریج به برخی از آنها در این سایت اشاره کنم.

یکی از این احادیث روایت امام جعفر صادق از پیامبر اسلام است. که بخشی از آن را در اینجا می آورم. در این روایت نقل شده است که یکی از انصار به نام سعد بن معاذ از دنیا می رود و پیامبر پس از تشییع و نماز خواندن:

پیامبر خود به دورن قبر سعد رفت و لحد وی را بچید و ان را با دست خود بپرداخت؛ و پیوسته می گفت: “سنگ بدهید! گل بدهید!”. و بدینگونه میان خشتها را محکم می کرد. هنگامی که کار ساختن لحد را پایان داد و بر آن خاک ریخت و گور را پر کرد، گفت: “إنی‌ لاَعْلَمُ أَنهُ سَیَبْلَی‌ وَ یَصِلُ الْبِلَی‌ إلَیْهِ، وَلَکِن اللَهَ یُحِب عَبْدًا إذَا عَمِلَ عَمَلاً أَحْکَمَهُ؛ من می دانم که این گور و(ولحد آن) فرسوده می شود و می پوسد، لیکن خدا بنده ای را دوست دارد که چون کاری انجام دهد، محکم کاری کند  و آن را درست و استوار به انجام برساند(و سرسری نگیرد و از سر وانکند).”

جالب است که چنین الگوهایی برای کیفیت کار داریم ولی همه ما راغبیم که جنس خارجی بخریم چون می دانیم که جنس ایرانی کیفیت ندارد و هیچکدام هم حاضر نیستیم در روش سرسری کار کردن خود تغییری بدهیم.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

یک دیدگاه

  1. محمد رضا حق پرست

    بحث در این مورد مفصل است فقط این را بگویم که بین دانستن اینکه کیفیت لازم است و عمل کردن به این گزاره فاصله ای وجود دارد، این فاصله را با چیزهایی پر می شود به نام دانستن روش انجام کار و داشتن انگیزه برای به کار بردن روش . اعتقادات مذهبی انگیزه بخش های خوبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید