قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / آموزش فروش / کتابی قدیمی برای فروش بهتر

کتابی قدیمی برای فروش بهتر

یکی از کتابهایی که فیلیپ کاتلر به باریابان و فروشندگان توصیه کرده است کتاب آئین دوست یابی دیل کارنگی است.  این کتاب در در سال ۱۹۳۶ با نام “چگونه دوست پیدا کنیم و بر دیگران تأثیر بگذاریم” درامریکامنتشر شد و تاکنون بیش از ۱۵ میلیون جلد از آن در جهان به فروش رسیده است و به عنوان اولین کتاب خودیار مدرن برای خود اعتباری کسب کرده است.

ایده اصلی کdalecarnegiebookتاب کارنگی این است که مهمترین نیاز انسان میل به مهم بودن است. اگر می خواهید با مردم دوست شوید و در آنها تأثیربگذارید راهش این است که این نیاز به مهم بودن را ارضا کنید.

در کتابها و سمینارهای فروش به ما توصیه می شود که  برای  موفقیت در وهله اول باید با مشتری همدلی اولیه ای (Rapport) ایجاد کنیم. کارنگی در این کتاب به خوبی به ما یاد می دهد که چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم  تا دوستی دیگران را جلب کنیم و با آنها ارتباط مؤثر برقرار کنیم. کارنگی به ما یاد می دهد که چگونه می توانیم دیگران را اقناع کنیم تا محصولات، خدمات و ایده های ما را بهتر خریداری کنند. پیشنهادات وی راه درست تبدیل شدن به فروشنده یا حتی مدیری موفق را به ما می آموزد.

کارنگی شش راه برای جلب دوستی دیگران پیشنهاد می دهد:
صمیمانه نسبت به دیگران علاقه نشان بدهید.
تبسم بر لب داشته باشید.
به یاد داشته باشید که نام هر کسی برای او شیرین و مهمترین آواهاست.
شنونده خوبی باشید و دیگران را به تشویق کنید که درباره خود سخن بگویند.
با دیگران درباره آنچه که دوست دارند صحبت کنید.
کاری کنید که دیگران احساس کنند که افراد مهمی هستند و این کار را صادقانه انجام بدهید.

به کلمات صمیمانه و صادقانه توجه کنید.کارنگی با اینکه در مورد متقاعد ساختن دیگران صحبت می کند. توصیه او فریب دادن دیگران نیست کشف صفات برجسته آنها و تمرکز بر این صفات است. همچنین او به ما می آموزد که چگونه نیازهای دیگران را شناسائی کنیم و از طریق ارضای این نیازها همکاری و هماهنگی افراد مختلف را جلب کنیم.

این مطالب فقط تئوریهای شخصی کارنگی نیست. او برای نوشتن کتاب فوق با افراد موفق زمان خودش مصاحبه کرده است و علاوه بر آن کتابهای فلاسفه ای مانند کنفسیوس تا بنیامین فرانکلین و سرگذشت رهبرانی مانند آبراهام لینکلن تا هنری فورد را مطالعه کرده است.

 کارنگی با فروشندگان حرفه ای زیادی گفتگو کرده است. وی می گوید:”صدها فروشنده خیابانها را خسته و ناامید و بدون کاسبی طی می کنند. چرا؟ زیرا انها فقط به آنچه خود می خواهند فکر می کنند… اما افراد اندکی هستند که سعی می کنند به دیگران خدمت کنند و اینها منافع بسیاری به دست می آورند. آنها رقبای کمی دارند.”
تمامی فروشندگان بزرگی که می شناسم افرادی هستند که دیگران آنها را باالقابی مانند دوست داشتنی و مؤدب می نامند. وقتی آنها را در جایی ملاقات می کنید جذب آنها می شوید. وقتی با آنها تلفنی صحبت می کنید دلتان نمی آید که تلفن را قطع کنید. وقتی با آنها صحبت می کنید این طور به نظر می رسد که هیچ کاری در جهان مهم تر از صحبت با شما ندارند.آنها ادا در نمی آورند واقعا اینگونه اند.
کتاب کارنگی شاید کتابی قدیمی باشد که نزدیک ۸۰ سال از نگارش آن می گذرد اما هنوز مطالب بسیاری برای یاد دادن به فروشندگان و بازاریاب ها دارد.

اگر این رویکرد برای شما جذاب است، کارنگی این چنین توصیه می کند:” اگر دوست دارید که بر اصولی که در این کتاب نوشته ام مسلط شوید، و آنها را فراموش نکنید این قوانین را در هر فرصتی بکار ببندید. تنها دانشی که مورد استفاده قرار بگیرد در ذهن می ماند.”

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید