قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / تبلیغات / کادیلاک در آکواریوم نمونه ای از بازاریابی پارتیزانی

کادیلاک در آکواریوم نمونه ای از بازاریابی پارتیزانی

تصورش را بکنید وارد یک مرکز خرید بزرگ می‌شوید و می‌بینید که در یک آکواریوم بزرگ یک اتومبیل قرار داده‌شده است که ماهی‌های طلایی در اطراف آن در حال شنا هستند. چه احساسی خواهید داشت؟

این کاری است که چند ماه پیش شرکت جنرال موتورز در شهر شانگهای چین انجام داده بود. این شرکت یک اتومبیل کادیلاک سفید مدل CT6 سال ۲۰۱۶ را در داخل آکواریوم قرار داده بود. در کف آکواریوم شن سفید ریخته شده و سقف اتومبیل یک متر پائین تر از سطح آب بود و از چهارجهت دیگر کادیلاک نیم متر از دیواره‌های آکواریوم فاصله داشت یعنی  در آب غرق بود.

در آکواریوم ۳۰ عدد ماهی‌ طلایی بزرگ نیز دیده می‌شود که از نظر مردم چین علامت خوش‌شانسی بخصوص در تجارت است. (اصل خبر را در اینجا ببینید)

این کار نمونه‌ای از بازاریابی پارتیزانی است. تبلیغی خلاقانه که با هزینه ای نه چندان زیاد هم توجه بازدیدکنندگان از مرکز خرید را جذب می‌کند (چراکه هیچ‌کس انتظار دیدن یک اتومبیل در آکواریوم را ندارد و هر چیز غیر منتظره‌ای باعث جلب توجه می‌شود) وهم با نمایش ماهی‌های طلائی خوش‌یمن در کنار اتومبیل علاقه‌مندی آن‌ها را برمی‌انگیزد و هم اینکه احتمالاً آن‌هایی را که ۱۲۴۴۶۰ دلار می‌توانند بابت یک اتومبیل بپردازند راغب به خرید می‌کند.

اما شاید مهم‌ترین وجه این تبلیغ خلاقانه این است که آن‌چنان جذاب است که رسانه‌ای می‌شود و جنرال موتورز بدون پرداخت پولی صاحب رپرتاژ آگهی‌های رایگان در روزنامه‌ها و سایت‌ها می‌شود.

لازم به ذکر است که بازاریابی پارتیزانی همان‌گونه که جی کنراد لوینسون در کتابی به همین نام می‌گوید روشی نامنظم و غیرمعمول در فعالیت‌های ترفیعی است که با بودجه کم انجام می‌شود. این روش‌های ترفیعی و تبلیغاتی گاهی آن‌ چنان طراحی می‌شود که حتی مخاطب هدف متوجه نمی‌شود که در معرض تبلیغات قرارگرفته است.

22

 

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید