قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مهارتهای بین فردی / چگونه اعتماد دیگران را جلب کنیم
اعتماد

چگونه اعتماد دیگران را جلب کنیم

اگر به شما بگویند که از پشت سر خود را در دستان غریبه ای بیاندازید آیا اعتماد خواهید کرد که او شما را خواهد گرفت و از زمین خوردن شما جلوگیری می کند؟

شاید چنین در خواستی عجیب به نظر برسد اما واقعیت این است که ما هر روز با افراد غریبه متعددی در تماس هستیم. گاهی از اوقات به برخی اعتماد نمی کنیم ولی بسیاری از اوقات هم اعتماد می کنیم مثلا وقتی می خواهیم سوار تاکسی شویم، وقتی برای خرید وارد فروشگاهی ناشناس می شویم و…

“اعتماد” کلمه شگفت انگیزی است. لابد تعجب می کنید اگر بگویم تحقیقات علمی نشان می دهد که یکی از عوامل مهم در ثروت کشورها میزان اعتماد در آن کشور است. کشورهائی که میزان اعتماد در آن پائین است نسبت به کشورهای دیگر فقیر هستند. زیرا افزایش ثروت یک کشور ( اگر مسائلی مانند نفت و وجود دیگر منابع طبیعی را در نظر نگیریم) بستگی به میزان سرمایه گذاریهای بلند مدت و ایجاد اشتغال و درآمد دارد و وقتی “اعتماد” در مردم یک کشور برای انجام تعهدات پائین باشد سرمایه گذاری های بلند مدت نیز کاهش می یابد.

“اعتماد متقابل” پرسنل و مدیر در محیط کار نیز می تواند منجر به رشد یک شرکت شود و بی اعتمادی گاه می تواند خسارات جبران ناپذیری پدید آورد. شرکتها همچنین باید “اعتماد” مشتریان خود را برای فروش کالا و همچنین وفادار سازی آنها بدست بیاورند.

چند توصیه برای افزایش اعتماد در دیگران

در ارتباط با دیگران تا چه حد از من استفاده می کنید. پیتر دراکر پدر علم مدیریت می گوید:” اینطور به نظر می رسد که رهبرانی که موثرتر عمل می کنند هرگز از کلمه “من” استفاده نمی کنند. آنها تمرین کرده اند که از این کلمه استفاده نکنند. آنها حتی در فکر خود نیز از “من” استفاده نمی کنند. بلکه “ما” فکر می کنند. آنها متوجه هستند که کارشان این است که عملکرد تیم کاری خود را بالا ببرند و این مسئولیت را قبول می کنند و از آن فرار نمی کنند. “ما” ایجاد اعتبار می کند و اعتماد بوجود می آورد و موجب می شود که انجام کارها تسهیل شود.

وعده های خود را به عنوان بدهی معوق در نظر بگیرید

در مورد امور مهم مکرر صحبت کنید. افراد مورد پرسش در یک تحقیق که در مورد اعتماد انجام شده است گفته اند که برای اعتماد به پیام یک شرکت باید آن را سه الی پنج بار بشنوند.

شهرت مانند یک برند است، برند خود را مدیریت کنید با چه صفاتی دوست دارید شناخته شوید؟ به چه چیزی می خواهید شهرت پیدا کنید؟

به عنوان یک فرد راستگو برای خودتان شهرت کسب کنید. همیشه راست بگوئید و اگر مطالبی محرمانه است و نمی توانید آنها را با دیگران در میان بگذارید. تا جائی که اجازه دارید اطلاعات بدهید ولی به مخاطبان بگوئید که اطلاعاتی وجود دارد که اجازه بیان آن را ندارید. در این صورت وقتی بقیه اطلاعات به مرور زمان آشکار شد متهم به دروغگوئی نمی شوید.

با روشهای زیر اعتماد مشتریان خود را بدست بیاورید:

 • به وعده های خود وفا کنید
 • در صورت لزوم آماده و مایل به کمک باشید
 • با مشتریان همانند انسان رفتار کنید نه اشیا
 • انجام معامله را آسان کنید
 • مطمئن شوید که تمامی جنبه های محصول شما تاثیر مطلوبی بر مشتری خواهد داشت.

با دیگران ارتباط نزدیک برقرار کنید. هر چقدر هم که برای شما سخت باشد از پشت میز کار خود خارج شوید و با دیگران چهره به چهره تماس برقرار کنید.

پیش بینی پذیر باشید. حالتهای روحی خود را مدیریت کنید. برخی از افراد یک روز در نقش موافق یک امر ظاهر می شوند و فردا که حالشان مساعد نیست موضع منفی در مقابل همان موضوع می گیرند. هر چه بیشتر ثبات رای داشته باشید و قابل پیش بینی باشید دیگران بیشتر به شما اعتماد می کنند. البته ثبات رای به معنای بی منطق بودن نیست. در مقابل منطق و استدلال باید انعطاف پذیر بود.

وقتی موضوع یا داستانی در مورد خود و کار خود می گوئید همیشه یکسان باشد. گاه ممکن است تمایل پیدا کنیم که در مورد خود و کارهایمان مبالغه بکنیم و لاف بزنیم. این کار ممکن است بی ضرر به نظر برسد ولی اعتماد دیگران را نسبت به ما کاهش می دهد.

در دیگران احساس امنیت ایجاد کنید. ترس و اعتماد با همدیگر جمع نمی شوند. برخی ممکن است از اینکه متوجه شوند دیگران از آنها می ترسند تعجب کنند ولی عوامل مختلفی می تواند موجب ترس زیر دستان و یا حتی همکاران شما شود. اگر مدیر باشید می توانید استخدام کنید. ارتقا بدهید یا اخراج کنید. این توانائی ها گاه خود بخود برای عده ای بخصوص در شرایط بد اقتصادی ترسناک است بنابراین حواستان باشد که این ترس را بیشتر نکنید و حتی الامکان با همدلی با پرسنل خود آن را کاهش دهید.

برای افزایش همدلی و بالابردن اعتماد در کارکنان باید با آنها رفتاری انسانی و در شان یک انسان داشته باشیم. برای دستیابی به این منظورهمواره این سوالها را باخود مطرح کنید:

 • آیا اطلاعات مفیدی را که دارم در اختیار دیگران می گذارم یا آنها را دریغ می کنم؟
 • آیا با دیگران با مهربانی و شفقت رفتار می کنم؟
 • آیا در ارتباط با دیگران خوب عمل می کنم؟
 • آیا به تعهدات خود عمل می کنم حتی وقتی برای من هزینه شخصی قابل توجهی دارد؟
 • آیا از فرصت هایی را که برای تشویق دیگران به دست می آید استفاده می کنم؟
 • آیا از دستاوردهای دیگران شاد می شوم همانطور که وقتی خود به موفقیت می رسم شاد می شوم؟
 • آیا من به طور مداوم در تلاش برای ارائه کارهای بزرگ هستم؟

اعتماد قدرت است. قدرتی برای الهام بخشی و نفوذ. چیزی است  که بین ما پیوند ایجاد می کند و روابط را تقویت می کند.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید