قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / تحقیقات بازاریابی / چرا تحقیقات بازاریابی انجام بدهیم؟

چرا تحقیقات بازاریابی انجام بدهیم؟

صاحبان کسب‌وکار و مدیران بازاریابی برای اینکه تصمیمات درستی بگیرند نیاز به اطلاعات دارند. این تصمیمات می‌تواند مرتبط با تدوین استراتژی سازمان و یا برنامه‌های عملیاتی بازاریابی و فروش باشد.

تحقیقات بازاریابی شامل تمامی فعالیت‌هایی است که برای تهیه اطلاعات لازم انجام می‌شود. به‌طور خلاصه این فعالیت‌ها عبارت‌اند از جمع‌آوری، طبقه‌بندی و تحلیل داده‌ها و تبدیل آن‌ها به اطلاعاتی که بتواند به تصمیم‌گیری صحیح کمک کند.

تحقیقات بازاریابی به اشکال مختلفی قابل اجراست. اما آنچه در اولویت اهمیت قرار دارد چگونگی انجام تحقیقات نیست بلکه چرائی انجام آن است. برای اینکه کمی با دلایل انجام تحقیقات بازاریابی آشنا بشویم به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بررسی فعالیت‌های ترفیع Promotion

می‌دانیم که برخی از شرکت‌ها برای اینکه به فروش بیشتری دست پیدا کنند گاهی از اوقات برنامه‌هایی اجرا می‌کنند مثلاً بن تخفیف ارائه می‌دهند یا جوایزی از طریق قرعه‌کشی به خریداران اختصاص می‌دهند.

فرض کنید شرکت «الف» که تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی است یک سری فعالیت‌های ترفیعی اجرا کرده است. اکنون این شرکت می‌خواهد بداند که این فعالیت‌های ترفیعی تا چه حد در افزایش فروش او مؤثر بوده است بنابراین این شرکت باید میزان فروش خود را در خرده‌فروشی‌ها در دوره زمانی خاصی قبل، حین و پس از اجرای برنامه ترفیعی مورد بررسی قرار دهد.

این شرکت می‌تواند با بستن قرارداد با شرکتی که تحقیقات خرده‌فروشی انجام می‌دهد، به اطلاعات موردنیاز خود دست پیدا کند و برنامه‌های ترفیعی خود را ارزیابی کرده و در صورت لزوم اصلاحاتی در آن انجام دهد که بتواند تعادلی معقول بین هزینه‌ها و درآمدهای برنامه ترفیعی ایجاد کند.

بررسی کانال توزیع جدید

سیرز یکی از عمده‌ترین شرکت‌های خرده‌فروشی در امریکا تصمیم گرفته بود که تایرهای شرکت گودیر را به فروش برساند. قبلاً سیرز تایرهای تولیدی خود را با برند رودهندلر می‌فروخت اما فروش آن کاهش یافته بود و شرکت برای حفظ بازار تایر خرده‌فروشی‌های خود تصمیم گرفته بود گودیر هم بفروشد.

مدیران گودیر در تصمیم‌گیری دودل بودند. سیرز سالی دو میلیون تایر می‌فروخت و می‌توانست بازار خوبی ایجاد کند اما از طرف دیگر این امکان وجود داشت که خریداران بجای خرید از دیگر خرده‌فروشی‌های نمایندگی گودیر از سیرز خرید کنند و نه‌تنها میزان فروش شرکت افزایش پیدا نکند بلکه با ایجاد نارضایتی در دیگر نمایندگان به فروش لطمه هم بخورد.

سیرز با درک دغدغه مدیران گودیر برای این شرکت اطلاعاتی فراهم کرد که نشان می‌داد سالی یک میلیون مصرف‌کننده که قبلاً گودیر مصرف می‌کرده‌اند از سیرز خرید می‌کنند. این اطلاعات به گودیر نشان داد که سیرز می‌تواند بازار جدیدی برایش باشد.

کارآفرینی

آقا یا خانمی را فرض کنید که تصمیم گرفته است یک کافی‌شاپ دایر کند. او نمی‌داند که چه محلی را برای کافی‌شاپ خود انتخاب کند. این باید کافی‌شاپ را در نزدیکی یک دانشگاه افتتاح کند یا در نزدیکی چند برج مسکونی و یا در محلی که شرکت‌های اداری در آن محل بیشتر باشند؟

او برای تصمیم‌گیری صحیح به چند کافی‌شاپ در سطح شهر سر زد و تصمیم گرفت با صاحبان آن‌ها صحبت کند. او از طریق اطلاعاتی که برخی از مدیران این کافی‌شاپ‌ها که رفتار دوستانه‌ای داشتند توانست تصمیم درستی دراین‌باره بگیرد.

نمونه های فوق بخشی از کاربردهای تحقیقات بازاریابی در کمک به تصمیم گیری مدیران و صاحبان کسب و کار است. در این باره بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اعضای هیئت علمی گروه مشاوره و تحقیقات بازار مدیر پیشرو

برای مشاوره یا تحقیقات بازاریابی با ما تماس بگیرید

2394-2

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید