قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / رهبری / پنج گام برای مدیریت بهتر فروش

پنج گام برای مدیریت بهتر فروش


در شرکتهائی که فروش سازمانی انجام می دهند و نیروهای فروش آنها اغلب اوقات در خارج از محیط کاری رفت و آمد دارند، مدیریت نیروی فروش کار آسانی نیست زیرا این فروشندگان تا حد زیادی در کار خودمختار هستند و از استقلال عمل برخوردارند و کنترل کمی را می توان بر آنها اعمال کرد. معمولاً هم نیروهای فروش طوری عمل می کنند که گوئی نیازی به یادگیری در زمینه کار خود ندارند.

با این وجود مدیران باتجربه و توانمند هر فردی را می توانند اداره کنند. در این پست با شما در مورد پنج روش که به شما کمک می کند مدیر فروش بهتری باشید، صحبت خواهیم کرد:

یک: به وعده خود وفا کنید

هیچ چیز بدتر از این نیست که مدیری به پرسنل خود وعده ای بدهد ولی به آن وعده وفا نکند. اگر قول پاداش، ارتقاء و یا هر چیز دیگری به پرسنل خود داده اید به آن عمل کنید. بدقولی باعث از بین رفتن انگیزه کارکنان و اعتبار مدیر می شود. نوبت بعد که قول بدهید کسی آن را باور نمی کند.

برخی از مدیران بهانه هائی مانند اینکه مدیر ارشد موافقت نکرده و … می آورند. اگر موضوعی در حیطه اختیارات شما نیست قبل از قول دادن اجازه آن را بگیرید. بدتر از بدقولی این است که همکاران شما فکر کنند شما از پشتیبانی مدیر عالی سازمان برخوردار نیستید و حرف شما نزد او ارزشی ندارد.

دو: فرایند فروش را پیگیری کنید

احتمال دارد شما مشغله زیادی داشته باشید اما فراموش نکنید که فرآیند فروش هر کدام از همکارانتان را در واحد فروش پیگیری کنید و از آنها در مورد پروژه های فروشی که در دست دارند گزارش بخواهید. غفلت از این کار یعنی توقف نظارت بر کار نیروی فروش می تواند موجب این توهم در آنها شود که برای کار آنها ارزش قایل نیستید و همچنین موجب شود که تمرکز آنها از کارهای مهم به امور غیرضروری جلب شود. دور شدن از اهداف واحد فروش و عدم تحقق آنها در زمان مورد نظر اولین آسیبی است که این بی توجهی می تواند برای شما و شرکت ایجاد کند.

سه: همیشه کارهای بزرگ را تشخیص بدهید و از آنها قدردانی کنید

شاید احساس کنید که نیروهای فروش شما علاقه دارند مستقل عمل کنند و دوست ندارند که نظارتی بر کار آنها انجام شود اما با این حال باید بدانید که وقتی آنها کار مهمی انجام می دهند دوست دارند که تشویق شوند و مورد قدردانی قرار بگیرند.

یکی از بدترین ویژگیهای یک مدیر می تواند این باشد که خطاهای کوچک را تشخیص داده و مچ پرسنل خود را بگیرد ولی اهمیتی به کارهای بزرگ آنها ندهد.

 چهار: وقت بگذارید

شاید نیروهای فروش فراموش کنند که شما نیز مانند آنها بر اساس دستیابی به اهداف سازمانی مورد قضاوت قرار می گیرید و باید نزد مقام بالاتر خود پاسخگو باشید. شاید شما وظایفی مستقل از نیروهای خود داشته باشید که باید پیگیر آن وظایف هم باشید. شاید فروشهای بزرگ را خود شما باید انجام دهید اما با این حال فراموش نکنید مدیری که تمام وقت خود را بر روی اهداف خود می گذارد بزودی در ارتباط با کارکنان خود دچار مشکل می شود.

نیروهای فروش در حین حفظ استقلال دوست دارند که مدیرشان یار و مددکار آنها باشید و در صورت لزوم به آنها کمک کند، بنابراین برای کمک به آنها وقت بگذارید. اگر فروشنده ای می خواهد با شما ساعتی تک به تک صحبت کند به او وقت بدهید و نگوئید فعلا لزومی ندارد یا وقت ندارم.

 

پنج: بازخورد بگیرید

معمولاً کارمندان علاقه ای ندارند که انتقادات خود را مستقیم به مدیر خود بگویند، زیرا فکر می کنند این کار می تواند به روابط آنها با شما صدمه بزند و یا موقعیت شغلی آنها را با خطر مواجه کند.

اما این خودداری از انتقاد و دادن بازخورد به شما می تواند به ضرر شما باشد. زیرا همه ما از دیدن نقاط ضعف خود ناتوان هستیم و برای پیشرفت نیازمند گرفتن بازخورد از اطرافیان و کارمندان خود می باشیم. بنابراین از آنها بخواهید که نقاط ضعف شما را بگویند. اگر باز هم اجتناب کردند صندوق انتقادات و پیشنهادات در واحد خود نصب کنید و از آنها بخواهید که بصورت ناشناس و بدون نام انتقادات خود را بیان کنند.

درمقابل انتقاد جبهه گیری نکنید. اگر به شما نقطه ضعفی نسبت می دهند که به نظر خودتان در شما نیست از دیگر افراد در مورد آن پرس و جو کنید. فراموش نکنید که برخی از نقاط ضعف ما در نقاط کور دید ما قرار دارند و ما از دیدن آنها عاجزیم.

سیستمهای شخصیت شناسی مانند انیگرام هم می توانند در مورد دیدن نقاط کور شخصیت به شما کمک کنند.

برای ارتقای بهره وری واحد فروش خود اینجا را هم مطالعه کنید.


اگر می‌خواهید مطالب جدید «مدیر پیشرو» را از دست ندهید می توانید یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید:

  • با وارد کردن ایمیل خود  مشترک خبرنامه ما شوید
  • مشترک فید ما شوید.
  • عضو کانال تلگرام ما بشوید که علاوه بر مطالب سایت مدیر پیشرو از مطالب جالب دیگر نیز بهره مند شوید.
  • ما را در گوگل پلاس دنبال کنید

 

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید