قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / تحقیقات بازاریابی / وجه مشترک تحقیقات بازاریابی

وجه مشترک تحقیقات بازاریابی

همان‌طور که در مثال‌های درس پیش ملاحظه کردید، تحقیقات بازاریابی می‌تواند به اشکال مختلفی انجام شود. می‌تواند رسمی یا غیررسمی باشد، می‌تواند در مقطعی از زمان انجام شود و یا پیوسته و ادامه‌دار باشد، می‌تواند توسط پرسنل سازمان انجام شود و یا اینکه به شرکت‌های تخصصی برون‌سپاری شود.

در تحقیقات بازاریابی می‌توان از داده‌های حاصل از مصاحبه‌ها، جلسات بحث گروهی، سوابق فروش، گپ و گفتهای اتفاقی، تحقیقات کتابخانه‌ای و یا منابع دیگر استفاده کرد.

روش‌های به کار گرفته‌شده در تحقیقات بازار همان روش‌هایی است که توسط دیگر محققان در علوم اجتماعی مانند جامعه شناسان، روانشناسان و اقتصاددانان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمایز تحقیقات بازاریابی از دیگر پژوهش‌ها در روش انجام کار نیست بلکه در تمرکز آن بر حل مشکلات بازاریابی است.

داستانی از سامسونگ

همان‌طور که گفته شد روش‌های غیررسمی تحقیقات بازاریابی نیز می‌تواند برای اطلاع از وضعیت بازار سودمند باشد. لی کیم هی مدیرعامل سامسونگ در دهه نود سفری به امریکا داشت یک روز به‌طور ناشناس به یکی از فروشگاه‌هایی رفت که محصولات سامسونگ الکترونیک در آن عرضه می‌شد. در آنجا سخنانی شنید که بسیار ناراحت‌کننده بود، یکی از مشتریان با دوست خود درباره محصولات بنجل سامسونگ صحبت می‌کرد که نه طراحی خوبی دارند و نه خدمات پس از فروش به‌دردبخوری ارائه می‌دهند.

او پس از بازگشت به کره گروهی را روانه امریکا کرد که در مورد نظر مشتریان تحقیق بیشتری به عمل آورند. گروه تحقیق متوجه شد که مشتریان نظر خوبی در مورد محصولات سامسونگ الکترونیک ندارند.

لی کیم هی پس از استراق سمع اتفاقی آن سخنان ناخوشایند و تحقیقات بعدی که تائید کننده آن سخنان بود تصمیم گرفت که بهبود کیفیت محصولات را اولویت اول شرکت قرار بدهد و نتیجه آن را امروز در تبدیل سامسونگ الکترونیک به یکی از برندهای مهم لوازم‌خانگی شاهد هستیم.

اعضای هیئت علمی گروه مشاوره و تحقیقات بازار مدیر پیشرو

برای مشاوره یا تحقیقات بازاریابی با ما تماس بگیرید

2421-2

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید