قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / رشد فردی / هوشمندانه ریسک کنید

هوشمندانه ریسک کنید

قسمت اول، قسمت دوم و قسمت سوم  خلاصه کتاب The start up of you.

 

  • فصل پنجم: فرصت ها را دنبال کنید.

مسیرهای شغلی عالی کند، تدریجی و مستقیم نیست. بلکه آنها از فرصت یابی  استفاده می کنند مسیرهای شغلی مواردی را تجربه می کنند که آنها را به سمت دستاوردهای سریع غیر معمول هدایت می کند.

شما می توانید عادت های رفتاری خاصی را در خود ایجاد کنید که  احتمال پیدا کردن فرصتهای شغلی بزرگ برای شما افزایش بدهد:

 همیشه در تکاپو باشید و به فرصتهای اتفاقی توجه کنید. هنگامی که کاری انجام می دهید  باعث احتمال این می شوید که ایده ها، افراد و مکانهای ظاهرأ تصادفی به هم ربط پیدا کنند و ترکیبها و فرصتهای جدیدی پیدا شود.

از شبکه ها و انجمنها بهره برداری کنید. اگر دنبال فرصت می گردید در حقیقت دنبال افراد می گردید چون دیگران هستند که فرصت برای شما می سازند.  

شخصیت های تاریخی مانند بنجامین فرانکلین و جوزف پریستلی و شخصیت های مدرن مانند استیو وزنیاک همگی از شبکه های انسانی بهره برده اند وقتی اکسیژن را کشف می کردند و یا دانشگاههای مدرن را می ساختند و یا اپل را بنیان می گذاشتند. در نمایشگاهها و کنفرانس ها شرکت کنید، حتی بهتر است خودتان یکی از برگزار کنندگان باشید.

گاهی بخت با شما یار نیست،  با بن بست مواجه می شوید. وقتهائی که منابع یا زمان کمی دارید و مجبور هستید به دنبال هر فرصت شغلی باشید. اما محدودیت می تواند موهبتی در لباس مبدل باشد. شگفت انگیز است وقتی شخصی را می بینیدکه جز تدبیر هیچ چیز دیگری ندارد و در زمانی که هیچ انتخابی ندارد به ناگهان پیشرفت می کند.

  • فصل ششم: هوشمندانه ریسک کنید

ریسک معمولأ شهرت خوبی ندارد. ما آن را به چیزهایی مانند از دست دادن پول در بازار سهام یا موتورسیکلت سواری بدون کلاه ایمنی مربوط می کنیم.

 اما ریسک دشمن نیست بلکه بخش جدایی ناپذیر زندگی است. رقابت برای فرصت های خوب وجود دارد و به این خاطر اگر بتوانید هوشمندانه ریسک کنید می توانید فرصتهایی را بیابید که بقیه از دست می دهند. وقتی دیگران چراغ قرمز می بینند شما چراغ سبز خواهید دید.

هر حرکتی در مسیر حرفه ای شامل ریسک است. اگر شما مجبور نیستید به طور جدی در باره ریسک هایی که در یک فرصت شغلی وجود دارد فکر کنید احتمالأ این فرصتی استثنائی که به دنبال آن هستید نخواهد بود.

یک تعریف اساسی ریسک این است: پیامد های ناگوار هر عمل و احتمال اینکه این پیامد های ناگوار به حقیقت بپیوندند. یادگیری چگونگی ارزیابی دقیق سطح ریسک در یک موقعیت آسان نیست. ریسک هم به شخص و هم به موقعیت بستگی دارد. چیزی که برای شما ریسک است ممکن است برای دیگری نباشد بنابراین چند قانون ساده برای شروع تفکر درباره ریسک مرتبط با فرصتها معرفی می کنیم:

  • به صورت کلی هیچ چیز به اندازه ای که شما فکر می کنید، مخاطره آمیز نیست. مغز انسان به گونه ای است که مخاطرات را بزرگ جلوه می دهد.
  • اگر تحمل بدترین حالت پیش آمده را دارید پذیرای آن باشید. اگر بدترین حالت پیش آمده به معنی مرگ، بی خانمانی یا بیکاری دائمی است، از آن اجتناب کنید.
  • آیا میتوانید تصمیمتان را از میانه راه عوض کنید؟ اگر چنین است پس ریسک کمتری دارد.
  • ریسک را با عدم اطمیناناشتباه نگیرید. همیشه ناشناخته ها وجود  داشته و خواهد داشت ولی هر ناشناخته ای به معنی مخاطره آمیز بودن نیست.

هرگز نمی توانید دقیق پیش بینی کنید چه زمان و چگونه بد شانسی به سراغتان می آید. بجای اینکه تمام نیرویتان را روی پیش بینی اتفاقات ناگوار آینده بگذارید که ممکن است اشتباه هم باشد، تحمل خود را برای مواجهه با آنها بالا ببرید.

   با قبول سطوحی از نوسانات به ثبات برسید (یعنی با اتخاذ ریسکهای کوچک به طور منظم). در حالت ایده ال هم یک روز کاری پستی و بلندی و نوسان دارد. یک ویراستار هر روز بیشتر از یک ویراستار کارمند تحت فشار است. یک بنگاه دار مستقل نسبت به نمایندگی یک شرکت بزرگ معاملات ملکی روز های بیشتری بی درآمد خواهد ماند، اما کسانی که دائمأ با ریسکهای کوچک سر و کار دارند هرگز از گرسنگی نمی میرند ریسکهای بزرگ نمی تواند آنها را غرق کند.

ادامه

درباره ی ژیلا سالمی

کارشناس مدیریت از دانشگاه تهران ، مدیر کارگزاری بیمه

دیدگاهتان را بنویسید