قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مهارتهای مدیریتی / حل مساله و تصمیم گیری / همه مدل ها اشتباه هستند برخی از آنها مفیدند

همه مدل ها اشتباه هستند برخی از آنها مفیدند

دانشمندان برای تبیین و گاه تغییر پدیده‌های مختلف هستی نظریه‌های مختلفی ارائه داده‌اند. این نظریه‌ها به‌صورت مدل‌هایی گوناگون در رشته‌های مختلف علمی در اختیار دیگران قرار داده شده و می شود.

اما اگر می‌خواهید تصمیم‌گیری صحیحی داشته و در عمل موفق باشید این جمله را به خاطر داشته باشید:

بهترین مدل‌ها هم کامل و بی‌نقص نیستند.

به‌طور مثال نگاهی به نظریه نسبیت اینشتین بیندازیم.

در بین سالهای 1905 تا 1915 اینشتین تئوری نسبیت عام را طرح کرد که مهم‌ترین نظریه در فیزیک مدرن بود. این نظریه تا حد زیادی در طول زمان از آزمایش‌ها و تجربیات علمی سربلند بیرون آمده است بطورمثال نسبیت عام وجود امواج گرانشی را پیش‌بینی کرده بود که سال گذشته یعنی پس از صد سال بالاخره توسط دانشمندان به اثبات رسید.

با این وجود نظریه نسبیت عام اینشتین هم کامل نیست و در تبیین برخی از موارد مانند آنچه در سیاهچاله‌ها  می گذرد دچار نارسائی است .

وقتی مدلها در علوم طبیعی اینچنین هستند در علوم انسانی مسلما از قطعیت بسیار کمتری برخوردار خواهند بود. به همین دلیل است که  در سال 1976 جرج باکس یک متخصص آمار انگلیسی مطلب مهمی بیان کرد:

همه مدل‌ها اشتباه هستند اما برخی از آن‌ها مفیدند

معنای جمله او این است که باید به دنبال این باشیم که شزایط و موقعیت کاربرد موثر هر مدل علمی را در زندگی روزمره پیدا کنیم.  

حتی تئوری نسبیت اینشتین نه‌فقط به فهم ما از جهان کمک می‌کند بلکه کاربردهای خاص خود را در زندگی روزمره دارد مثلاً سیستم موقعیت‌یابی جهانی GPS باید تأثیر نسبیت را در جهت‌دهی موردمحاسبه قرار دهد.

چگونه در دنیای ناکامل تصمیم بگیریم

با توجه به مطلب بالا متوجه می‌شویم که ما یک راه‌حل جامع برای تمامی موقعیت‌ها نداریم. پس چه باید کرد؟

یکی از راه‌حل‌ها این است که مجموعه‌ای از چهارچوب‌های تفکر در مورد جهان را در نظر بگیریم. برخی از متخصصان این چهارچوب‌ها را مدل ذهنی می‌نامند. هر مدل ذهنی راهی برای تفکر درباره دنیا است. هر چه مدل‌های ذهنی بیشتری داشته باشیم ابزارهای بیشتری برای تفکر در اختیار خواهیم داشت.

به‌طور مثال ما سه روش برای تفکر در مورد بهره‌وری داریم:

قانون دو دقیقه: این قانون می‌گوید اگر کاری کمتر از دو دقیقه زمان می‌برد آن را همین الآن انجام بده. این قانون برای این است که بخشی از مسامحه‌کاری‌های شخصی را متوقف کرده و اقدام به عمل کنیم.

روش ایوی لی: یک لیست انجام کار برای فردا تهیه کنید و شش مورد از مهم‌ترین کارها را در اولویت قرار دهید و فردا آن‌ها را به ترتیب انجام دهید. هدف از این روش این است که کارهای مهم‌تر را در اولویت انجام قرار دهیم.

راهبرد ساینفلد: یک رفتار جدید را در نظر بگیرید که مایل هستید در زندگی شما به‌صورت عادت دربیاید. هرروز که رفتار جدید را انجام می‌دهید یک علامت X   در تقویم بگذارید. هدف این روش کمک به ما در ایجاد ثبات عمل و پیگیری رفتارهای خوب به‌صورت روزمره است.

خوب است با مدلی دیگر در مورد بهروه وری شخصی آشنا شوید.

هیچ‌کدام از این  روش‌ها به تنهائی کامل نیستند اما اگر آن‌ها را باهم ترکیب کنیم می‌توانیم به یک راهبرد مطلوب برای افزایش بهره‌وری شخصی دست پیدا کنیم که می‌تواند به ما کمک کند که  هم‌اکنون عملی انجام دهیم (قاعده دو دقیقه)،  برای روز خود به‌صورت مؤثرتری برنامه‌ریزی کنیم (روش ایوی لی) و در طولانی مدت ثابت‌قدم بمانیم (راهبرد ساینفلد).  

قبول اینکه همه مدل‌ها  در موقعیت‌هایی اشتباه هستند اما امر مهم این است که آن‌ها در کل مفید هستند و بااینکه جهان پر از عدم اطمینان است اما ما نمی‌توانیم بیکار بنشینیم.

بقول پروفسور دانیل گیلبرت:

جهان آن‌قدر تحمل ندارد که برای عمل منتظر جواب‌های کامل بنشیند.  

این نوشته با استفاده از این منبع نوشته شده است

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید