قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / ارتباط مؤثر / هفت ثانیه حیاتی برای ایجاد ارتباط مؤثر

هفت ثانیه حیاتی برای ایجاد ارتباط مؤثر

شما قرار است با فردی ملاقات کنید که ممکن است مشتری بالقوه شما باشد، یا رئیس آینده اتان، یا عضو جدیدی از یک تیم کاری. لحظه‌ای که آن غریبه شما را می‌بیند، مغز او هزار محاسبه انجام می‌دهد: آیا شما کسی هستید که باید به او نزدیک شد یا از او دوری کرد؟ دوست هستید یا دشمن؟ آیا موقعیت خوب و اقتدار دارید ؟ آیا قابل‌اعتماد، صالح، دوست‌داشتنی، با اعتمادبه‌نفس هستید یا نه؟

این محاسبات با سرعت  برق انجام می‌شود در حقیقت تصمیم‌گیری‌های مهم در مورد فردی دیگر در چند ثانیه اول ملاقات صورت می‌گیرد که ما آن را برداشت اولیه می‌نامیم.

در ارتباطات و تعاملات مرتبط با کسب‌وکار، این برداشت اولیه بسیار مهم است و شما نمی‌توانید این مکانیسم تصمیم‌گیری ناگهانی را متوقف کنید. این روشی است که مغز انسان در طول تاریخ برای بقاء انتخاب کرده است. اما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه این تصمیم‌گیری سریع به نفع شما کار کند.

برداشت اولیه به‌شدت تحت تأثیر نشانه‌های غیرکلامی رفتار شما است. درواقع، مطالعات نشان داده‌اند که نشانه‌های غیرکلامی بیش از چهار برابر آنچه می‌گویید تأثیر دارد.

 در اینجا هفت راه غیرکلامی برای ایجاد اولین برداشت مثبت بیان می‌شود:

  1. نگرش خود را تنظیم کنید

مردم نگرش شما را فوراً تشخیص می‌دهند. قبل از اینکه شما به‌طرف مقابل سلام کنید، یا وارد اتاق جلسه شوید، و یا برای ارائه قدم به روی سن بگذارید، در مورد نگرش خود به‌صورت آگاهانه تصمیم بگیرید.

  1. حالت بدن خود را درست کنید

وضعیت و قدرت غیرکلامی توسط ارتفاع و وسعت تعیین می‌شود. قامت خود را راست کنید، شانه های خود را به عقب بکشید و سر خود را مستقیم نگه‌دارید. تمام این‌ها نشانه‌های اعتمادبه‌نفس و شایستگی است.

خوب است این مقاله را هم درباره زبان بدن مطالعه کنید
  1. لبخند را فراموش نکنید

لبخند یک دعوت‌نامه است، نشانه اینکه از دیدن شما خوشوقتم و به‌طرف مقابل پیام می‌دهد که “من رفتاری دوستانه دارم و می‌توانی به من نزدیک شوی.”

  1. ارتباط چشمی برقرار کنید

 نگاه به چشم دیگری انرژی را منتقل می‌کند و نشان‌دهنده علاقه و روی باز است. (برای بهبود تماس چشمی خود را، یک تمرین انجام بدهید هرکس را که ملاقات می‌کنید به رنگ چشم او توجه کنید)

البته توجه داشته باشید که ارتباط چشمی به معنای زل زدن تمام مدت در چشم مخاطب نیست. بهترین نقطه برای نگاه کردن بین دو ابروی طرف مقابل است.

  1. ابروهایتان را بالا ببرید.

بالا بردن سریع ابرو به‌صورت ناخودآگاه در دیدار با کسانی که برایمان خوشایند هستند رخ می‌دهد و نشانه به رسمیت شناختن و قبول طرف مقابل است. برای شبیه‌سازی این کار چشم خود را کمی بیشتر از حد معمول بازکنید. 

  1. دست بدهید

این سریع‌ترین و مؤثرترین راه برای ایجاد تفاهم است. تحقیقات نشان می‌دهد به‌طور متوسط سه ساعت تعامل مستمر منجر به توسعه همان سطح از رابطه می‌شود که با یک دست دادن خوب به دست می‌آید.

  1. کمی به جلو خم شوید

خم شدن به جلو نشان می‌دهد شما علاقه‌مند به ایجاد رابطه هستید. اما به خاطر داشته باشید که به حریم شخص مقابل احترام بگذارید. این بدان معناست که در بیشتر موقعیت‌ها و دیدارهای تجاری، 65 سانتیمتر فاصله با فرد مقابل را حفظ کنید. این مقدار برای برخی از تیپ‌های شخصیتی انیگرام بیشتر است.

هر دیدار چه در کنفرانس یا جلسات آموزشی یا ضیافت ناهار تجاری فرصتی است برای دیدار با مردم، شبکه‌سازی و گسترش تماس‌های حرفه‌ای به‌شرط آنکه با برداشت اولیه مثبت همراه باشد. شما فقط هفت ثانیه فرصت دارید، اگر آن را خوب مدیریت کنید همین هفت ثانیه برای ایجاد ارتباط مؤثر کافی است.

برای نگارش این متن از این منبع استفاده شده است.

خوب است در همین ارتباط نگاهی هم به این فیلم در کانال تلگرام مدیر پیشرو بیندازید.

2344

22

 

برای با خبر شدن از به روز شدن مطالب سایت ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید