قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / رهبری / هفت توصیه برای توجه به کارکنان

هفت توصیه برای توجه به کارکنان

طبق گزارشی که در ماه می 2012 در مجله منابع انسانی انگلستان به چاپ رسیده بود  فقط21% پاسخ دهندگان به یک تحقیق اعتقاد داشتند که کارفرما قدردان کار آنهاست.

 اگر در انگلستان که مدیریت اصولی تر و علمی تر است چنین آماری وجود دارد مطمئناً در ایران وضعیت از این وخیم تر است.

حتما با من هم عقیده اید که بسیار بد است که کارمندی احساس کند مدیرانش برای او ارزشی قائل نیستند. این احساس علاوه بر اینکه موجب کاهش انگیزش کارکنان می شود، می تواند به عزت نفس آنان نیز لطمه بزند و پیامد این لطمه می تواند در میان مدت موجب خراب کاری و یا حتی در صورت وجود زمینه موجب رشوه خواری و اختلاس شود.

خود من بشخصه  نمونه های فراوانی از خرابکاری و آسیب رساندن به محصول نهایی و یا حتی ماشین آلات در محیطهای کارگری دیده ام. خرابکاریهایی که مدیریت با کمی تیزهوشی و مهارتهای ارتباطی می توانست از آنها پیش گیری کند.

در تحلیل رفتار متقابل مفهومی وجود دارد به نام “نوازش” که یکی از پایه ای ترین نیازهای انسانی است. نوازش در حقیقت به رسمیت شناختن طرف مقابل است. همه انسانها نیاز دارند که اطرافیانشان به وجود یا کارهای آنان توجه نشان بدهند. اریک برن اصطلاحی دارد که به قول کلود اشتاینر برای اولین بار خود برن این اصطلاح را در زبان انگلیسی بوجود آورده است. این اصطلاح این است. “اگر نوازش نبینی نخاعت خشک می شود”. اسماعیل فصیح که اولین کتابهای تحلیل رفتار متقابل را به فارسی ترجمه کرده است بجای آن معادل “مخت می پکد” را گذاشته است.

انسان برای اینکه مخش نپکد نیاز به توجه دارد و اگر این توجه از مسیر مثبت بدست نیاید سعی می کند آن را از مسیر منفی بدست بیاورد. (نوازش منفی به جای نوازش مثبت)


eric_berne_writing1

پس بهتر است امروز از کارمندتان بخاطر کاری که انجام داده تشکر کنید تا فردا مجبور نباشید به خاطر خرابکاری سرش داد بزنید.

در سلسله مراتب نیازهای مازلو نیز نیاز به احترام چهارمین پله از نیازهای انسانی است و این نیاز انسان باید ارضا شود تا  انسان وارد مرحله نیاز به خودشکوفایی شود. به عبارت دیگر اگر خواهان بروز توانمندیها و خلاقیت کارکنانتان هستید نیاز به احترام آنها را ارضا کنید.

 متاسفانه مدیران از این راز بی خبر هستند و یا آن چنان گرفتار مشکللات روحی و روانی وعقده های خویش هستند که در مقابل کارهای کارمندان از یک تشکر خشک و  خالی هم دریغ می کنند.

در بسیازی از موارد حتی یک تشکر می تواند برای یک کارمند یا کارگر دلگرم کننده باشد و این احساس را به او بدهد که مدیر ارزش کار وی را درک کرده است و بقول اریک برن مخش نپکد.

اما  برای اینکه در پرسنل شما علاوه بر وظیفه شناسی و انگیزش، در کار نیز رشد کنند و خود تبدیل به  افرادی توانمند و لایق بشوند باید از تشکر نیز فراتر بروید. در این زمینهتوصیه های زیر می تواند مفید باشد:

  • انسانها با هم تفاوت دارند چه در نگرش و چه در رفتار. علاوه بر آن هر کس همانگونه که دارای ویژگیهای مثبت است، دارای خصایص منفی نیز هست. کارمندانتان را همانگونه که هستند بپذیرید و بجای گیر دادن به نقاط ضعف آنها سعی کنید توانمندیهای آنها را رشد بدهید.
  • شما مسلما چیزهایی را در دیگران می بینید که خودشان قادر به دیدن آن نیستند. سعی کنید با دادن فیدبکهای درست و اصولی خصوصیاتی از خودشان را که از دید آنها پنهان است به آنها نشان دهید. (برای اطلاعات بیشترفایل متنی پنجره جوهری را از اینجا دانلود و مطالعه کنید )
  • حتی اگر کاری 50 درصد خواسته شما را بر آورده کرده بخاطر همان 50 درصد از آنها قدردانی کنید.
  • مشوق آنها باشید.
  • اشتباهاتشان را بزرگ نکنید برای کم کردن اشتباهات آنها را تشویق به آموختن کنید
  • انچه را خود می دانید به آنها بیاموزید. در آموختن خست به خرج ندهید اگر شما مدیر توانمندی باشید شما را بیرون نمی کنند کارمندتان را سر جایتان بنشانند. اگر توانمند نستید بجایضعیف نگه داشتن کارمندتان سعی کنید خودتان توانمند شوید.
  • به آنها یاد بدهید که به اشتباهاتشان بخندند.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید