قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / آموزش فروش / نگاهی به کتاب شخصیت شناسی (انیگرام) برای فروشندگان حرفه ای

نگاهی به کتاب شخصیت شناسی (انیگرام) برای فروشندگان حرفه ای

انیگرامدر کتابهای فروش متدهای شخصیت شناسی مختلفی معرفی می شود که گاه قدمت آن به 3500 سال پیش و زمان بقراط حکیم می رسد. تقریباً تمامی این نظریات شخصیت افراد را به چهار گروه تقسیم می کنند.

  در سال 82 سمينار آموزشي يك روزه اي در مورد فروش براي كارشناسان فروش گروه زمزم برگزار مي كردم. در حين سمينار يكي از شركت كنندگان در مورد ويژگيهاي يكي از مشتريانش صحبت كرد و از من پرسيد كه چه رفتاري بايد با او داشته باشد. راستش را بخواهید آن زمان اطلاعات من در مورد شخصيت منحصر بود به همان چه كه در كتابهاي مختلف فروش خوانده بودم و بر اساس همان اطلاعات پاسخي به سؤال فوق دادم، ولي احساس كردم كه پاسخ من دقيق و روشن نيست و ويژگيهايي كه در سؤال مطرح شده است بطور كامل بر هيچ يك از چهار گروه شخصیتی كه مي شناختم منطبق نيست. در آنجا متوجه شدم که دسته بندیهای چهارگانه در هنگام استفاده با محدودیتهایی روبرو هستند. بعدها در تجربيات روزمره نيز متوجه شدم كه اين دسته بندی ها شناخت جامع و مانعي از شخصيت افراد ارائه نمي دهد و بسياري از افراد خارج از اين دسته بندیها قرار مي گيرند.

 آن سؤال و مشاهدات بعدي من موجب شد كه به مطالعه بيشتر در باره شخصيت بپردازم و بدین منظور کتابهای مختلفی را مطالعه کردم، تا اينكه در سال 87 با انيگرام آشنا شدم و متوجه شدم كه اين سيستم اطلاعات جامعتر و کاربردی تری در مورد شخصيت انسان در اختيار ما قرار مي دهد. بنابراين به مطالعه بيشتر درمورد انيگرام علاقه مند شدم. با افزایش مطالعات و مشاهداتم كارآيي اين دانش در شناخت خود و اطرافيانم بيشتر بر من آشكار می شد و حس می كردم كه اين دانش قدرت پيش بيني خوبي در مورد ديگران به من مي دهد و به من كمك مي كند تا با فهم نيازها و حساسيتهاي افراد مختلف رابطه مؤثرتري با آنها برقرار كنم.

  در ضمن متوجه شدم كه با کمک انیگرام مي توانم به شناخت بهتری از نقاط ضعف و قوت خودم دست پيدا كنم و حتی با بررسی تیپ خودم توانستم نقاط ضعفی را که در نقطه کور دید من قرار داشت و تا آن زمان قادر به درک و شناخت آنها نبودم، در خود پیدا کنم. با مطالعه انیگرام متوجه شدم که در چه زمانی کارهای لازم را کنار می گذارم و اقدامی انجام نمی دهم و در چه مواقعی که نباید کاری انجام بدهم، فعالیتهای بی ثمری انجام می دهم. همچنین متوجه شدم چه اشكالاتي در ارتباطاتم با دیگران وجود دارد و …

… بنابراین تصميم گرفتم كه كتابي درباره كاربرد انيگرام در فروش بنويسم و ديگر همكاراني را كه علاقه مند به اين مباحث هستند در دانسته هاي خودم شريك كنم. اين كتاب حاصل اين تصميم است و امیدوارم که از آن حداکثر استفاده را ببرید.[1]

کتاب شخصیت شناسی (انیگرام) برای فروشندگان حرفه ای در سه فصل تدوین شده است:

در فصل اول کلیاتی درباره انیگرام آورده شده و خصوصیات بارز هر تیپ شخصیتی توضیح داده شده است. توضیحاتی نیز درباره  ارتباط تیپهای شخصیتی با یکدیگر و سه مرکز شعور داده شده است.

در فصل دوم خصوصیات هریک از تیپهای انیگرام را به عنوان فروشنده توضیح داده شده و اینکه هر کدام از تیپها در مقام فروشنده دارای چه نقاط ضعف و قوتی هستند. توصیه ها و تمرینهایی نیز به هر کدام از تیپها جهت غلبه بر ضعفها ارائه می شود. در پایان این فصل فرآیند کلی فروش حضوری توضیح داده شده است.

در فصل سوم کتاب خواننده با معیارهای خرید تیپهای شخصیتی مختلف آشنا می شود و متوجه می گردد که هر کدام از این تیپها چه اولویتهائی را در خرید در نظر می گیرند. همچنین در این فصل خواننده با مسائلی که هر تیپ شخصیتی را ناراحت می کند و می تواند منجر به ترک خرید از یک شرکت شود آشنا می شود و همچنین یاد می گیرد که مشکلات پیش آمده با هر تیپ شخصیتی را چگونه حل و فصل نماید.

 دانلود بخشهائی از کتاب  

[1]  از پیش گفتار کتاب

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید