قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / خودشناسی / نگاهی به تحلیل رفتار متقابل

نگاهی به تحلیل رفتار متقابل

بی شک تاکنون در مورد “تحلیل رفتار متقابل” شنیده اید و یا عبارت “کودک درون” به گوشتان خورده است.
تحلیل رفتار متقابل یکی از تئوریهای رایج روانشناسی مدرن است. این نظریه در ابتدا از طرف اریک برن برای روان درمانی به کار گرفته شد اما با گسترش آن کاربردهای آن در رشد فردی و سازمانی و توسعه ارتباطات بین انسان ها آشکار شد و مددکاران اجتماعی و مدیران و روحانیون و مذاکره کنندگان حرفه ای در پی استفاده از آن برآمدند.

آشنائی با این نظریه و بکارگیری آن در شرایط روزمره باعث افزایش آگاهی فرد نسبت به افکار، اعمال و احساسات خود می شود یعنی مهارت خودآگاهی انسان را افزایش می دهد.

علاوه بر این نظریه فوق کمک می کند که در ارتباط با دیگران رفتارهای بی فایده  و مخرب را بشناسیم و بتوانیم با کنار گذاشتن این رفتارها ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنیم یعنی آشنائی و به کار گیری این نظریه مهارتهای ارتباطی ما را هم افزایش می دهد.

مختصری از تاریخچه

اریک برن در سال ۱۹۴۱ در یکی از بیمارستانهای ارتش امریکا به عنوان روانپزشک شروع به کار کرد. او در ابتدا به روانکاوی (مکتب فروید) اعتقاد داشت و سربازانی را که از جنگ دوم جهانی برگشته بودند و دچار مشکلات روانی بودند  از طریق گروه درمانی معالجه می کرد. گروه درمانی به او فرصت داد که رفتارهایی متقابل مردم با یکدیگر را از دید یک درمانگر مشاهده کند. او متوجه شد که افراد گاهی مانند والدین خود رفتار می کنند یا حرف می زنند . فرض می کنیم آقای الف در چنین حالتی با آقای ب صحبت می کند معمولا در این مواقع آقای ب طوری پاسخ او را می دهد که انگار کودک است. یعنی انسانها گاه مانند والدین خود رفتار می کنند و گاهی مانند بچه ها. وقتی انسانها در حالت “والد“  یا ” کودک” هستند به امکانات و توانائیهایی که به عنوان یک فرد بالغ بزرگسال دارند بی توجه می شوند. او بر اساس این مشاهدات عنوان کرد که هر فرد دارای سه حالت “من” می باشد: “والد”، “بالغ” و “کودک”. برای اینکه این حالتها با معنای متداول کلمات فوق اشتباه نشوند در داخل گیومه گذاشته می شوند.

اریک برن  در سال ۱۹۵۱ شروع به ارائه نظریات خود در مورد حالات نفسانی شخصیت انسان کرد و تا آخرین کتاب خود “بعد از سلام چه می گوئید.” به توسعه این نظریه پرداخت. بعد از وی نظریه رفتار متقابل توسط دیگران به رشد و گسترش خود ادامه داد و مطالب جدیدی بر آن افزوده شد.
باورهای تحلیل رفتار متقابل

در نظریه رفتار متقابل ۳ باور فلسفی وجود دارد:

انسانها ذاتاً خوب هستند.

انسانها می توانند فکر کنند.

انسانها می توانند تغییر کنند و سرنوشت خودشان را عوض کنند.

ارکان نظریه تحلیل رفتار متقابل

تحلیل رفتار متقابل بر چند ستون استوار شده است که اهم آنها عبارت است از:

حالات نفسانی : “والد”، “بالغ”، “کودک”

رفتار متقابل،

 نوازش،

ساخت یخشیدن به زمان

بازیهای روانی

نمایشنامه زندگی

آنچه تاکنون در مدیر پیشرو درباره تحلیل رفتار متقابل منتشر شده است:

نگاهی به تحلیل رفتار متقابل

حالتهای نفسانی در تحلیل رفتار متقابل

تحلیل رفتار متقابل: حالتهای “والد”

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید