قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / روانشناسی ارتباط با مشتری / “نام” عامل جلب توجه در بازاریابی و فروش

“نام” عامل جلب توجه در بازاریابی و فروش

قبلا گفتیم که یکی از چیزهائی که باعث جلب توجه مخاطب می شود کلمات، مفاهیم و نشانه هائی است که برای افراد مختلف معنا و مفهومی خاص دارد.

نام افراد یکی از این واژه هاست. اگر در یک محل بسیار شلوغ ناگهان بشنوید که کسی شما را صدا می زند فوری توجه شما جلب می شود و به سمت صدا بر می گردید.

نام افراد نزدیک مانند همسر یا فرزندان هم همین اثر را دارد و حتی شنیدن نام کسب و کار مان نیز باعث جلب توجه ما می شود.

بنابراین دانستن نام مشتری احتمالی یا واقعی شما بسیار مهم است.

خاطره

خاطره

در زمانی که مدیر بازرگانی خارجی بودم یک شرکت پاکستانی هر دو سه ماه یک بار نامه ای برای ما می فرستاد و استعلام قیمت می کرد. مخاطب نامه همیشه این عبارت بود:

To Whom It May Concern

این عبارت در مکاتبات بازرگانی به زبان انگلیسی وقتی به کار می رود که شما نام و عنوان سازمانی گیرنده نامه خود را نمی دانید. برای نخستین نامه این عبارت شاید اشکالی نداشته باشد و بهر حال قابل اغماز است اما وقتی به اولین نامه پاسخ داده شد و پاسخ دهنده در ذیل نامه اسم و عنوان شغلی خود را ذکر کرد تکرار این عبارت در نوبت دوم نشان دهنده بی توجهی و بی احترامی  است.

بهر حال من فروشنده بودم و طرف مقابل مشتری و نادیده می گرفتم. اما اگر مشتری بودم حتما این نوع نامه ها را در سطل زباله می انداختم.

وقتی برای اولین بار با فردی ملاقات می کنید وقتی نام خود را می گوید یا کارت ویزیت خود را به شما می دهد، آن را تکرار کنید: از دیدار شما خوشوقتم جناب آقای احمدی.

اگر طرف مقابل شما خارجی بود و نتوانستید نام او را بخوانید از او خواهش کنید که نام خود را بگوید و اگر متوجه نشدید باز هم درخواست کنید که نام خود را تکرار کند. یادگیری تلفظ صحیح نام مخاطب شما بسیار مهم است . بنابراین از درخواست تکرار خجالت نکشید. حتما طرف مقابل شما هم درک می کند و از اینکه مصرانه می خواهید تلفظ نام او را یاد بگیرید خرسند می شود.

اگر با فردی ملاقات کردید که نام او را فراموش کرده اید به جای فشار آوردن به ذهن و بدو بیراه گفتن به حافظه خود از او عذرخواهی کنید و بگوئید که نام او را فراموش کرده اید و خواهش کنید که نام خود را بگوید. در چنین مواردی در لایه های پنهان ذهن به دنبال نام فراموش شده گشتن باعث می شود که نتوانید فعالانه گوش بدهید.

ریسک بعدی هم این است که ناگهان فردی (مثلا مدیرتان) که طرف مقابل شما را نمی شناسد سر برسد و شما بخواهید آنها را به هم معرفی کنید.

اگر با کسی ملاقات می کنید که احتمال می دهید نام شما را فراموش کرده در هنگام دست دادن نام خود را بگوئید: ” جناب احمدی از دیدار مجدد شما خوشوقتم. من محمد رضا حق پرست هستم.” اگر در مخمصه فراموش کردن نام طرف گفتگو گیر کرده باشید حتما می توانید تصور کنید  که این کار چقدر مخاطبی را که نام شما را فراموش کرده، خوشحال می کند.

منشی ها دروازه بان عبور شما به سمت مشتری هستند. نام آنها را یاد بگیرید و هنگام تماس با دفتر مشتری با ذکر نام با آنها سلام و احوالپرسی کنید.

نکته

نکته

درست است که به کار بردن نام مخاطب در گفتگوها می تواند توجه آنها را جلب کند، اما هیچگاه در این کار افراط نکنید بهتر است این کار محدود به زمان سلام و خداحافظی بشود و همچنین زمانهائی که واقعا لازم و ضروری است.  

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید