قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / رهبری / منابع قدرت در سازمان قسمت اول

منابع قدرت در سازمان قسمت اول

بسیاری از کارفرماها و مدیران شاکی هستند که پرسنل آنها آنچنان که شاید و باید کار نمی کنند.

البته از طرف دیگر برخی از کارمندان و کارگران نیز از دست مدیران خود و خورده فرمایشهای آنها گله دارند.

این افراد خواه مدیر و خواه زیردست بهتر است با منابع قدرت در شرکت ها آشنا شوند. این آشنائی به پرسنل کمک می کند که متوجه شوند که چرا گاهی از اوقات تحت تاثیر قرار می گیرند و کاری را با جان و دل انجام می دهند و چرا گاهی از اوقات به اجبار و اکراه تن به یک کار می دهند و کمی که فشار سرپرستان یا مدیران کم می شود انجام کار را به تعویق میاندازند.

شناخت منابع قدرت سازمانی به مدیران نیز کمک می کند که برای رسیدن به نتایج بهتر مهارتهای مدیریتی خود را با استفاده از منابع قدرت مناسب گسترش بدهند.

اگر کمی دقیق تر به روابط قدرت در سازمانها نگاه کنیم متوجه می شویم که برخی از افراد یا در حقیقت همان مدیران قدرت دارند چون می توانند به پرسنل خود پاداش بدهند و یا می توانند آنها را تنبیه و حتی اخراج کنند. بدیهی است که نفوذ این مدیران تا وقتی است که خود حضور دارند و گاه برای اینکه حضور خود را تداوم دهند مجبورند از دوربینهای مدار بسته و یا سیستم های کنترلی دیگر استفاده کنند. قدرت این افراد از مقام رسمی آنها منشاء می گیرد

اما افراد دیگری نیز در سازمان هستند که حرفشان شنیده می شود. این افراد حتی ممکن است مدیر نباشند اما همکاران به خواسته های آنان احترام می گذارند و کاری را که آنها بخواهند به انجام می رسانند. قدرت این افراد از پست و مقام آنها نیست بلکه قدرت این افراد ناشی از تخصص و یا منش شخصی آنهاست. در حقیقت قدرت آنها غیر رسمی است، در سازمانهای سالم همین که پست مدیریتی خالی می شود مدیریت عالی معمولا در وهله اول اینگونه افراد را شایسته احراز پست خالی در نظر می گیرد.

یکی از قابل توجه ترین مطالعات درباره منابع قدرت در سازمانها توسط روانشناسان اجتماعی جان فرنچ و برترام راون درسال 1959 انجام شد، آنها پنج پایگاه قدرت در سازمانها تشخیص دادند:

  1. قانونی – منشاء آن این باور است که یک فرد بطور رسمی حق دارد که از دیگران تقاضا کند و از دیگران انتظار می رود که از او اطاعت کنند.
  2. پاداش – این قدرت از توانائی یک فرد برای جبران کار خواسته شده منشاء می گیرد.
  3. قهری – این قدرت از توانائی یک فرد برای مجازات متخلفین از دستور سرچشمه می گیرد.
  4. تخصص – این قدرت ناشی از مهارت برتر یک شخص و دانش او است.
  5. مرجعیت – این قدرت ناشی از جذابیت و شایستگی های فردی است که دیگران را وادار به احترام و تبعیت می کند.

رهبران موثر عمدتا از قدرت مرجعیت و قدرت تخصص استفاده می کنند. برای توسعه توانایی های رهبری خود یاد بگیرید که چگونه قدرت مرجعیت و قدرت تخصص خود را افزایش دهید تا بتوانید تاثیری مثبت بر همکاران، اعضای تیم کاری و سازمان خود داشته باشید.

تمرین

  • درباره افرادی که قدرت و بر شما نفوذ دارند فکر کنید. ازچه نوع قدرتی  استفاده می کنند؟ آیا از قدرت خود به طور مناسب استفاده می کنند؟

  • به نظر شما هر کدام از منابع قدرت چه منافع و مضاری دارند؟

     

ادامه

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید