قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / آموزش فروش / معرفی سی ثانیه ای Elevator Pitch

معرفی سی ثانیه ای Elevator Pitch

یکی از ابزارهای بازاریابی برای کسب  و کارهای کوچک و شخصی معرفی ۳۰ ثانیه ای است. این معرفی که در ادبیات کسب و کار به Elevator pitch نیز معروف است به منظور معرفی کسب وکار به مشتریان احتمالی، سرمایه گذاران و حامیان مالی و شبکه بازاریابی به کار می رود. تلاش در این معرفی این است که در کوتاهترین زمان ممکن نظر طرف مقابل را به کسب و کار خود جلب کنیم و بتوانیم فرصتی برای معرفی بیشتر از آنها بگیریم. این معرفی معمولاً در حاشیه میهمانیها و جلسات و یا برخوردهای غیر مترقبه و یا تماس تلفنی کاربرد دارد. علت آنکه Elevator pitch نیز نام گذاری شده همین است که بطور مثال در یک برخورد تصادفی در آسانسور بتوانید نظر طرف مقابل را جذب کنید.

در بسیاری از کتابهایی که در مورد بازاریابی کسب و کارهای کوچک نوشته شده است استفاده از این روش معرفی توصیه شده است. اما طراحی معرفی ۳۰ ثانیه ای مؤثر کار ساده ای نیست.

بسیاری از افراد عادت دارند که قبل از نوشتن چرک نویسی از مطالبی که می خواهند انتقال دهند بیان کنند. شما نیز می توانید همین کار را بکنید:

کسب و کار شما چیست؟

برای شروع در یک خط شرح دهید که کسب و کار شما چیست؟ محصول یا خدمات شما چه کمکی به دیگران می کند؟ سعی کنید از کلمات تخصصی صنعت خود استفاده نکنید تا مطلبی که می گوئید برای همه قابل فهم باشد و مجبور نباشید که زمانی را صرف توضیح کلمات خود کنید.

مزیت شما چیست؟

اگر کسب و کار شما مزیتی دارد که رقبا فاقد آن هستند بیان کنید. مثلاً کیفیت محصول شما برتر است یا گارانتی خاصی دارد یا ارزانتر است یا به محل توزیع محصول یا خدمات شمابه افراد خاصی از نظر مکانی نزدیکتر است و …

ارزش آفرینی برای مخاطب

ارزشی را که خدمات، محصول ، کسب و کار و یا درخواست شما برای مخاطب می تواند بوجود بیاورد شرح  دهید. در هر صورت وقتی چیزی از کسی می خواهید، وی نیز باید از اجابت درخواست شما منتفع شود. در این موارد باید اطلاعات لازم را فراهم کنید مثلاً وقتی از کسی سرمایه گذاری می خواهید باید بدانید سود دهی سرمایه گذاری در کسب و کار شما چقدر است و یا اگر اطلاعات شما کامل یا دقیق نیست می توانید از داستانها و تجربیات مشابه برای وی بگوئید. سعی کنید به کسب و کار خود از دید مخاطب نگاه کنید.

 تقاضا

از مخاطب خود چه تقاضایی دارید؟ آیا می خواهید مخاطب وب سایت یا وبلاگ شما را بازدید کند؟ از وی وقت ملاقات می خواهید؟ می خواهید شما را به کسی معرفی کند؟ سرمایه گذاری کند یا محصول شما را بخرد؟ خواسته خود را دقیق ولی به اختصار بنویسید. البته نوع درخواست شما بستگی به فردی دارد که ملاقات کرده اید. شما ممکن است از افراد مختلف خواسته های متفاوت داشته باشید

در اینجا یک نکته را هر چند که بدیهی است متذکر شوم و آن این است که در یک ملاقات کوتاه برخی از درخواستها غیر معقول است. مثلاً درخواست سرمایه گذاری چند میلیون تومانی . در مواردی این چنینی باید درخواست شما گرفتن وقت ملاقات و یا دعوت به ناهار باشد.

تهیه نسخه های مختلف معرفی

سعی کنید این سه قسمت را در نسخه های مختلف برای موقعیتهای مختلف و افراد مختلف جهت معرفی کسب و کار خود تهیه کنید. برای موقعیتهای مختلف می توانید از نظر زمانی نیز نسخه های متفاوتی داشته باشید مثلاً نسخه ۲۰ ثانیه ای تا یک دقیقه ای و حتی ۹۰ ثانیه ای. بدین ترتیب بسته به موقعیت می توانید از هر کدام آنها که مؤثرتر است استفاده کنید.

اما همانطور که گفته شد برای افراد مختلف نیز باید در برخی از بخشها بخصوص بخش تقاضا و ارزش نسخه های متفاوت داشته باشید. بدیهی است ارزشی که برای فردی که می خواهید معرفی کننده شما باشد ایجاد می کنید با ارزشی که برای سرمایه گذار ایجاد می شود متفاوت است. بنابراین برای اشخاص مختلف باید مطالب مختلفی بیان شود.

در ضمن شما بسته به مخاطب باید سؤالات احتمالی وی را پیش بینی کنید و جوابهایی برای آنها آماده کنید.

ارائه

اما مهمترین بخش معرفی، نحوه ارائه مطلب است. ترکیب متناسبی از اشتیاق و انرژی بدون دستپاچگی و هیجان زدگی، لازمه معرفی سی ثانیه است.  بهتر است این معرفی ها را با یک همکار یا دوست و یا در جلوی آینه تمرین کنید. هر چه بیشتر تمرین کنید. دقیقتر، بهتر و  با اعتماد به نفس و اشتیاق بیشتر می توانید آن را اجرا کنید.

————————————————————————————–

بازدید کننده محترم

اگر صاحب یک کسب و کار کوچک هستید و یا مدیر فروش و فروشنده هستید. کتاب الکترونیک رایگان “چگونه مشتریان بیشتری جذب کنیم؟” می تواند برای شما بسیار مفید باشد. تنها کافی است ایمیل خود را در محل تعیین شده وارد کنید تا لینک دانلود کتاب برای شما ارسال شود.

موفق باشید

ایمیل شما

photo4

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید