قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مهارتهای مدیریتی / حل مساله و تصمیم گیری / روش ارزیابی، راهی برای درک پیامد رویدادها و حل مسأله

روش ارزیابی، راهی برای درک پیامد رویدادها و حل مسأله

ممکن است در زندگی شخصی، کاری و حوزه مسئولیت ما گاه اتفاقاتی بیافتد که به آسانی از کنار آنها بگذریم و توجهی به پیامدها و عواقب آن رویداد نکنیم و پس از مدتی متوجه شویم که آن رویداد چه تاثیر مخربی بر زندگی یا کسب و کار ما گذاشته است و یا بر عکس چه فرصت هایی برای ما بوجود می آورده که با بی توجهی آنها را از دست داده ایم.
مسلما در حوزه زندگی شخصی و کسب و کار خود اگر دقت کنیم می توانیم مثالهای زیادی از رویدادهای تاثیرگذار بیابیم که به آنها بی توجه بوده ایم. در حوزه های بزرگتر کسب و کار هم اگر نگاه کنیم می توانیم شرکتهای بزرگی را ببینیم که در دهه هفتاد و هشتاد حضور چشمگیری در بازار داشته اند و اکنون کمتر نامی از آنها می شنویم. تلویزیون های شهاب، پارس و گروندیک، یخچالهای ارج، جنرال استیل، آزمایش و پارس که روزی در خانه های  ما یا والدین ما خودنمایی می کردند امروز یا در بازار دیده نمی شوند ویا کمتر دیده می شوند.
اگر بخواهیم در چند جمله ساده علت تعطیلی کامل و یا کاهش تولید این شرکتها را بیان کنیم می توانیم بگوئیم که صاحبان این شرکتها هم به رویدادهای ساده حوزه کسب و کار خود بی توجهی نشان داده اند و در پی آن بر نیامده اند که بفهمند این رویدادهای ساده مانند ورود محصولات خارجی یا تولید کنندگان جدید که کار خود را از کارگاههای کوچک شروع کرده اند چه پیامدهایی می تواند برای آنها داشته باشد.
در عرصه های بزرگتر هم گاه این بی توجهی را می بینیم. رئیس جمهوری که قطعنامه های تحریم شورای امنیت بر علیه ایران را کاغذ پاره نامید شاید اگر کمی به پیامدهای این تحریمها می اندیشید عاقلانه تر عمل می کرد و به دنبال روشهایی برای تاخیر و حتی خنثی سازی تاثیر تحریمها بر می آمد، نه اینکه به گفته آقای روحانی وابستگی کشور به واردات را بیشتر کند.
روش ارزیابی Appreciation یکی از روشهای ساده حل مساله است که ابتدا در ارتش امریکا  شکل گرفته است و هدف آن این بوده است که به فرماندهان کمک کند تا درکی جامع از مشکلات و موقعیتها پیدا کنند.
این روش به ما کمک می کند که عواملی را که معمولا آگاهانه یا نا آگاهانه نادیده می گیریم کشف کنیم. این روش شبیه روش ۵ چرا می باشد با این تفاوت که در آن روش به ریشه یابی مشکل می پردازند و در این روش به بررسی عواقب و پیامدهای اتفاقاتی که ساده به نظر می رسند.
درروش ارزیابی یک رویداد را در نظر می گیرند و با پرسیدن سوال “بعد چه؟ ” سعی می کنند که پیامدهای احتمالی را یک به یک بررسی می کنند.
مثال
می دانیم که در سال آینده قرار است مرحله دوم هدفمندی یارانه ها اجرایی شود. صاحب کسب و کاری که از انرژی زیادی برای تولید محصولات خود استفاده می کند می تواند از این روش استفاده کند. تا پیامدهای احتمالی این رویداد را بر کسب و کار خود ارزیابی کرده و در صورت لزوم چاره ای بیاندیشد.
قیمت برق افزایش می یابد.
بعد چه؟
قیمت تمام شده محصولات من افزایش می یابد.
بعد چه؟
من مجبورم قیمتها را بالا ببرم تا ضرر نکنم.
بعد چه؟
احتمالا تقاضای محصول من در بازار کاهش می یابد و بخشی از مشتریان را از دست می دهیم.
بعد چه؟
سود من کاهش می یابد.
بعد چه؟
مجبورم راههایی برای صرفه جویی و کاهش قیمت تمام شده پیدا کنم.

فایده دیدن سلسله مراتبی عواقب این است که مدیر کسب و کار متوجه می شود که با چه مشکلاتی ممکن است مواجه شود و پیشاپیش می تواند از تکنیکهای مختلف حل مساأله برای معضل آینده راه حلهایی پیدا کند و به موقع این راه حلها را به اجرا بگذارد.
بالید دقت کرد که در این روش ما یک خط را در پیش می گیریم و جلو می رویم و این ممکن است باعث شود که برخی از پیامدها را در نظر نگیریم. ممکن است برخی از “بعد چه؟ ” ها دو یا چند جواب داشته باشند بنابراین باید تک تک آن جوابها را نیز با کمک این تکنیک  دوباره مورد بررسی قرار داد.
توجه داشته باشید که روشهای این چنینی با آنکه ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسند. از کارآیی بالایی برخوردارند وبا استفاده درست از آنها می توان بسیاری از مسایل و مشکلات را حل کرد.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید