قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / رهبری / رهبری سازمانی بر اساس قدرت تخصص

رهبری سازمانی بر اساس قدرت تخصص

در درس منابع قدرت در سازمان * گفتیم که از دیدگاه جان فرنچ و برترام راون قدرت در شرکتها می تواند دارای ۵ منشاء باشد که مهمترین و نافذترین آنها قدرت ناشی از تخصص است و قول دادیم که درباره کسب قدرت تخصص بیشتر بنویسیم.

همه می دانند که متخصص شدن نیازمند تحصیل، مطالعه مستمر (که مهمتر از تحصیلات است) و تجربه می باشد. کسی نمی تواند بدون اینها متخصص شود. اما موضوع به همینجا ختم نمی شود.و تخصص به تنهایی کافی نیست که شما قدرت بدست بیاورید. تخصص وقتی می تواند منشاء قدرت باشد که زیردستان، همکاران و اعضای سازمان متوجه آن بشوند و درک کنند که نظرات و توصیه های شما برای آنها و سازمان ارزشمند است.

leadershipگری یوکل در کتابش به نام رهبری در سازمانها توصیه هایی در این ارتباط مطرح می کند که بشرح زیر است:

۱)تصویری ذهنی از خود به عنوان یک متخصص برای دیگران بسازید:

زیر دستان، همکاران و مدیران شرکت باید از تحصیلات رسمی و تجارب عملی شما آگاه شوند.

برای نخستین گام خوب است یک کپی از مدارک دانشگاهی، دوره های تخصصی و تقدیرنامه های کاری را در دفتر کارخود به دیوار بزنید.

روش دیگر این است که اگر فرصتی دست داد از تجربیات و کارهای خود بگویید. مثلا بگویید: «زمانی که من در شرکت ایران پویا مدیر بازرگانی خارجی بودم مشکل مشابهی برای ما پیش آمد، در آنجا ما…» دقت کنید که در این کار زیاده روی نکنید. هدف این است که دیگران متوجه سوابق کاری شما بشوند نه اینکه بخواهید آن را هر لحظه به رخ دیگران بکشید

۲) از اعتبار خود مراقبت کنید

وقتی تصویر ذهنی مناسب را ساختید باید مراقب باشید که خدشه ای به آن وارد نشود. به همین خاطر از اظهار نظر در مورد مسایلی که در تخصص شما نیست و یا درباره آن اطلاعات اندکی خودداری کنید.

همچنین سعی کنید از ورود یا جانبداری از پروژه هایی که امکان موفقیت آنها اندک است خودداری کنید.

۳) در شرایط بحرانی با اعتماد به نفس و قاطع عمل کنید. 

وقتی شرایط بحرانی است یا موقعیتهای اضطراری رخ داده است، زیر دستان علاقه دارند که یک نفر مسئولیت قبول کند و کارها را به پیش ببرد تا مساله را حل کند. در این مواقع آنها تمایل دارند که به تخصص شما اعتماد کنند.

اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید با اعتماد به نفس عمل کنید و حتی اگر مطمئن نیستید که بهترین روش مقابله با بحران چیست، شک خود را بروز ندهید. آشکار شدن شک و دودلی خطر از دست دادن قدرت را به همراه دارد.

۴) به نظرات زیردستان خود توجه کنید

رهبری به این معنا نیست که شما فقط بگویید و دیگران اطاعت کنند. مطمئناً زیر دستان شما نگرانی ها و نظراتی دارند. باید بطور مداوم نظرات آنها را جویا شوید و به سخنان آنها گوش بدهید و به آنها اطمینان بدهید که نگرانیها و نظرات آنها را درک می کنید و در صورت لزوم از آنها استفاده می کنید.

۵) حس احترام به خود زیردستان را تخریب نکنید

قدرت تخصص بر اساس فاصله دانشی بین رهبر و زیر دستان شکل می گیرد و اگر رهبر در نحوه به کار گیری قدرت خود دقت نکند این فاصله می تواند موجب ایجاد مشکلاتی بشود.

فاصله زیاد تخصصی می تواند موجب ناراحتی زیر دستان شود بخصوص که رهبر با تکبر دانش خود را به رخ دیگران بکشد و با آن فخر بفروشد و این حس را به آنها منتقل کند که آنها نادان هستند.
در برخورد با زیر دستان و اعضای تیم مراقب این موضوع باشید و کاری نکنید که آنها تحقیر شوند.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید