قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / رهبری / رهبری سازمانی چیست؟

رهبری سازمانی چیست؟

تعریف رهبری کار مشکلی است و برای افراد در نقاط مختلف دنیا و در موقعیتهای متفاوت معانی جداگانه ای دارد. مانند رهبری اجتماعی، رهبری سیاسی، رهبری مذهبی.

بر اساس آنچه که رسالت این سایت است تمرکز ما بر رهبری در محیط کار است.

وقتی صحبت از رهبری سازمانی می کنیم منظور کسی است که

  • یک چشم انداز شورانگیز از آینده ترسیم می کندرهبری
  • جهت شرکت را تعیین می کند
  • کارهای درست را انجام می دهد و به دیگران نیز کمک می کند که کارهای درست را انجام بدهند و
  • چیزهای جدیدی خلق می کند.

بنابر این رهبری ترسیم راهی است که در آن مشخص شده که برای موفقیت تیم یا شرکت به کجا باید برویم. این ترسیم راه باید پویا، هیجان انگیز و الهام بخش باشد.
استفان کاوی رهبری را گذاشتن نردبان بر دیوار درست معرفی می کند.

به فرض اگر قرار است به شمال برویم انتخاب مسیر درست برای رسیدن به شمال رهبری است و درست رانندگی کردن مدیریت. البته توجه دارید که این مثال خیلی ابتدائی است و فقط جهت مشخص شدن تفاوت مدیریت و رهبری آن را به کار بردم.

جیمز مک گروگر برنز و پس از او برنارد باس مدلی به نام رهبری تحولی ارائه دادند. در این بر خلاف مدیریت فرآیندها که به حفظ و بهبود یکنواخت وضع موجود تاکید دارد بر  تفکر افق دار یا چشم اندازی و ایجاد تحول و تغییر تاکید شده است

تعریف رهبری

بر اساس نظریه رهبری تحولی یک رهبر موثر کسی است که یک چشم انداز الهام بخش از آینده ترسیم کند تا در اطرافیان و همکاران خود انگیزه رسیدن به آن افق را بوجود بیاورد. رسیدن به چشم انداز را مدیریت کند و تیمی بسازد و تربیت کند که بطور موثر در راه رسیدن به آن چشم انداز تلاش کند.

در تجارت چشم انداز تصویری واقعی، جذاب و متقاعد کننده از جایی است که شما قصد دارید در آینده به آن برسید. چشم انداز جهت و اولویتها را مشخص می کند. چشم انداز یک علامت است که بتوانید روزی بگویید این چیزی است که می خواستم به آن برسم.

چشم انداز در خلاء شکل نمی گیرد. برای تدوین چشم انداز رهبر بر توانمندیهای درون سازمان و فرصتهای محیطی تکیه می کند. برای شناخت توانمندیهای درون سازمانی و فرصتهای محیطی ابزارهای زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

تجزیه و تحلیل SWOT

پنج نیروی پورتر

تجزیه و تحلیل PET

تجزیه و تحلیل USP

تجزیه و تحلیل قابلیتهای اصلی

(اگر با این ابزارها آشنا نیستید نگران نباشید ما در آینده درباره تمامی آنها در این سایت سخن خواهیم گفت)

همچنین رهبران برای تدوین چشم انداز مسیر رشد و تحول صنعت خود و رفتارهای فعلی رقبا  را رصد می کنند و سعی می کنند تحولات و رفتارهای احتمالی آینده رقبا را پیش بینی کنند.

رهبران راههای نوآوری موفقیت آمیز در محصولات یا خدمات خود را بررسی می کنند و چشم انداز خود را با یافته های مطالعات بازار تطبیق می دهند. آنها با پیش بینی ریسکهای احتمالی سناریوهای متفاوتی برای رسیدن به اهداف چشم انداز تدوین می کنند. بطور مثال بررسی می کنند که اگر اتفاق نامطلوبی در محیط سیاسی یا اقتصادی رخ داد چه عکس العملی باید نشان دهند و چه تغییراتی در برنامه های خود باید بوجود بیاورند.

با توجه به آنچه که گفته شد متوجه می شوید که رهبران افرادی عامل (PROACTIVE) هستند. آنها فعالانه در مقابل مسائل و مشکلاتی که پیش می آید عکس العمل نشان می دهند و حتی سعی می کنند آنها را پیش بینی کنند و راه حلهای آنچه را پیش بینی کرده اند، از قبل تعیین می کنند. آنها به آنچه هستند راضی نمی شوند و همواره در جهت بهبود وضع موجود تلاش می کنند.

بعد از تدوین چشم انداز رهبران باید آن را به همکاران خود ارائه دهند بطوریکه آنها آن را ببینند، حس کنند، بفهمند و مشتاق رسیدن به آن بشوند انگار که آن چشم انداز متعلق به خود آنها است..

به همین منظور رهبران مؤثر تصویری روشن، شفاف و قوی از چشم انداز خود ارائه می دهند. داستانهای الهام بخش از زمان تحقق چشم اندازتعریف می کنند و طوری آن را توصیف میکنند که هر کس با شنیدن آن خود را در تحقق آن شریک بداند.

در حقیقت رهبران موفق جنبه های عقلانی و تحلیلی چشم انداز را با جنبه های هیجانی و احساسی رسیدن به آن ترکیب می کنند و مفهومی پر معنا به شنوندگان القاء می کنند.

در مطلب بعد از همین سری مطالب در مورد اینکه چگونه رهبران رسیدن به چشم انداز را تسهیل می کنند سخن خواهم گفت.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید