قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مهارتهای بین فردی / دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (5) مسئولیت اعمال خود را بپذیرید

دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (5) مسئولیت اعمال خود را بپذیرید

مسئولیت اعمال خود را قبول کنید

تواضع مانند همدلی یکی دیگر از خصوصیات افرادی است که از هوش هیجانی بالائی برخوردار هستند. یکی از نشانه های تواضع این است که وقتی احساسات کسی را جریحه دار کردید و یا او را ناراحت کردید مسئولیت عمل خود را قبول کنید.

بعضی ها ممکن است اعتراف به اشتباه را نشانه ضعف یا فقدان اعتماد به نفس قلمداد کنند بخصوص زمانی که شما کاری را از قصد انجام نداده باشید و درحقیقت منظور بدی در کار نبوده باشد. اما واقعیت این است که قبول مسئولیت اعمال نشان دهنده این است که شما فردی خودآگاه، صادق و متعهد هستید. بعلاوه اکثر مردم وقتی تمایل صادقانه شما را به ترمیم مشکلاتی که ایجاد شده ببینند تمایل بیشتری جهت گذشت کردن و فراموش کردن از خود نشان می دهند.

برای افزایش هوش هیجانی خود، ما نیازمند تمرین خودآگاهی، شفافیت، انعطاف پذیری و همدلی هستیم. البته این لیست ادامه دارد و راههای دیگری  نیز برای بهبود هوش عاطفی وجود دارد که در این لیست ذکر نشده است و ئر حقیقت این خصوصیات برای شروع است ( قبلا در این باره صحبت کرده ایم می توانید اینجا را مطالعه کنید). مانند هر کار دیگری هر چه بیشتر مسئولیت پذیری و دیگر خصوصیات افراد هوشمند را  تمرین کنید بیشتریاد می گیرید و بیشتر از داشتن هوش هیجانی سود می برید.

ذهن باز داشته باشید

اصولا داشتن ذهنیت بسته نشانه ای از  هوش هیجانی پائین است. آنهائی که ذهن باز دارند تمایل بیشتری دارند که به سخنان دیگران گوش بدهند و نقطه نظرات دیگران را بفهمند. آنها تمایل بیشتری دارند که خود را در جای دیگران بگذارند و از دریچه چشم آنها به دنیا بنگرند. نتیجه این رویکرد این خواهد بود که مردم به آنها بیشتر اعتماد می کنند زیرا نگران قضاوتهای عجولانه آنها نخواهند بود.

یکی از راههای تمرین گشودگی ذهن این است که به مشاهده عکس العمل دیگران نسبت به اتفاقات بپردازید و آنها را با عکس العمل خودتان در آن موقعیتها مقایسه کنید. اگر عکس العمل و پاسخ آنها به رویدادها متفاوت از شماست سعی کنید علت آن را درک کنید و سعی کنید از زاویه دید آنها به موضوع نگاه کنید.

هر چه شما در این موضوع بیشتر پیشرفت کنید بهتر می توانید به بررسی باورهای خود بپردازید و نقایص آنها را دریابید و همچنین ایده هائی جدیدی کشف کنید که در کار و زندگی شخصی به شما کمک کند و سود برساند.

 

مطالب قبلی در مورد هوش هیجانی در مدیر پیشرو

هوش هیجانی چیست؟

مولفه های هوش هیجانی

دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (۱) احساسات خود را ردیابی کنید

دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (۲) احساسات منفی خود را کنترل کنید

دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (۳) بیان و درک احساسات

دوست دارید هوش هیجانی خود را افزایش دهید؟ (۴) سوال کنید

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید