قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / در استخدام افراد شخصیت آنها مهمتر است یا مهارتشان؟

در استخدام افراد شخصیت آنها مهمتر است یا مهارتشان؟

برخی عقیده دارند که در هنگام استخدام به شخصیت افراد توجه کنید نه به مهارت آن‌ها، زیرا مهارت‌ها آموختنی است اما شخصیت افراد به‌سختی تغییر می‌کند.

درباره این دیدگاه چند نکته قابل تأمل است:

1معمولاً گفته می‌شود که برای هر شغل ترجیحات شخصیتی وجود دارد که در بسیاری از موارد هم درست است اما درهرصورت استثنا هم وجود دارد و موارد نقض این ترجیحات هم بسیار دیده می‌شود. مثلاً بسیاری عقیده دارند که فروشنده باید برونگرا باشد اما تجربیات من نشان می‌دهد که فروشندگان درون‌گرا در فروشگاه در بسیاری از موارد بهتر از افراد برونگرا بازدهی دارند چون رفتارشان تهاجمی نیست و مؤدب‌تر هستند.

حتی اگر مشکل ایجاد ارتباط اولیه برای قرار ملاقات را حل کنیم در فروش b2b هم افراد برونگرا که مهارت‌های لازم را آموخته باشند می‌توانند بازدهی بهتری از افراد برونگرای آموزش ندیده داشته باشند.

به یاد داشته باشیم که ثروتمندترین فرد جهان بیل گیتس درون‌گرا است که طبق نظریات ارتباط موفقیت با شخصیت نباید این‌گونه باشد و یا وارن بافت برخلاف آنچه می‌گویند که پولدارها ریسک‌پذیر هستند، یک شخصیت محتاط است. 

بنابراین ترجیحات شخصیتی برای موفقیت یا بازدهی بالا در هر شغل یک امر صددرصدی نیست.

2بسیاری از مواقع بازدهی یک فرد در یک شغل بستگی به سلامت روانی او دارد اما شخصیت یک فرد نشان‌دهنده سلامت روانی وی نیست هر تیپ شخصیتی می‌تواند طیفی از سلامت روانی تا روان‌پریشی کامل را در افراد خود داشته باشد که معمولاً در تست‌های تشخیص شخصیت خواه MBTI, انیگرام یا Disc قابل شناسایی نیست.

3ویژگی‌های شخصیتی صفر و یک نیستند بلکه شدت و ضعف دارند و اگر از دید MBTI  نگاه کنیم  بر روی یک طیف قرار دارند. مثلاً درون‌گرا و برونگرای صد درصد بسیار نادرند و معمولاً افراد از نظر یک ویژگی شخصیتی در میانه‌های طیف قرار می‌گیرند ولی به یک سر طیف نزدیک ترند.

4باید دید منظور از مهارت چه نوع مهارتی است؛ مهارت‌های نرم مثل مهارت‌های ارتباطی، حل مسئله، مذاکره و یا مهارت‌های سخت مثل برنامه‌نویسی کامپیوتر یا مهارت جوشکاری.

مهارت‌های نرم  برخی از ویژگی‌های شخصیتی را تعدیل می‌کند. مثلاً کسی که مهارت ارتباطی را آموخته است حتی اگر درون‌گرا باشد ممکن است بهتر از یک فرد برونگرای فاقد آن مهارت با دیگران ارتباط پایدارتر برقرار کند.

اگر منظور مهارت‌های سخت هم باشد برخی از آن‌ها به‌راحتی آموختنی نیست که بخواهیم در استخدام از آن صرف‌نظر کنیم. مثلاً اگر قرار است برنامه‌نویس کامپیوتر استخدام کنیم نمی‌توانیم به‌راحتی یک برنامه‌نویس قوی را به خاطر اینکه فکر می‌کنیم تیپ شخصیتی او متناسب نیست کنار بگذاریم.

نتیجه‌گیری: 

به نظر من گزاره آغازین این مطلب بسته به موقعیت شغلی موردنظر و فردی که برای استخدام روبروی ما نشسته است می‌تواند درست یا غلط باشد. بهتر است در هنگام استخدام ضمن در نظر گرفتن تیپ شخصیتی متناسب برای شغل، با توجه به ویژگی های دیگر مصاحبه شونده انعطاف‌پذیر هم باشیم.

22

 

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید