قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / خدمات ما / داده کاوی و تحلیل داده ها

داده کاوی و تحلیل داده ها

مدیران، همیشه برای تصمیم گیری و برنامه ریزی به اطلاعات نیاز دارند، بخش مهمی از این اطلاعات ممکن است در خود شرکت وجود داشته باشند. اطلاعات مختلفی همچون فروش، تولید، موجودی انبار، همکاران و ….

برای استخراج اطلاعات مفید از میان انبوه حجم داده های ثبت شده در داخل شرکت از علم داده کاوی (Data Mining)استفاده می شود.

داده کاوی روشی است که بوسیله آن در پایگاه دادهاهای داخل شرکت، به دنبال الگوهای پنهان در میان داده ها، ارتباط مشخص میان آنها و روند آنها می گردد. در داده کاوی از توابع و الگوریتم های پیشرفته ریاضی استفاده می شود تا ارتباط میان دو دسته از داده در زمان گذشته یا حال و امکان رخ دادن یک نتیجه را در آینده پیش بینی کنند.

شرکتها و سازمانهای مختلف بخصوص آنهائی که دارای مشتری هستند می توانند از داده کاوی استفاده کنند، این شرکتها اعم از تولیدی، تجاری، خدماتی و فروشگاهی می توانند با استفاده از داده کاوی ارتباط بین فعالیتهای و تصمیمات درونی سازمان مثل قیمت گذاری کالاها و خدمات، تخفیفات، هزینه تبلیغات و دیگر فعالیتهای داخلی را با عوامل بیرونی مثل مشخصات دموگرافیک مشتریان (سن، جنسیت، درآمد و محل سکونت)، رقبا و عوامل عمومی بازار (سطح درآمد جامعه، وضعیت رونق و رکود اقتصادی) را پیدا کنند. علاوه بر این می توانند به بررسی شاخص هایی مثل رضایت مشتری، درآمد و سود شرکت، هزینه های جاری و میزان افزایش و کاهش آنها در طول زمان بپردازند.

به طور مثال شرکت آمازون از داده های سابق مشتریان استفاده می کند و به انها کتابهای جدیدی برای خرید پیشنهاد می دهد.

نمونه ای از کاربردهای داده کاوی و تحلیل داده ها در مدیریت بازاریابی و فروش

  • شناخت مشتریان سودآور: سازمانها با استفاده از داده کاوی می توانند مشتریانی را که بیشترین سود را برای آنها داشته اند شناسایی کنند و برایحفظ وفاداری آنها برنامه ریزیهای مناسبی انجام دهند.
  • شناخت مشتریان وفادار و قدیمی: شرکتها می توانند مشتریان قدیمی خود را شناسایی کنند  و بررسی کنند که آنها با چه برنامه ای خرید می کنند، چه محصولاتی را دوست دارند و چه عاملی باعث وفاداری آنها شده است.
  • بهینه سازی سبد محصول: شناخت محصولات پر فروش، محصولات سودآور و محصولات زیان ده از دیگر فواید داده کاوی است. بدین وسیله شرکتها می توانند سبد محصول خود را بهینه کنید.
  • ارزش عمر مشتری: استفاده از داده کاوی می توان طول عمر مشتری و چرخه آن،  میزان سود عاید شده از هر مشتری را در بازه های زمانی مختلف بررسی کرد.
  • بخش بندی مناسب بازار: شرکتها با داده کاوی می توانند رفتار مشتریان خود را بشناسند و و با تطبیق آن با ویژگیهای مشتری بازار را بهصورت مناسب بخش بندیکنند.
  • بررسی موفقیت برنامه های بازاریابی مختلف: با داده کاوی می توان میزان موفقیت یک برنامه بازاریابی را مورد بررسی قرار داد.
  • کشف الگو و روند: با استفاده از داده کاوی و بررسی میزان خرید مشتریان شرکتها می توانند الگوهای فصلی خرید را استخراج کنند، روند کاهش و یا افزایش آن را تحلیل کرده و در صورت نیاز اقدامات اصلاحی به عمل آورند.
  • پیش بینی فروش: با استفاده از اطلاعات گذشته و بهره بردن از الگو و ارتباط میان داده ها و با روشهایی مانند نحلیل سری زمانی می توان فروش شرکت را در آینده پیش بینی کرد.

آنچه که گفته شد تنها نمونه ای از کاربردای داده کاوی در فروش و بازاریابی است. بدیهی است که داده کاوی می تواند در زمینه های دیگر سازمان مانند مدیریت منابع انسانی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید