قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / آموزش فروش / تفاوت فروش و بازاریابی

تفاوت فروش و بازاریابی

salesدر طول سالها فعالیت کاری خود متوجه این مطلب شده ام که متأسفانه بسیاری از مدیران کسب و کار در ایران تعریف درستی از بازاریابی و فروش ندارند، ویژگی هر کدام را نمی شناسند و طرز استفاده از هر کدام را نمی دانند. با آنکه هر دوی اینها برای بقاء و توسعه کسب وکار حیاتی هستند.

به نیازمندیهای روزنامه همشهری هم که نگاه کنید. مشاغلی که در ذیل عنوان بازاریاب آگهی استخدام برایشان چاپ می شود، فروش حضوری، فروش تلفنی و گاه ویزیتوری است.

همانطور گه گفته شد بازاریابی و فروش هر دو نقشی حیاتی و مهم در کسب و کار ایفاء می کنند بنابراین شناخت آنها از ضروریات اداره موفق هر کسب و کاری است.

فروش هنر کمک به مشتریان است که بتوانند دلایل خود را برای خرید محصول یا خدمات شماکشف کنند. در حقیقت فروش تعامل و تبادل اطلاعات رسمی و غیر رسمی با مشتریان است به منظور جوش دادن یک معامله جدید. البته کار فروش ( بخصوص در فروش به دیگر کسب و کارها) معمولاً مقدمات و مؤخراتی هم دارد؛ مانند شناسائی مشتریان احتمالی، تماس با آنها جهت قرار ملاقات، تهیه طرح ارائه محصول یا خدمات و تماس پس از اتمام فروش جهت کاهش ناهماهنگی شناختی او و اطمینان دادن به وی که کار درستی انجام داده است و همچنین گرفتن بازخور درباره میزان رضایت او از محصول یا خدمات شرکت. اگر بخواهیم فعالیتهای شاخص یک فروشنده حرفه ای را نام ببریم، می توانیم به کارهای ذیل اشاره کنیم:

 • ملاقات یا تماس تلفنی با تصمیم سازان خرید در شرکت خریدار

 • ملاقات یا تماس تلفنی با تصمیم گیرندگان خرید در شرکت خریدار

 • طراحی شیوه معرفی و همچنین تهیه مطالب جهت معرفی و ارائه محصول یا خدمات به مشتری

 • ملاقات یا تماس تلفنی با اعضای شبکه ارجاع یا معرفی فروشنده به مشتریان احتمالی

 • ارتباط با مشتریان جهت پیگیری و پیشبرد پروژه های در دست اقدام

 • تشکیل جلسات هماهنگی در داخل شرکت برای تهیه، تولید و تحویل به موقع کالا به مشتری

بازاریابی فعالیتهایی است که منجر به ایجاد فرصت فروش می شود. بخشی از فعالیتهای بازاریابی شامل تحقیق و بررسی بازار هدف جهت شناخت خواسته ها و نیازهای مشتریان می شود و اینکه در این بازار خاص مشتریان تا چه حد حاضرند پول بابت محصول یا خدمات شرکت پرداخت نمایند. همچنین در این بررسی محصولات یا خدمات رقبا و نحوه فعالیتهای بازاریابی و فروش آنها نیز رصد می شود.

بخش دیگر فعالیتهای بازاریابی تلاش برای افزایش سطح آگاهی و علاقه مشتریان و بازار هدف نسبت به شرکت و محصولات یا خدمات آن می باشد.

با این تفاضیل مشخص می شود که هدف بازاریابی حمایت از فروش شرکت و افزایش آن می باشد. عمده ترین فعالیتهای واحدهای بازاریابی عبارت است از:

 • تحقیق در مورد بازار هدف و فرصتهای کسب و کار

 • تحقیق در مورد رقبا

 • توسعه برند شرکت

 • تهیه و تدارک برشور، کاتالوگ، ارتقای وب سایت ودیگر فعالیتهای ترفیعی

 • تبلیغات

 • شرکت در نمایشگاه های تجاری

 • انتشار خبرنامه، مقاله

 • ایجاد شهرت از طریق اسپانسرینگ تیمهای ورزشی یا رویدادهای فرهنگی – اجتماعی

 • روابط عمومی یا ایجاد خبربرای رسانه های جمعی

اگر بخواهیم مطالب خود را خلاصه کنیم بازاریابی عبارت است از فعالیتهای کشاندن مشتری به پای میز مذاکره یا به فروشگاههای عرضه محصولات و فروش عبارت است فعالیت برای متقاعد کردن مشتری به انجام خرید.

مهارتهای مورد نیاز برای بازاریابی و فروش متفاوت هستند، اما هر دوی آنها برای موفقیت کسب و کار حیاتی می باشند. بهترین سرمایه گذاری که می توانید به بازگشت سرمایه سریع آن مطمئن باشید آموزش جهت ارتقای مهارتهای فروش و همچنین سرمایه گذاری بر روی فعالیتهای بازاریابی است که از فروش شما حمایت کند.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

۴ دیدگاه

 1. داود دولت آبادی

  تا اندازه ای تفاوت فروش وبازاریابی مشخص گردید.آیا لزوما بایستی در یک واحدتولیدی یا خدماتی یابازرگانی مدیر فروش وبازاریابی مجزا باشد؟اگرشخص واحد باشدچه نکات مثبتی می تواند داشته باشد؟

  • محمد رضا حق پرست

   مطلب جدا بودن مدیر بازاریابی و فروش نیست. مهم درک تفاوت این دو و فهم این نکته است که هر کدام چه کارکردی دارند و در چه زمانی باید از هر کدام استفاده کرد و چه انتظاری از هر کدام می توانیم داشته باشیم.

 2. طبق این مطلب فروش در ادامه بازاریابی صورت می پذیرد و در واقع جزیی از عملیات بازارایابی است که با وجود این جز، پازل ما کامل می گردد. پس اگر نمودار سازمانی برای واحد بازرگانی شرکت تولیدی رسم گردد می توان فروش را زیر مجموعه بازاریابی دید؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید