قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مدیریت بازاریابی / بخش بندی جغرافیائی بازار

بخش بندی جغرافیائی بازار

قبلا در مورد بخش بندی بازار یک مقدمه ای بیان کردیم که آن را می توانید در اینجا مطالعه کنید.

در این مطلب می خواهیم در مورد یکی از روشهای بخش بندی بازار یعنی بخش بندی جغرافیائی با هم صحبت کنیم.

این روش همانطور که از نامش پیداست بازار را بر اساس معیار جغرافیائی مانند کشور، منطقه، استان، شهر و یا محله تقسیم بندی می کند.  همچنین در این روش می توان بازار را برحسب روستا، شهر یا حاشیه شهرها نیز تقسیم بندی کرد.

فرضیه اساسی این روش بخش بندی بازار این است که ساکنین یک منطقه جغرافیائی نیازها، خواسته ها و ترجیحات و یا ویژگیهای مشابهی دارند.

بخش بندی جغرافیائی یک روش خوب برای بخش بندی بازار است وقتی که

  • کسب و کار با محدودیت منابع روبرو است و تنها می تواند در مناطق خاص جغرافیائی به ارائه خدمات بپردازد. مثلا سوپر مارکت ها مجبورند بر اساس محلات شهری فعالیت کنند.
  • و همچنین زمانی که بازار هدف شرکت وسیع است و هر کدام از مشتریان آن بر حسب محلی که زندگی می کنند ترجیحات متفاوتی دارند.

همانطور که از مطالب بالا مشخص است این روش تقسیم بندی بازار هم می تواند مورد استفاده شرکتهای کوچک قرار بگیرد و هم شرکتهای بزرگ از آن بهره مند شوند.

محصولاتی نیز وجود دارند که ترجیحا باید از این روش برای بخش بندی بازار آنها استفاده کرد مانند برخی از محصولات فصلی و مواد غذائی.

محصولات فصلی

برخی از محصولات فصلی نیاز به بخش بندی بر اساس مشخصات جغرافیائی دارد. مثلا یک تولید کننده وسائل ورزشی می داند که لوازم اسکی را علاوه بر آنکه افراد طبقه متوسط به بالا خرید می کنند در همه مناطق جغرافیائی نمی توان عرضه کرد و تنها در شهرهائی به فروش می رود که نزدیک به پیست اسکی باشد.

یا مثال دیگری که می توانیم بزنیم پالتوهای زمستانی است که در مناطق گرم کشور بازار ندارد.  

مواد غذائی

مردم مناطق مختلف دارای ذائقه های متفاوتی هستند. مثلا مردم جنوب کشور به غذاهای تند علاقه مند هستند. کارخانه های تولید مواد غذائی که محصولات خود را در مناطق مختلف توزیع می کنند معمولاً به این تفاوت ذائقه ها توجه دارند و تلاش می کنند که برای مناطق مختلف محصولاتی با ویژگیهای متفاوت تولید کنند.

بخش بندی جغرافیائی برای دستیابی به بخش های درآمدی

گاهی از اوقات نیز بخش بندی جغرافیائی بر اساس بخش بندی درآمدی صورت می گیرد. مثلا شرکتی که بازار هدف خود را خانواده های با درآمد بالا در نظر گرفته است، ممکن است منطقه جغرافیائی شمال شهر را در تهران بهترین منطقه برای دستیابی به این افراد فرض کند و فروشگاه خود را در این منطقه برپا کند و یا تبلیغات خود را در این منطقه متمرکز کند.  

علاوه بر اینها معمولا خرده فروشان از بخش بندی جغرافیائی استفاده می کنند.

رصد و شناسائی شرکتهائی که در پیکهای محلی یا صدا و سیمای استانی تبلیغات انجام می دهند راه نسبتا مناسبی برای شناخت برخی از کسب و کارهائی است که بخش بندی جغرافیائی را انتخاب کرده اند.

photo464961602164205485

برای دانلود کتاب الکترونیک چگونه مشتریان بیشتری جذب کنیم ایمیل خود را وارد کنید.

    ایمیل شما

    درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

    محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

    دیدگاهتان را بنویسید