قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مدیریت بازاریابی / بخش بندی بازار بر اساس متغیرهای جمعیت شناختی

بخش بندی بازار بر اساس متغیرهای جمعیت شناختی

همانطور که گفتیم بازاریابان یا بخش بندی بازارافراد جامعه را بر اساس معیارهائی دسته بندی می کنند. قبلا در اینجا  در مورد بخش بندی بر اساس معیارهای جغرافیائی صحبت کردیم.

یکی دیگر از معیارهای که برای بخش بندی بازار استفاده می شود مختصات دموگرافیک یا جمعیت شناختی است. مختصات جمعیت شناختی خود از متغیرهای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنها بعنوان یکی از معیارهای بخش بندی استفاده می شود. متغیرهائی مانند سن، جنسیت، اندازه خانواده، درآمد، شغل، مذهب، نژاد و ملیت.

بخش بندی جمعیت شناختی یکی از متداول ترین روشها است زیرا به راحتی قابل تعریف است. با کمک متغیرهای دموگرافیک گروههای بزرگ انسانی را می توان به گروههای مشخص مشتری تقسیم بندی کرد. همه می دانیم که هر فردی در جامعه دارای سن، جنسیت، دین، نژاد، ملیت، … و درآمد مشخص است، بنابراین برای تبدیل بازار انبوه به بازارهای کوچک این متغیرها کمک بسیار بزرگی محسوب می شوند. به همین ترتیب جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات هر یک از این گروهها در تحقیقات بازار در زمان کمتری امکان پذیر است و همچنین تبلیغ برای هر کدام از این گاهی از اوقات می تواند راحت تر باشد.

برخی از متغیرهای بخش بندی جمعیت شناختی به قرار زیر است:

سن و مرحله چرخه زندگی

سن و مرحله چرخه زندگی یکی از متغیرهای خوب برای برخی از محصولات مصرفی به حساب می آید زیرا نیازها و خواسته هایی مصرف کنندگان با تغییر سن تغییر می کند.

 با آنکه ممکن است افراد در تمام سنین محصولات مشابه ای نیاز داشته باشند اما ویژگیهای این محصول با تغییر سن می تواند متفاوت باشد مثلا  لباس را در نظر بگیرید همه افراد به لباس نیاز دارند اما ویژگی هائی درخواستی برای این محصول مانند سایز، رنگ، مدل و … با توجه به سن و سال تغییر می یابد.

برخی از اوقات هم محصولاتی متناسب یک مرحله از چرخه عمر محسوب می شود. مثلا نوزادان به شیر خشک و پوشک نیاز دارند، بچه ها اسباب بازی و عروسک و توپ می خواهند و …

  جنسیت

جنسیت یکی از متداول ترین متغیرهای جمعیت شناختی محسوب می شود. زیرا زنان و مردان ترجیحات متفاوتی دارند. شاید این حرف درست باشد که مردان از مریخ هستند و زنان از ونوس.

برخی از محصولات مانند عطرها و لباس از قدیم الایام زنانه و مردانه داشته است. اما امروزه برخی از شرکتها محصولات مشترکی مانند سیگار و یا اتومبیل با برند خاص را برای یکی از این گروههای جنسی تبلیغ می کنند.   

vogue-bleu-cigarettes

درآمد

اتومبیلهای بی ام دبلیو، مرسدس، فراری اتومبیلهای با کیفیت و لوکسی هستند که برای مشتریانی با سطح درآمد بالا تولید می شوند.

بنابراین درآمد می تواند یکی از متغیرهای بخش بندی بازار باشد.

 البته الزاما تمامی شرکتهایی که از متغیر درآمد برای بخش بندی بازار استفاده می کنند فقط برای طبقات بالای درآمدی محصول تولید نمی کنند. بسیاری از آنها ممکن است برای گروههای مختلف درآمدی محصولات متفاوت و متنوعی تولید کنند. مثلا سایپا تلاش دارد اتومبیلهای مختلفی با قیمت های متفاوت برای قشرهای درآمدی مختلف تولید کند.   

 

دین، نژاد و ملیت

گرچه برندهائی مانند کوکا کولا و پپسی بخش بندی بازار ندارد و برای همه تولید می شوند اما در عین حال در کشورهای مختلف با تبلیغات خاص بر اساس ملیت، مذهب و نژاد سعی در جذب مشتریان خاص ان کشور را دارند .

شما تبلیغات کوکا کولا برای ماه رمضان را احتمالا در ایران هم دیده اید. در سال جاری کوکا کولا به مناسبت ماه رمضان در بطری های نوشابه خانواده را به رنگ زرد در آورده بود و در ازای هر سه در بطری، یک بطری پر تحویل می داد.

در برخی از کشورها رستورانهائی هستند که برای یهودیان یا مسلمانان غذای حلال ارائه می کنند. این رستورانها بازار را بر اساس مذهب بخش بندی کرده اند.

photo464961602164205485

برای دانلود کتاب الکترونیک چگونه مشتریان بیشتری جذب کنیم ایمیل خود را وارد کنید.

    ایمیل شما

    درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

    محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

    دیدگاهتان را بنویسید