قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / استراتژی / بخش بندی بازار

بخش بندی بازار

معمولا کسب و کارها اقدام به بخش بندی بازار می کنند. یعنی بازار را بر اساس معیارهایی تقسیم می کنند. علت این امر این است که خریداران در هر بازاری از نظر نیازها، امکانات مالی، نگرش و شیوه خرید با یکدیگر تفاوت دارند.

مثلا شرکتهای تولید اتومبیل ممکن است خریداران را از نظر قدرت مالی بخش بندی کنند و برای هر بخش بازار اتومبیلی به فراخور توانائی خرید تولید نمایند. مثلا شرکت سایپا هم پراید برای اقشار کم در آمد تولید می کند و هم اتومبیلی مانند مگان برای اقشار متوسط جامعه.

بخش بندی بازار به یک کسب و کار کمک می کند که آمیخته بازاریابی متناسب برای هر کدام از قسمتهای بازار در نظر بگیرد و برنامه ریزی بازاریابی موثرتری را به اجرا بگذارد و همچنین نیازهای مشتریان را بهتر ارضا کند.

وقتی اقدام به بخش بندی بازار می کنیم باید توجه داشته باشیم که هر بخش بازار باید ویژگی های لازم را داشته باشد:

  • قابل اندازه گیری باشد یعنی اندازه بازار، قدرت خرید و دیگر مشخصات آنها قابل اندازه گیری باشد. مثلا افراد چپ دست در جامعه نیازهائی دارند ولی چون مشخصات آنها قابل اندازه گیری نیست کمتر کسب و کاری آنها را به عنوان یک بخش از بازار در نظر می گیرد.
  • قابل دسترسی باشد. هنگامی که یک کسب و کار بازار را بخش بندی می کند باید بتواند به بازار های مورد نظر از نظر امکان توزیع محصول و یا ارائه خدمات دسترسی داشته باشد. علاوه بر آن باید امکان رساندن پیام خود به آن بخش ها را داشته باشد.
  • سود آور باشد. بدیهی است که ممکن است بخش هائی از بازار برای یک شرکت سودآور نباشد. مثلا افرادی از جامعه هستند که قد آنها کمتر از 130 سانتی متر است. اما تعداد آنها آنقدر زیاد نیست که مثلا یک شرکت اتومبیل سازی آنها را به عنوان بخشی سود آور از بازار در نظر بگیرد
  • اجرائی باشد. ممکن است یک شرکت بازار را به چندین قسمت بخش بندی کند اما توانائی های مالی لازم را برای اجرای برنامه بازاریابی جداگانه برای هر بخش نداشته باشد. این بخش بندی قابل اجرا نخواهد بود
  • بخش ها متمایز باشند. بخش بندی وقتی موثر است که بخش ها از یکدیگر متمایز باشند مثلا اگر سلیقه و رفتار رده های مختلف سنی درباره یک کالا یکسان باشد بخش بندی بازار بر اساس سن در مورد آن کالا فایده ای نخواهد داشت.

بخش بندی بازار

در حقیقت بخش بندی بازار تلاشی است که شرکت انجام می دهد که به اولین پرسش استراتژی پاسخ دهد: ما برای چه کسانی محصول یا خدمات تو لید می کنیم.

 درقسمت بعدی به معیارهای بخش بندی بازار خواهیم پرداخت.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید