قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / انیگرام و تقویت هوش هیجانی (EQ)

انیگرام و تقویت هوش هیجانی (EQ)

IQ-EQ2انیگرام  (اناگرام) تنها یک سیستم ساده برای تیپ شناسی نیست. بلکه نقشه دقیقی است که نشان دهنده نه ساختار متفاوت شخصیت در انسانهاست. در ضمن سیستمی قوی و کاربردی برای افزایش هوش هیجانی است که فراست لازم را برای رشد شخصی و شغلی به ما می دهد .

هوش هیجانی از دو عامل تشکیل شده است:

۱) بصیرت نسبت به خود یا خودآگاهی که به معنای شناخت، پذیرش و مدیریت برخود است

۲) هوش تعاملی که به معنای توانائی ارتباط و تعامل مؤثر با افراد مختلف است.

هوش هیجانی (EQ) بزرگترین عامل موفقیت در هر شغل و کسب و کاری است. هر شغلی تا حدی به IQ نیاز دارد ولی ارتباط موفق با دیگر انسانها از عهده هوش بالا بر نمی آید و نیازمند هوش هیجانی است. برای همین است که بسیاری از انسانهای باهوش فاقد مهارتهای اجتماعی هستند و نمی توانند خود را با محیطهای کاری و مشاغل مختلف تطبیق بدهند.

در مشاغل مختلف تجربه تا حدی مهم است. این تجربه معمولاً با سالهای فعالیت در یک شغل سنجیده می شود ولی تجربه به حد خاصی که رسید بعد از آن ارتباط بین سالهای کاری و موفقیت در شغل کمرنگ می شود. بطور مثال یک برنامه نویس کامپیوتر شاید در عرض ۴-۳ سال تجربیات لازم را کسب می کند ولی پس از آن سالهای کاری بیشتر چیزهای خیلی زیادتری به او نمی آموزد. مثلاً برنامه نویسی که بیست سال تجربه کاری دارد الزاماً در شغل خود واردتر و موفق تر از آنکه ۵ سال تجربه دارد، نخواهد بود. چون که کارهایی را که قبلاً یاد گرفته است بطور مرتب و هر روزه تکرار می کند. اما با این حال اگر این فرد دارای هوش هیجانی خوبی باشد می تواند از پیروزیها و اشتباهات خود درس بگیرد. بنابراین سالهای کاری از یک نقطه به بعد فقط به موفق تر شدن کسانی کمک می کند که دارای هوش هیجانی بالائی باشند.

برخی گمان می کنند هوش هیجانی قابل آموختن نیست و یک امر ژنتیکی و مادرزادی است و یک نفر یا دارای این هوش هست یا نیست ولی واقعیت این است که سیستم انیگرام میتواند به افراد مختلف در توسعه این هوش کمک کند.این سیستم به ما کمک می کند تا الگوهای فکری، احساسی و رفتاری خود را بشناسیم و نسبت به رفتارها و عکس العملهای خود در موقعیتهای مختلف آگاه شویم. از همه مهمتر اینکه انیگرام به ما کمک می کند که با آگاهی از رفتارها و احساسات خود و دیگران به رشد مهارتهای خاصی مانند تسلط بر خود، ارتباط با دیگران و تصمیم گیری درخود بپردازیم.

علاوه بر این انیگرام به ما کمک می کند تا نگرشها، احساسات و رفتارهای افراد دیگر را نیز بشناسیم. این شناخت به ما کمک می کند تا دیگران را بهتر بپذیریم و همچنین بتوانیم رفتارها و احساسات آنها را در موقعیتهای مختلف پیش بینی کنیم. بنابراین خواهیم توانست مهارتهای دیگری همچون حل تعارض با دیگران، کار تیمی، دادن باخور و رهبری را در خود پرورش بدهیم.

درباره ی محمد رضا حق پرست

نویسنده کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی، 28 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 14 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید