قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / انیگرام: تیپ ۹

انیگرام: تیپ ۹

type9افراد تیپ ۹ انیگرام ( اناگرام) اعتقاد دارند که دنیا برای تلاش آنها ارزشی قایل نیست بنابراین باید آرام و بی تحرک بمانند.

این افراد گرایش دارند که آرام، آسانگیر و غیر ایرادگیر باشند. این افراد وقتی که بین آنها و دیگران و در میان اعضای گروهی که برای آنها مهم است صلح و دوستی و وجود دارد خرسند هستند. بیشتر این افراد توافق و سازگاری موجود در طبیعت را ارج می نهند و مستعد ارتباط و دوستی با دیگر افرادی هستند که مانند آنها از این سازگاری لذت می برند.

از آنجایی که افراد تیپ ۹ به سازگاری و توافق ارج می نهند و تا جایی که امکان دارد از تعارض با دیگران اجتناب می کنند، از کارهایی که می تواند موجب مشکل برای آنها شود مانند نه گفتن، اختلاف با فردی دیگر و اتخاذ تصمیم قاطعانه اجتناب می کنند. تمایل برای بازگردان سازگاری، آنها را در میانجی گری و حل کردن عدم توافقات ماهر ساخته است و تا حد امکان در این تعارضات هیچگاه یک طرف کشمکش نمی شوند.

افراد تیپ ۹ گرایش دارند که کوتاه بیایند و از افکار و احساسات و نیازهای خود چشم پوشی کنند و اجازه بدهند که طرف دیگر آنها در یک ارتباط فعالتر و مصرتر باشد.ممکن است برای تیپ ۹ بسیار مشکل باشد که در یک موقعیت موضع محکمی اتخاذ کنند. بطور مثال وقتی بحث می شود که چه فیلمی را ببینند و یا برای خانواده چه اتومبیلی را بخرند ویا بیان نظر در وسط یک جر و بحث. گفتن نه برای افراد تیپ ۹ کار سختی است زیرا نه گفتن می تواند باعث تعارض و تنش عصبی شود. این تیپ افراد معمولاً بله می گویند و صورت و برنامه کاری دیگران را قبول می کنند. حتی اگر با آن موافق نباشند. در مواردی که آنها تن بخواسته دیگران می دهند، رفتار آنها می تواند نوعی حمله انفعالی باشد یعنی بعد با مانع تراشی و یا پشت گوش اندازی جلوی پیشرفت کار را بگیرند.

وقتی وظیفه ای فوری پیش می آید و یاتصمیم  مهمی باید گرفته شود، این افراد تمرکز خود را از دست می دهند و نیروی خود را صرف وظیفه و یا فعالیت کم اهمیت تری می کنند. بطور مثال انجام کاغذ بازی غیر مهم و یا تماشای تلویزیون و یا یک فعالیت عادی وقت گیر دیگر.

  افراد تیپ ۹ در حین آرامش خیال به سمت ویژگیهای مثبت تیپ ۳ می روند. در این زمان آنها پرانرژی، کارآ و مولد می شوند، اعتماد به نفش آنها افزایش می یابد، کمتر بر اساس میل دیگران زندگی می کنند و کنترل زندگی خود را در دست می گیرند.

افراد تیپ ۹ در هنگام استرس و تنش روانی به سمت ویژگیهای منفی تیپ ۶ می روند در این هنگام آنها دچار دلشوره و نگرانی، شک و دودلی شده و بیشتر منفعل و تنبل می شوند.

نقاط   قوت

ویژگیهای   نیازمند بهبود

دیپلمات

اجتناب از تعارض

اسان گیر

بی جرأت

پذیرش گر

مسامحه کار

خوش برخورد

دودل

درباره ی محمد رضا حق پرست

نویسنده کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی، 28 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 14 سال سابقه مدیریت و مشاوره

۲ دیدگاه

  1. سلام
    تقریبا میشه گفت من شامل تمام این تیپ شخصیت ها هستم :))
    نمیشه گفت به طور کامل، شخصی ،هماهنگ با یه تیپ شخصیتی گفته شده باشد
    درسته؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید