قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / انیگرام : تیپ ۸

انیگرام : تیپ ۸

افراد تیپ ۸ انیگرام (اناگرام) اعتقاد دارند که بی عدالتی در دنیا موج می زند و آنها مدافع معصومیت و عدالت هستند.

این افراد علاقه دارند که نفوذ مستقیمی بر افراد و موقعیتها و حوادثی که بر زندگی آنها تأثیر دارد، داشته باشند و در مقابل نسبت به رفتارهای کنترل کننده و مقتدرانه دیگران بشدت حساس هستند. این افراد اگرچه معمولاً به افرادی که از قدرت خود استفاده می کنند و با نفوذ هستند، احترام می گذارند اما گاه نیز به شدت در مقابل اینگونه افراد و کسانی که بصورت غیر موثری سعی در کنترل دیگران دارند، از خود واکنش نشان می دهند.

  افراد تیپ ۸ سریع آشفتگی و آشوب و فقدان کنترل را احساس می کنند و بلافاصله مراحلی را برای بازگرداندن امور در مسیر درست انجام می دهند.

افراد تیپ ۸ در جستجوی راستی و حقیقت هستند و صداقت را مورد ستایش قرار می دهند. انتظار دارند که افراد مسئولیت اعمال خود را قبول کنند زمانی که این افراد احساس بی عدالتی کنند با شور و هیجان تلاش می کنند که عقاید و ارزشهای خود را حاکم کنند، وضعیت را بهبود بدهند و از کسانی که فکر می کنند قربانی شده اند حمایت کنند..

اغلب افراد تیپ ۸ اعتقاد دارند که مردم را می توان به دو دسته تقسیم کرد: افراد محکم و افراد ضعیف، با توجه به این زاویه دید، این افراد تصمیم دارند که جزو گروه افراد قوی و محکم باشند، با این وجود ابن افراد آسیب پذیری مخفی و کودک واری دارند که علاقه ای به آشکار شدن آن ندارند. برخی از این افراد سعی دارند این آسیب پذیری را حتی از خود مخفی کنند اما عده ای دیگر دوست دارند که وجهه ملایم تری از خود را به آنهایی که مورد اعتماد و احترام آنها هستند نشان دهند.

بسیاری از این افراد رفتار کینه جویانه خود را بعنوان برقراری تعادل در امتیازها، اجرای عدالت و یا تلافی جرم توجیه می کنند. بسیاری از افراد تیپ ۸ دوست دارند ببینند که دیگران (حتی افراد دارای اعتماد به نفس و با جرات) گهگاهی از رفتار تفوق طلبانه  و جسورانه آنها احساس ناامنی  می کنند.

افراد تیپ ۸ قادر به پنهان ساختن خشم خود نیستند.

type8افراد تیپ ۸ در هنگامی که احساس آسودگی و امنیت خاطر می کنند به سمت ویژگیهای مثبت تیپ ۲ حرکت می کنند. در این هنگام این افراد دارای رفتارهای زیر می شوند: در قبال دیگران پذیرش بیشتری از خود نشان می دهند و آسیپ پذیریهای خود را کشف می کنند.، نسبت به سرنوشت و سعادت دیگران توجه بیشتری نشان می دهند.، دوست داشتنی تر می شوند ودیگران را دوست دارند و وجه نرم و ملایم خود را به دیگران بروز می دهند.

این افراد در زمانی که دچار فشارهای روحی و عصبی هستند به سمت رفتار منفی تیپ ۵ حرکت می کنند : خود را کنار می کشند و کمتر عمل می کنند.، کمتر از احساسات خود مطلع می شوند، شکست خورده و افسرده می شوند.، احساس گناه می کنند و خشم خود را متوجه خود می سازند.

نقاط قوت

ویژگیهای نیازمند بهبود

صریح

کنترل کننده

دارای تفکر استراتژیک

پرتوقع

عملگرا

عار داشتن از ضعف

حمایت از دیگران

هراس آور

درباره ی محمد رضا حق پرست

نویسنده کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی، 28 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 14 سال سابقه مدیریت و مشاوره

۲ دیدگاه

  1. سلام
    تیپ شخصیتی تغییر نمی کنه ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید