قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / انیگرام: تیپ ۶

انیگرام: تیپ ۶

افراد تیپ ۶ انیگرام دنیا را مکانی ترسناک و تهدیدگر می دانند و به صلاحیت دیگران اعتماد ندارند.

 تیپ ۶  اصولاً ذهن فعالی برای پیش بینی اتفاقات بد دارد. همیشه نگران است و می ترسد که بلائی بر سرش نازل شود. این تیپ  می تواند بدترین اتفاقات را پیش بینی کند و برای برگرداندن قضا و بلا برنامه ریزی کند.

این افراد خیلی راحت آرامش دیگران را بهم می زنند و دلشوره ها و نگرانی های خود را به دیگران منتقل می  سازند. برخی از این افراد به این مطلب که بدترین اتفاقات را پیش بینی می کنند آگاهی دارند و مقهور ترس خودشان می شوند و از بسیاری از کارها اجتناب می کنند ولی برخی دیگر خود را درگیر کارهای پرخطر می کنند تا بخود و دیگران ثابت کنند که از چیزی نمی ترسند. بیشتر افراد تیپ ۶ بین این دوحالت قراردارند وبسته به موقعیت  بین ترسهای واهی و کارهای پر ریسک در نوسان هستند.

نگرانی افراد تیپ ۶ در مورد بروز بدترین اتفاقات اغلب باعث مسامحه کاری آنان می شود. نه این که فراموش کنند کاری را انجام دهند، بلکه آنها نمی دانند که کدام گزینه را باید انتخاب کنند و چه کاری را باید به انجام برسانند. آنها انتخاب می کنند ولی بعد در درستی انتخاب خود شک می کنند. وقتی دلشوره آنها با شک و دودلی ترکیب می شود باعث بی تحرکی و ایستائی آنها می گردد و یا بعبارت دیگر آنها توسط تحلیلهای خود فلج می شوند.

افراد تیپ ۶ ارزش زیادی برای  برای وفاداری به تیم و سازمان خود قائلند. آنها اعتقاد دارند که مدیریت سازمان این وفاداری را تشخیص می دهد و قدرآن را می داند و همکاران وی را در مشکلات یاری خواهند کرد. البته آنچه که گفتیم به معنای آن نیست که تمامی افراد تیپ ۶ مایلند که عضوی جدائی ناپذیر از گروه باشند برخی از این افراد نیز ترجیح می دهند تا با حضور در حاشیه گروه، امکان خروج از گروه را در مواقع لزوم برای خود حفظ کنند.

  این افراد پرمدعایی دیگران را دوست ندارند و همچنین از چاپلوسی بدشان می آید. زیرا احساس می کنند که دیگران با  چاپلوسی قصد فریب آنها را دارند.

type6تیپ ۶ در حالت آرامش روان  و امنیت خاطر به سمت ویژگیهای رفتاری مثبت تیپ ۹ گرایش پیدا میکند مانند همدلی بیشتر با دیگران ،دید وسیعتر جهت بررسی موضوعات. اعتماد بیشتر به توانمندیهای درونی خود.

تیپ ۶ در حالت فشار روانی به سمت ویژگیهای رفتاری منفی تیپ ۳ گرایش پیدا می کند مانند: کاستن از نگرانی ها با ایجاد مشغله زیاد برای خود. در این حالت ممکن است مبتلا به پرکاری شوند. دودلی در انجام کارهای تازه اگر احتمال بدهد که آن کار ممکن است به نتیجه نرسد. نقش بازی کردن  و استفاده از دروغ برای پیشبردن کارها.

نقاط قوت

ویژگیهای نیازمند بهبود

وفادار

شکاک

دوست داشتنی

مظلوم نما

حامی

خود ویرانگر

مسئولیت   پذیر

نگران

درباره ی محمد رضا حق پرست

نویسنده کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی، 28 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 14 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید