قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / انیگرام: تیپ ۵

انیگرام: تیپ ۵

افراد تیپ ۵ انیگرام اعتقاد دارند که دنیای بیرون به آنها ضربه می زند و باید در خلوت خود بمانند تا انرژی بگیرند. این افراد بر واقعیتها تمرکز می کنند، بی غرض و تجزیه و تحلیلگر هستند. مجذوب اطلاعات بخصوص در حوزه های مورد علاقه خود می شوند. برای این افراد غیر معمول نیست که کتابخانه ای شخصی برای خود داشته باشند. این کتابخانه ممکن است شامل کتاب، فیلم، سی دی ، دی وی دی و یا مجلات باشد. این کتابخانه برای آنها تنها محلی برای انبار اطلاعات نیست بلکه محلی برای خلوت گزینی و جدا ماندن از تقاضاهای خارجی است.

افراد تیپ ۵ معمولاً طالب تنهایی هستند. این تنهایی به آنها اجازه می دهد که دوباره تجدید قوا کنند و خود را برای تعامل با دیگران آماده سازند. از یک سو برخی از این افراد ممکن است عزلت گزین شوند ولی برخی دیگر ممکن است نقشهای اجتماعی بپذیرند بشرط آنکه این نقش ها شفاف و مشخص شده باشد و اجازه دهد که این افراد احساسات خود را در حد حداقل نگه دارند.

  افراد تیپ ۵ بصورت خودکار در زمان وقوع یک اتفاق خود را از احساسات خود منفک می کنند وسپس وقتی که تنها شدند و احساس امنیت کردند این احساسات را دوباره تجربه می کنند. این افراد اغلب به این مطلب اشاره می کنند که احساسات آنها وقتی که تنها هستند و کسی آنها را مشاهده نمی کند، بیشتر در دسترس است.

  افراد این تیپ ممکن است افراد مهربانی باشند اما محبوس کردن احساسات در درون خود باعث می شود که دیگران آنان را افرادی سرد و نامهربان تصور کنند.

این افراد تمایل دارند که قسمتهای مختلف زندگی خود را بخش بندی کرده و آنها را از هم جدا سازند. آنها ممکن است دوستان متفاوت برای کار، تفریح و خدمات اجتماعی داشته باشند.

 type5 افراد تیپ ۵ در هنگام آرامش به سمت رفتارهای مثبت تیپ ۸ گرایش پیدا می کنند بدین معنا که از حالت تفکر صرف خارج شده و بیشتر اهل عمل می شوند.، به غرایز خود بیشتر اعتماد می کنند، با دیگران بیشتر صحبت می کنند، جرأتشان افزایش می یابد و وقتی توجیه خوبی داشته باشند هرکاری که از دستشان برآید برای موفقیت انجام می دهند.

این افراد وقتی در تحت فشار و عدم آرامش روحی باشند به سمت رفتارهای منفی تیپ ۷ گرایش می یابند و بصورت هوسی درگیر طرحها و برنامه های جدیدی می شوند. و به افرادی آشفته و ولخرج تبدیل می شوند.

نقاط قوت

ویژگیهای نیازمند بهبود

تحلیلگر

یکدنده

خردمند

سرزنش گر

تیزبین

بی جرات

مسلط بر   خود

عزلت گزین

درباره ی محمد رضا حق پرست

نویسنده کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی، 28 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 14 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید