قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / انیگرام : تیپ ۴

انیگرام : تیپ ۴

تیپ ۴ انیگرام اعتقاد دارد که چیزی را گم کرده است که در نزد دیگران است و او را کنار گذاشته اند. آنها به چیزی دلبستگی دارند که وجود ندارد یا دور از دسترس است و به سختی به دست می آید و از هر چیز معمولی دوری می جویند.

این افراد گرایش دارند که در حد نهایی طیف احساساتی بودن قرار بگیرند. در یک سر احساسات آنها افسردگی قرار دارد و در سر دیگر بیش فعالی و برخی از آنها بین این دو حالت در نوسان هستند. بسیاری از افراد این تیپ اعتقاددارند که ” من همان احساساتم هستم.”

این افراد نگاه  مثبتی نسبت به غم دارند و و یا حداقل غم را پدیده ای منفی نمی دانند. غم را احساسی می دانند که باعث می شود فرد با عمیق ترین ابعاد شخصیت خود در ارتباط باشد و احساس کند که زنده است.

 افراد تیپ ۴ بطور مداوم در جستجوی حقیقت و درستی هستند. تمرکز اول آنها بر حقیقت، اظهار احساسات درونی آنهاست (از طریق هنر و ارتباط با دیگر افراد) و اتصال صادقانه ای که احساس می کنند با دیگر افراد دارند. آنها با اظهار احساسات خود از طریق بیان داستانهای شخصی در جستجوی معنا هستند و اعتقاد دارند که تجربیات شخصی و احساسات واقعی هستند.

 این افراد بطور مداوم خود را با دیگران مقایسه می کنند و قصدشان از این مقایسه این است که بفهمند که آیا از دیگران برترند و یا اینکه نسبت به دیگران نواقصی دارند. این افراد وقتی احساس کنند که نسبت به دیگران کمبودی دارند حسادت و دشمنی در آنها برانگیخته می شود.

   type4 تیپ ۴ در حالت آرامش روانی به سمت ویژگیهای مثبت تیپ ۱ گرایش دارد، در این حالت افرادی منظم خواهند بود که به زمان حال توجه بیشتری دارد. توجه وی به سمت نکات مثبت افزایش می  یابد و سعی می کند مشکلات خود را حل کند

این افراد در حالت ناراحتی روانی و تحت فشار به سمت رفتار منفی تیپ ۲ گرایش می یابند، سعی می کند دیگران را عاشق خود کند با این گمان غلط که می تواند آن را جایگزین عشق دیگری کند و یا به کمک آن تنهایی و تهی بودن درونی خود را برطرف نماید. نیازهای خود را سرکوب و انکار می کند و وابستگی اش به دیگران افزایش می یابد.

نقاط قوت

ویژگیهای نیازمند بهبود

الهام بخش

حالت روانی متغیر

خلاق

احساس گناه

درون نگر

افراط

عاطفی

احساساتی

 

 
 

درباره ی محمد رضا حق پرست

نویسنده کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی، 28 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 14 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید