قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / انیگرام (اناگرام): تیپ ۲

انیگرام (اناگرام): تیپ ۲

از دید یک فرد تیپ ۲ انیگرام  (اناگرام) دنیا به او نیاز دارد و او موظف است که به مردم  کمک کند. بنابراین افراد تیپ ۲ افرادی گرم و احساساتی هستند که به روابط خود با دیگران اهمیت زیادی می دهند و همواره آماده کمک و خدمت به دیگران می باشند. آنها تلاش می کنند تا رضایت خاطر دیگران را فراهم کنند تا از سوی آنها طرد نشوند.

کاری که تیپ ۲ برای دیگران انجام می دهد می تواند توجه نشان دادن به آنها، وقت گذاشتن برای انها، توصیه کردن و یا حتی شعر خواندن باشد وقتی بداند یک شعر می تواند حال مخاطب او را خوب کند.

گاه به علت برآوردن نیازها و خواسته های افراد مختلف دارای شخصیتهای مختلف می شوند و خود در شناخت شخصیت اصلی خود دچار مشکل می گردند.

تنها ماندن و انجام کارها به تنهایی برای آنها ناخوشایند و گاه وحشتناک است. همواره دوست دارند که با دیگران ارتباط داشته باشند. بنابراین دوستان و آشنایان بسیاری دارند و گاهی به این ارتباطات وابسته می شوند و جدائی موجب فشار روحی به آنها می گردد.

 فرد تیپ ۲ احساس می کند دیگران به او نیاز دارند و همین احساس باعث می شود که در او این غرور شکل بگیرد که عنصر مفیدی برای جامعه و دیگران است. معمولاً ادعا دارد که در برآوردن نیاز دیگران بی توقع است، اما معمولاً بدون اینکه خود بداند با یاری رساندن به دیگران توقعاتی مانند نیاز به قدردانی در او شکل می گیرد و اگر این توقعات برآورده نشود ناخودآگاه عصبانی می شود.

این افراد همچنین قدرت جالبی در درک نیازها و خواسته های دیگران دارند. که گاه باعث می شود برای رسیدن به خواسته های خود دیگران را به بازی بگیرند.

در هنگام آرامش روانی و زماtype2نی که کارها خوب پیش می رود تیپ ۲ به سمت ویژگیهای تیپ ۴ می  رود. یعنی بیشتر به خود توجه می کند تا دیگران و همچنین به عمق احساسات خود پی می برد.

در هنگام تنش روانی به سمت رفتارهای تیپ ۸ می رود و خشم خود را به دیگران ابراز می کند و ممکن است تبدیل به فردی خشن شود. همچنین در این مواقع معمولاً ادعا می کند که مورد بی عدالتی قرار گرفته  و برای اعاده حق خود تلاش می کند.

نقاط قوت

ویژگیهای نیازمند بهبود

دلسوزی

سازگاری بیش از حد

حمایت گری

عدم صراحت

انگیزدهندگی

توقع برای قدردانی

گرمی

وابستگی به دیگران

درباره ی محمد رضا حق پرست

نویسنده کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی، 28 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 14 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید