قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / انیگرام ( اناگرام )

انیگرام ( اناگرام )

انیگرام ( اناگرام )

سال  89 بود که با انيگرام (اناگرام) آشنا شدم و آموزه‌های اين سیستم شناخت تیپ‌های شخصیتی براي من كه به مطالعه درباره رفتار انسان‌ها علاقه‌مند هستم جالب‌توجه بود بخصوص كه رفتار بسياري از اطرافيانم را می‌توانستم بر اساس آن تبيين كنم. از تابستان سال 89 به‌طور جدی‌تر به مطالعه و بررسي انيگرام پرداختم و با كاربردهاي آن بخصوص در زمینه‌های مختلف مديريتي آشنا شدم.  تبيين و مهم‌تر از آن پیش‌بینی رفتار ديگران از مهم‌ترین  دستاوردهاي اين دانش براي مديران است، ضمن اينكه به كمك آن می‌توان به نقاط ضعف شخصيتي و رفتاري خود نيز پي‌برد.

همان‌طور كه گفتم انيگرام روشي در شناخت تیپ‌های مختلف  شخصيتي است. ennea در زبان يوناني به معناي 9 و gram به معناي نقطه است، كلمه انيگرام به نمادي  اشاره دارد كه در اين سيستم براي توضيح شخصیت‌های نه‌گانه انسان‌ها به كار می‌رود. نماد انيگرام يك دايره است كه 9 نقطه به نشانه 9 تيپ در آن به فواصل مساوي رسم شده است. هر نقطه توسط دو خط در داخل دايره به دونقطه ديگر متصل می‌شود كه نشان‌دهنده ارتباط هر يك از تیپ‌های شخصيتي  با تیپ‌های ديگر است.

منشأ انيگرام

منشأ انيگرام مشخص نيست برخي از پژوهشگران می‌گویند كه نماد انيگرام در كارهاي فيثاغورث موجود بوده است و آموزه‌های آن را به افلاطون و فلوطين نسبت می‌دهند و برخي ديگر منشأ آن را آموزه‌های عرفان يهودي (كاباليسم) می‌دانند و برخي ديگر  منشأ آن را به شخصیت‌ها و فرق مختلف عرفان اسلامي مانند امام محمد غزالي، اخوان‌الصفا و يا فرقه نقشبنديه منتسب مي كنند و حتي عده‌ای معتقدند كه مولوي از بزرگان اين دانش بوده است.

در اينكه اولين بار در قرن بيستم فردي به نام گئورگي گورجيف از روسيه به ترويج و همگاني كردن اين دانش پرداخته است شكي نيست  اما اينكه آن را چگونه كشف كرده است محل بحث است درهرحال برخي می‌گویند وي در  اقامت خود در خانقاهي مربوط به فرقه نقشبنديه در افغانستان با انيگرام آشنا شده است.

در اواخر دهه 60 ميلادي فردي به نام اسكار ايچازو در شيلي مدرسه خودشناسي آريكا را تأسیس كرد و به تدريس انيگرام در آن پرداخت وي  مدعي بود كه به اين دانش از طريق تحقيقات و  مطالعات مستقل خود دست پيدا كرده است.

در زمان فعاليت مدرسه آريكا، كلوديو نارنجو روان‌پزشک و انسان‌شناس آمریکایی به همراه جان ليلي محقق ذهن به شيلي رفت و در اقامتي چندهفته‌ای در مدرسه آريكا با آموزه‌های ايچازو درباره انيگرام آشنا شد. نارنجو در بازگشت به امريكا به توسعه و ترويج اين دانش در امريكا پرداخت و در طي چند سال روانشناسان و روان‌پزشکان مختلفي به شناخت و استفاده از  انيگرام روي آوردند.

 

مطالب مرتبط با انیگرام  در این سایت

انیگرام ( اناگرام )

انیگرام و تقویت هوش هیجانی (EQ)

مراکز هوش در انیگرام ( اناگرام )

انیگرام: تیپ ۱

انیگرام (اناگرام): تیپ ۲

انیگرام: تیپ ۳

انیگرام : تیپ ۴

انیگرام: تیپ ۵

انیگرام: تیپ ۶

انیگرام: تیپ ۷

انیگرام : تیپ ۸

انیگرام: تیپ ۹

آیا می دانید چه چیزی به کارکنان شما انگیزه می دهد؟

کارکنان شما مسئولیت را چگونه تفسیر می کنند؟

چگونه می توانیم باانیگرام، فروش و درآمد خود را افزایش دهیم؟

فیلم شکارچی لحظه ها و تیپ ۳ اناگرام

در استخدام افراد شخصیت آنها مهمتر است یا مهارتشان؟

خوب است نگاهی هم به صفحه معرفی کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای بیاندازید

پ. ن: تلفظ دقیق این کلمه انیگرم یا انیه‌گرم است که در زبان فارسی نزدیک‌ترین نوع نگارش متداول به آن انیگرام است. در اینجا می توانید تلفظ انیگرام (+) را بشنوید.

 

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید