قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / انیگرام ( اناگرام )

انیگرام ( اناگرام )

انیگرام ( اناگرام )

سال  ۸۹ بود که با انیگرام (اناگرام) آشنا شدم. همان‌طور که لابد اطلاع دارید انیگرام یک سیستم برای شناخت تیپ‌های شخصیتی است. سیستم‌های تیپ‌شناسی تلاش دارند که انسان‌ها را بر اساس وجوه مشترکی که ممکن است با هم داشته باشند دسته‌بندی کنند. این سیستم از دو جهت برای من جالب‌توجه بود، یکی به این خاطر که اطلاعات خوبی درزمینهٔ شخصیت انسان‌ها به اشتراک می‌گذاشت و مورد دیگرش هم این بود که من متوجه شدم که ابن دانش درزمینهٔ مدیریت و مذاکره بسیار می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. از تابستان سال ۸۹ به‌طور جدی‌تر به مطالعه و بررسی انیگرام پرداختم و با کاربردهای آن بخصوص در زمینه‌های مختلف مدیریتی آشنا شدم.  تبیین و مهم‌تر از آن پیش‌بینی رفتار دیگران از مهم‌ترین  دستاوردهای این دانش برای مدیران است، ضمن اینکه به کمک آن می‌توان به نقاط ضعف شخصیتی و رفتاری خود نیز پی برد.

همان‌طور که گفتم انیگرام روشی در شناخت تیپ‌های مختلف  شخصیتی است Ennea در زبان یونانی به معنای ۹ و gram به معنای نقطه است، کلمه انیگرام به نمادی  اشاره دارد که در این سیستم برای توضیح شخصیت‌های نه‌گانه انسان‌ها به کار می‌رود. نماد انیگرام یک دایره است که ۹ نقطه به نشانه ۹ تیپ شخصیتی در آن به فواصل مساوی رسم شده است. هر نقطه توسط دو خط در داخل دایره به دونقطه دیگر متصل می‌شود که نشان‌دهنده ارتباط هر یک از تیپ‌های شخصیتی  با تیپ‌های دیگر است.

منشأ انیگرام

منشأ انیگرام مشخص نیست برخی از پژوهشگران می‌گویند که نماد انیگرام در کارهای فیثاغورث موجود بوده است و آموزه‌های آن را به افلاطون و فلوطین نسبت می‌دهند و برخی دیگر منشأ آن را آموزه‌های عرفان یهودی (کابالیسم) می‌دانند و برخی دیگر  منشأ آن را به شخصیت‌ها و فرق مختلف عرفان اسلامی مانند امام محمد غزالی، اخوان‌الصفا و یا فرقه نقشبندیه منتسب می‌کنند و حتی عده‌ای معتقدند که مولوی از بزرگان این دانش بوده است.

در اینکه اولین بار در قرن بیستم فردی به نام گئورگی گورجیف از روسیه به ترویج و همگانی کردن این دانش پرداخته است شکی نیست  اما اینکه آن را چگونه کشف کرده است محل بحث است درهرحال برخی می‌گویند وی در اقامت خود در خانقاهی مربوط به فرقه نقشبندیه در افغانستان با انیگرام آشنا شده است.

در اواخر دهه ۶۰ میلادی فردی به نام اسکار ایچازو در شیلی مدرسه خودشناسی آمریکا را تأسیس کرد و به تدریس انیگرام در آن پرداخت وی  مدعی بود که به این دانش از طریق تحقیقات و  مطالعات مستقل خود دست پیداکرده است.

در زمان فعالیت مدرسه آمریکا، کلودیو نارنجو روان‌پزشک و انسان‌شناس آمریکایی به همراه جان لیلی محقق ذهن به شیلی رفت و در اقامتی چندهفته‌ای در مدرسه آریکا با آموزه‌های ایچازو درباره انیگرام آشنا شد. نارنجو در بازگشت به امریکا به توسعه و ترویج این دانش در امریکا پرداخت و در طی چند سال روانشناسان و روان‌پزشکان مختلفی به شناخت و استفاده از  انیگرام روی آوردند.

مطالب مرتبط با انیگرام  در این سایت

انیگرام ( اناگرام )

انیگرام و تقویت هوش هیجانی (EQ)

مراکز هوش در انیگرام ( اناگرام )

انیگرام: تیپ ۱

انیگرام (اناگرام): تیپ ۲

انیگرام: تیپ ۳

انیگرام : تیپ ۴

انیگرام: تیپ ۵

انیگرام: تیپ ۶

انیگرام: تیپ ۷

انیگرام : تیپ ۸

انیگرام: تیپ ۹

آیا می دانید چه چیزی به کارکنان شما انگیزه می دهد؟

کارکنان شما مسئولیت را چگونه تفسیر می کنند؟

چگونه می توانیم باانیگرام، فروش و درآمد خود را افزایش دهیم؟

فیلم شکارچی لحظه ها و تیپ ۳ اناگرام

در استخدام افراد شخصیت آنها مهمتر است یا مهارتشان؟

خوب است نگاهی هم به صفحه معرفی کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای بیندازید

پ. ن: تلفظ دقیق این کلمه انیگرم یا انیه‌گرم است که در زبان فارسی نزدیک‌ترین نوع نگارش متداول به آن انیگرام است. در اینجا می‌توانید تلفظ انیگرام (+) را بشنوید.

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید