قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مهارتهای فردی / انیگرام / انیگرام ( اناگرام )

انیگرام ( اناگرام )

انیگرام ( اناگرام )

سال  ۸۹ بود که با انیگرام (اناگرام) آشنا شدم و آموزه های این سیستم شناخت تیپهای شخصیتی برای من که به مطالعه درباره رفتار انسانها علاقه مند هستم جالب توجه بود بخصوص که رفتار بسیاری از اطرافیانم را می توانستم بر اساس آن تبیین کنم. از تابستان سال ۸۹ بطور جدیتر به مطالعه و بررسی انیگرام پرداختم و با کاربردهای آن بخصوص در زمینه های مختلف مدیریتی آشنا شدم.  تبیین و مهمتر از آن پیش بینی رفتار دیگران از مهمترین  دستاوردهای این دانش برای مدیران است، ضمن اینکه به کمک آن می توان به نقاط ضعف شخصیتی و رفتاری خود نیز پی برد.

انیگرام همانطور که گفتم روشی در شناخت تیپ های مختلف  شخصیتی است. ennea در زبان یونانی به معنای ۹ و gram به معنای نقطه است ، کلمه انیگرام به نمادی  اشاره دارد که در این سیستم برای توضیح شخصیتهای نه گانه انسانها به کار می رود. نماد انیگرام یک دایره است که ۹ نقطه به نشانه ۹ تیپ در آن به فواصل مساوی رسم شده است. هر نقطه توسط دو خط در داخل دایره به دو نقطه دیگر متصل می شود که نشان دهنده ارتباط هر یک از تیپهای شخصیتی  با تیپهای دیگر است.

منشا انیگرام مشخص نیست برخی از پژوهشگران می گویند که نماد انیگرام در کارهای فیثاغورث موجود بوده است و آموزه های آن را به افلاطون و فلوطین نسبت می دهند و برخی دیگر منشاء آن را آموزه های عرفان یهودی ( کابالیسم) می دانند و برخی دیگر  منشا آن را به شخصیتها و فرق مختلف عرفان اسلامی مانند امام محمد غزالی، اخوان الصفا و یا فرقه نقشبندیه منتسب می کنند و حتی عده ای معتقدند که مولوی از بزرگان این دانش بوده است.

در اینکه اولین بار در قرن بیستم فردی به نام گئورگی گورجیف از روسیه به ترویج و همگانی کردن این دانش پرداخته است شکی نیست  اما اینکه آن را چگونه کشف کرده است محل بحث است در هر حال برخی می گویند وی در  اقامت خود در خانقاهی مربوط به فرقه نقشبندیه در افغانستان با انیگرام آشنا شده است.

در اواخر دهه ۶۰ میلادی فردی به نام اسکار ایچازو در شیلی مدرسه خودشناسی آریکا را تاسیس کرد و به تدریس انیگرام در آن پرداخت وی  مدعی بود که به این دانش از طریق تحقیقات و  مطالعات مستقل خود دست پیدا کرده است.

در زمان فعالیت مدرسه آریکا، کلودیو نارنجو روانپزشک و انسان شناس امریکایی به همراه جان لیلی محقق ذهن به شیلی رفت و در اقامتی چند هفته ای در مدرسه آریکا با آموزه های ایچازودرباره انیگرام آشنا شد. نارنجو در بازگشت به امریکا به توسعه و ترویج این دانش در امریکا پرداخت و در طی چند سال روانشناسان و روانپزشکان مختلفی به شناخت و استفاده از  انیگرام روی آوردند.

در مطالب بعدی این وبلاگ تلاش خواهم کرد که خوانندگان را با بخشی از آموزه های این دانش (+) آشنا کنم.

خوب است نگاهی هم به صفحه معرفی کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای بیاندازید

پ. ن: تلفظ این کلمه انیگرام است در اینجا می توانید تلفظ انیگرام (+) را بشنوید.

درباره ی محمد رضا حق پرست

نویسنده کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی، 28 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 14 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید