قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اناگرام

اناگرام

اناگرام

انیگرام یا اناگرام enneagram روشی در شناخت تیپ های مختلف شخصیتی است. ennea (که همانند any تلفظ می شود) در زبان یونانی به معنای ۹ و gram به معنای نقطه است، کلمه انیگرام به نمادی  اشاره دارد که در این سیستم برای توضیح تیپهای نه گانه شخصیت انسانها به کار می رود. نماد انیگرام یک دایره است که ۹ نقطه به نشانه ۹ تیپ شخصیتی در آن به فواصل مساوی رسم شده است. هر نقطه توسط دو خط در داخل دایره به دو نقطه دیگر متصل می شود که نشان دهنده ارتباط هر یک از تیپهای شخصیتی  با تیپهای دیگر است.

تاریخچه اناگرام

منشا اناگرام مشخص نیست برخی از پژوهشگران می گویند که نماد انیگرام در کارهای فیثاغورث موجود بوده است و آموزه های آن را به افلاطون و فلوطین نسبت می دهند و برخی دیگر منشاء آن را آموزه های عرفان یهودی (کابالیسم) می دانند و برخی دیگر منشاء آن را به شخصیتها و فرق مختلف عرفان اسلامی مانند امام محمد غزالی، اخوان الصفا و یا فرقه نقشبندیه منتسب می کنند و حتی عده ای معتقدند که مولوی از بزرگان این دانش بوده است.

در اینکه اولین بار در قرن بیستم فردی به نام گئورگی گورجیف از روسیه به ترویج و همگانی کردن این دانش پرداخته است شکی نیست  اما اینکه آن را چگونه کشف کرده است محل بحث است در هر حال برخی می گویند وی در  اقامت خود در خانقاهی مربوط به فرقه نقشبندیه در افغانستان با انیگرام آشنا شده است.

در اواخر دهه ۶۰ میلادی فردی به نام اسکار ایچازو در شیلی مدرسه خودشناسی آریکا را تاسیس کرد و به تدریس انیگرام در آن پرداخت وی  مدعی بود که به این دانش از طریق تحقیقات و  مطالعات مستقل خود دست پیدا کرده است.

در زمان فعالیت مدرسه آریکا، کلودیو نارنجو روانپزشک و انسان شناس امریکایی به همراه جان لیلی محقق ذهن به شیلی رفت و در اقامتی چند هفته ای در مدرسه آریکا با آموزه های ایچازودرباره انیگرام آشنا شد. نارنجو در بازگشت به امریکا به توسعه و ترویج این دانش در امریکا پرداخت و در طی چند سال روانشناسان و روانپزشکان مختلفی به شناخت و استفاده از  انیگرام روی آوردند.

‌برتری اناگرام بر دیگر سیستم‌های تیپ‌شناسی

اناگرام  چیزی بیشتر از یک نوع شخصیت‌شناسی است، دیگر سیستم‌های تیپ‌شناسی مجموعه ای از ویژگیهای شخصیتی یا الگوهای رفتاری را تعریف می کنند در حالی‌که اناگرام به انگیزه‌های پشت الگوهای رفتاری توجه دارد.

در واقع اناگرام یک نقشه عمیق است که ۹ معماری متفاوت شخصیت انسانی را آشکار می کند. همچنین سیستمی قدرتمند و عملی برای افزایش هوش هیجانی است وحامل بصیرتی است که می تواند برای توسعه شخصی و حرفه ای مورد استفاده واقع شود. نه تنها انیگرام بصورتی دقیق چگونگی تفکر، احساس و رفتار انسانها را توصیف می کند بلکه همچنین انگیزه ها و محرکهای پنهان هر تیپ را روشن کرده و   فعالیت های  دقیقی برای رشد فردی با توجه به نیازهای مشخص هرتیپ ارائه می کند. به عنوان مثال، انیگرام دانشی ایده آل برای مدیران، منتورها و مربیانی است که می خواهند تأثیر عمیق و پایدار بر روی پرسنل و مراجعین خود بگذارند.

اناگرام و هوش هیجانی

هوش هیجانی ترکیبی از دو عامل است: هوش درون فردی که توانایی درک، پذیرش و مدیریت خود است و هوش بین فردی یعنی توانایی کار با طیف وسیعی از مردم. از آنجا که انیگرام دانشی فرا فرهنگی و بسیار دقیق و دارای کاربردهای بسیاری در موارد مرتبط با کار است، در حال حاضر در سراسر جهان توسط بسیاری از سازمان ها برای کمک به کارمندان و رهبران در زمینه های ارتباطات، تعارض، بازخورد، کارتیمی، رهبری، استراتژی، تصمیم گیری ، تسلط بر خود، کوچینگ و….  استفاده می شود. اساسا انیگرام به افراد در زمینه هایی مانند خودآگاهی و پذیرش خود،  قبول مسئولیت رفتارهای خود، تغییر الگوی مقصر دانستن دیگران و یا شرایط  دربروز مسایل و مشکلات و قبول پاسخگوئی در زمینه عواقب اعمال خود کمک می کند این به کارکنان در تمام سطوح سازمانی توانمندی می دهد که بازیگر محیط خود باشند نه فردی منفعل.

بتدریج مشخص شد که با به کارگیری دانش انیگرام و استفاده از آن می توان هوش هیجانی را تقویت کرد و با توجه به اهمیت این هوش در کسب و کار افرادی به فکر استفاده و آموزش آن به مدیران و کارکنان شرکتها افتادند و موجب توسعه این دانش در مدیریت، رهبری و ارتباط با مشتریان شدند.

اناگرام و رشد فردی

اناگرام همچنین مسیرها و فعالیت های خاصی را که برای  رشد هر تیپ طراحی شده است، ارائه می کند، به طوری که زمان کمتری برای رشد صرف می شود و نتایج واضح و طولانی است. به عنوان مثال، تیپ یک دارای استانداردهای فوق العاده بالا بوده و در جستجو کمال هستند، اما مربیان رشد  به آنها کمک نمی کنند که کاملتر شوند. در عوض، باید به تیپ یک کمک کنند تا آرام تر شوند و کمتر از خود انتفاد کنند و بجای دیدن نقصها و اشتباهات، موارد خوب را در یک چیز تشخیص بدهند و قدر بدانند. یا به طور مشابه در ارتباط با تیپ ۳، که معمولا مانند لیزر بر یک هدف یا برنامه  تمرکز می کنند، برخی از مربیان رشد بر داشتن اهداف و برنامه های بیشتری تاکید می کنند. در حالی که مربیان رشد باید به تیپ  ۳ بیاموزند که برای آنچه که هستند ارزش بگذارند نه برای آنچه انجام داده اند یا به دست آورده اند.

کاربردهای اناگرام در مدیریت و مسیر شغلی

اناگرام کمک می کند که

تیکخودمان را بهتر بشناسیم تفاوت بین انسانها را درک کرده و از آنها استقبال کنیم

تیکمؤثرتر ارتباط برقرار کنیم و روابطمان را با همکاران بهبود ببخشیم

تیکشغل مناسب خود را پیدا کنیم و در مسیر شغلی خود پیش برویم.

تیکتصمیم‌ گیری ‌های روزمره‌ را بهبود ببخشیم

 و به عنوان مدیر

تیکپرسنل خود را بهتر رهبری کنیم

تیکبازخوردهای موثرتری بدهیم

تیکمربی Coach خوبی برای کارکنان و همکاران خود باشیم

مباحث مرتبط با اناگرام در وبلاگ مدیر پیشرو

مراکز سه گانه هوش 

تیپ یک

تیپ دو

تیپ سه

تیپ چهار

تیپ پنج

تیپ شش

تیپ هفت

تیپ هشت

تیپ نه

 

راستی آیا می دانید  «چگونه می توانیم با انیگرام، فروش و درآمد خود را افزایش دهیم؟» فکر می کنم در این رابطه خوب است نگاهی هم به صفحه کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای بیاندازید

دیدگاهتان را بنویسید