قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / انیگرام

انیگرام

انیگرام enneagram (بعضی ها می نویسند اناگرام) روشی در شناخت تیپ های مختلف  شخصیتی است. ennea (که همانند any تلفظ می شود) در زبان یونانی به معنای ۹ و gram به معنای نقطه است، کلمه انیگرام به نمادی  اشاره دارد که در این سیستم برای توضیح شخصیتهای نه گانه انسانها به کار می رود. نماد انیگرام یک دایره است که ۹ نقطه به نشانه ۹ تیپ شخصیتی در آن به فواصل مساوی رسم شده است. هر نقطه توسط دو خط در داخل دایره به دو نقطه دیگر متصل می شود که نشان دهنده ارتباط هر یک از تیپهای شخصیتی  با تیپهای دیگر است.

منشا انیگرام مشخص نیست برخی از پژوهشگران می گویند که نماد انیگرام در کارهای فیثاغورث موجود بوده است و آموزه های آن را به افلاطون و فلوطین نسبت می دهند و برخی دیگر منشاء آن را آموزه های عرفان یهودی (کابالیسم) می دانند و برخی دیگر منشاء آن را به شخصیتها و فرق مختلف عرفان اسلامی مانند امام محمد غزالی، اخوان الصفا و یا فرقه نقشبندیه منتسب می کنند و حتی عده ای معتقدند که مولوی از بزرگان این دانش بوده است.

در اینکه اولین بار در قرن بیستم فردی به نام گئورگی گورجیف از روسیه به ترویج و همگانی کردن این دانش پرداخته است شکی نیست  اما اینکه آن را چگونه کشف کرده است محل بحث است در هر حال برخی می گویند وی در  اقامت خود در خانقاهی مربوط به فرقه نقشبندیه در افغانستان با انیگرام آشنا شده است.

در اواخر دهه ۶۰ میلادی فردی به نام اسکار ایچازو در شیلی مدرسه خودشناسی آریکا را تاسیس کرد و به تدریس انیگرام در آن پرداخت وی  مدعی بود که به این دانش از طریق تحقیقات و  مطالعات مستقل خود دست پیدا کرده است.

در زمان فعالیت مدرسه آریکا، کلودیو نارنجو روانپزشک و انسان شناس امریکایی به همراه جان لیلی محقق ذهن به شیلی رفت و در اقامتی چند هفته ای در مدرسه آریکا با آموزه های ایچازودرباره انیگرام آشنا شد. نارنجو در بازگشت به امریکا به توسعه و ترویج این دانش در امریکا پرداخت و در طی چند سال روانشناسان و روانپزشکان مختلفی به شناخت و استفاده از  انیگرام روی آوردند.

بتدریج مشخص شد که با به کارگیری دانش انیگرام و استفاده از آن می توان هوش هیجانی را تقویت کرد و با توجه به اهمیت این هوش در کسب و کار افرادی به فکر استفاده و آموزش آن به مدیران و کارکنان شرکتها افتادند و موجب توسعه این دانش در مدیریت، رهبری و ارتباط با مشتریان شدند.

کاربردهای انیگرام در مدیریت و مسیر شغلی

انیگرام کمک می کند که

تیکخودمان را بهتر بشناسیم تفاوت بین انسانها را درک کرده و از آنها استقبال کنیم

تیکمؤثرتر ارتباط برقرار کنیم و روابطمان را با همکاران بهبود ببخشیم

تیکشغل مناسب خود را پیدا کنیم و در مسیر شغلی خود پیش برویم.

تیکتصمیم‌ گیری ‌های روزمره‌ را بهبود ببخشیم

 و به عنوان مدیر

تیکپرسنل خود را بهتر رهبری کنیم

تیکبازخوردهای موثرتری بدهیم

تیکمربی Coach خوبی برای کارکنان و همکاران خود باشیم

مباحث مرتبط با انیگرام در وبلاگ مدیر پیشرو

مراکز سه گانه هوش 

تیپ یک

تیپ دو

تیپ سه

تیپ چهار

تیپ پنج

تیپ شش

تیپ هفت

تیپ هشت

تیپ نه

راستی آیا می دانید  «چگونه می توانیم با انیگرام، فروش و درآمد خود را افزایش دهیم؟» فکر می کنم در این رابطه خوب است نگاهی هم به صفحه کتاب شخصیت شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه ای بیاندازید

دیدگاهتان را بنویسید