قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / بازرگانی بین الملل / اصطلاحات اینکوترمز – تحویل در کنار کشتی FAS

اصطلاحات اینکوترمز – تحویل در کنار کشتی FAS

اصطلاح FAS در اینکوترمز 2000 به معنای تحویل کالا در کنار کشتی  در بندر مشخص خلاصه Free Along Side  می باشد. و بطور مثال به صورت   FAS BandarAbbas نوشته می شود.

یعنی کالا در کنار کشتی در بندرعباس (کشور فروشنده) تحویل خریدار  می شود.

به‌ عبارتي‌ خريدار از اين‌ لحظه‌ به‌ بعد بايد كليه‌ مخارج‌ كالا و خطرهاي‌ از ميان‌ رفتن‌ يا آسيب‌ ديدن‌ آن‌ را تقبل‌ نمايد
اصطلاح‌ FAS ايجاب‌ مي‌كند كه‌ فروشنده‌ كالا را جهت‌ صدور ترخيص‌ كند. اين‌ بر خلاف‌ نسخه‌هاي‌ قبلي‌ اينكوترمز است‌ كه‌ در آنها از خريدار خواسته‌ مي‌شد ترتيبات‌ ترخيص‌ كالا براي‌ صدور را فراهم‌ آورد.
البته‌ اگر طرفين‌ مايل‌ باشند كه‌ خريدار كالا را براي‌ صدور ترخيص‌ كند، اين‌ امر بايد با افزودن‌ عبارتي‌ صريح‌ بدين‌ منظور در قرارداد فروش‌ روشن‌ شود. اين‌ اصطلاح‌ فقط‌ براي‌ حمل‌ونقل‌ از طريق‌ دريا يا آبراههاي‌ داخلي‌ كاربرد دارد.

 •    فروشنده‌ بايد كالا و سياهه‌ تجاري‌، يا پيام‌ الكترونيكي‌ معادل‌ آن‌ را طبق‌ قرارداد فروش‌ و همين‌طور هرگونه‌ گواهي‌ مطابقت‌ ديگري‌ را كه‌ ممكن‌ است‌ در اين‌ قرارداد درخواست‌ شده‌ باشد، تهيه‌ كندو همچنین بايد به‌ مسئوليت‌ و هزينه‌ خود، هرگونه‌ مجوز يا ديگر اجازه‌نامه‌ های رسمي‌ براي‌ صدور كالا را اخذ كند و در صورت‌ اقتضاء كليه‌ تشريفات‌ گمركي‌ لازم‌ جهت‌ صدور آن‌ را انجام‌ دهد
 •     اخذ مجوزهای رسمی برای ورود کالا به کشور خریدار و انجام  كلية‌ تشريفات‌ گمركي‌ جهت‌ ورود كالا و ترانزيت‌ آن‌ از هر كشوري‌ بر عهده خریدار است.
 • قرارداد حمل و قرارداد بیمه ( درضورت نیاز و یا صلاحدید) بر عهده خریدار است.
 • فروشنده باید کالا را در کنار کشتى تعیین شده توسط خریدار، در بندر تعیین شده، در محل‌ بارگيري‌ كه‌ او در بندر بارگيري‌ معهود مقرر مي‌كند به ترتیب مرسوم در بندر مزبور، در تاریخ یا ظرف مدت مقرر تحویل دهد و خریدار باید کالا را تحویل بگیرد
 • فروشنده باید همه گونه خطر از میان رفتن یا آسیب دیدن کالا را تا زمانى که در کنار کشتى در بندر بارگیرى تعیین شده قرار می گیرد، تقبل نماید و پس از آن این خطر به خریدار منتقل می شود.
 • فروشنده باید کلیه هزینه‌هاى مربوط به کالا را تا زمانى که در کنار کشتی در بندر بارگیرى معهود قرار بگیرد، بپردازد و پس از آن هزینه ها بر عهده خریدار خواهد بود
 • فروشنده باید به خریدار در این مورد که کالا در محل مقرر قرار داده شده است، اطلاع کافى بدهد و باید به هزینه خود، مدرک تحویل متداولى را جهت خریدار تهیه کند.
 • فروشنده باید بنا به درخواست خریدار و به مسئولیت و هزینه او، هر گونه کمکى را جهت تهیه سند حمل و نقل (براى مثال، بارنامه دریایى قابل انتقال، راهنامه دریایى غیرقابل انتقال، سند حمل و نقل از طریق آبراه داخلى یا سند حمل و نقل مرکب) براى قرارداد حمل مبذول دارد، مگر اینکه سند اشاره شده در بند پیشین، سند حمل و نقل باشد.
 • در مواردى که خریدار و فروشنده توافق کرده باشند که از طریق وسایل الکترونیکى ارتباط برقرار کنند، سند اشاره شده در بند پیشین ممکن است جاى خود را به پیامى معادل در قالب مبادله الکترونیکى داده‌ها بدهد.
 • فروشنده باید هزینه عملیات بررسى کالا (مانند بررسى کیفیت، اندازه، وزن و تعداد) را که براى تحویل دادن آن لازم هستند، پرداخت کند و خریدار باید هزینه بازرسى پیش از حمل کالا را، به جز هنگامى که این بازرسى تحت نظارت مقامات کشور صادرکننده به عمل مى‌آید، پرداخت کند
 • فروشنده باید به هزینه خود، کالا را به گونه‌اى بسته‌بندى کند که براى حمل آن، در حد اطلاعاتش از شرایط مربوط به حمل (مثلاً شیوه‌هاى مورد استفاده و مقصد) قبل از انعقاد قرارداد فروش، مورد نیاز باشد (مگر اینکه در تجارتى خاص معمول باشد که حمل کالاى موصوف در قرارداد بدون بسته‌بندى صورت گیرد). بسته‌ها باید به گونه مقتضى علامت‌گذارى شوند.
 • فروشنده باید بنا به درخواست خریدار و به مسئولیت و هزینه او، هر گونه کمکى را جهت تهیه انواع اسناد یا پیامهاى الکترونیکى معادل آنها که در کشور فرستنده/ یا مبدأ صادر یا از این کشور ارسال مى‌شوند و ممکن است براى وارد کردن کالا و در صورت لزوم براى ترانزیت آن از هر کشورى مورد احتیاج خریدار باشند، مبذول دارد.

آنچه تاکنون درباره اینکوترمز در مدیر پیشرو  درج شده است:

 1. تاریخچه اینکوترمز در بازرگانی بین المللی
 2. تقسیم مسئولیتها در اینکوترمز
 3. اصطلاحات اینکوترمز ۱ – Exworks
 4. اصطلاحات اینکوترمز ۲ FOB

 

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید