قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / آموزش فروش / آیا شبکه های اجتماعی می توانند جای تماس سرد در فروش را بگیرند؟

آیا شبکه های اجتماعی می توانند جای تماس سرد در فروش را بگیرند؟

امروز با گسترش شبکه های اجتماعی این سوال مطرح است که آیا شرکتها می توانند از پتانسیل این شبکه ها برای مشتری یابی استفاده کنند؟ Mike Krause مدیر شرکت مشاوره sales sense payment   از مخالفان این نظر است و اعتفاد دارد که شبکه های اجتماعی نمی توانند جای روشهای مشتری یابی مانند تماس سرد را بگیرند. نظر ایشان را می توانید مطالعه کنید.

یکی از متداولترین روشهای فروش این روزها،استفاده از شبکه های اجتماعی به عنوان تماس سرد است.به این دلیل که می گویند چرا زمان و هزینه زیادی صرف تماسهای سرد کنیم وقتی که انواع زیادی از شبکه های اجتماعی وجود داشته -بالغ بر۱۰۰ تا فقط در امریکای شمالی-که می توانند بدون هزینه برای ما مشتری جذب کنند.

درست است که شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک، تویتر، لینکداین می توانند جذب مشتریان بالقوه را برای شما آسانتر کنند اما این راه حل مشتری یابی نیست،یک تکنیک ایجاد کشش (افزایش مراجعه مشتری به شما) است نه بیشتر.

تماس سرد، مشتری یابی یا هر اسم دیگری که بخواهید روی آن بگذارید بخشی از فرآیند فروش کلاسیک مراجعه به مشتری است که شبکه های اجتماعی نمی توانند جایگزین ان شوند و حذف این روش اشتباه بزرگی است.

چرا به شبکه های اجتماعی برای جذب مشتریان جدید تکیه نکنیم؟
چون شبکه های اجتماعی کاملا به پیغامهای عمومی که شما می دهید متکی هستند  تا یک فرد را وادار کند بر سکون خود غلبه کرده، اصرار رقبای شما را نادیده گرفته و به اندازه کافی به محصول شما کشش پیدا کند و اولین حرکت را برای تماس با شما از خود نشان دهد.بعد از آن دیگر به نیروهای بخش فروش شما بستگی دارد که بلافاصله بعد از استعلام آن مشتری بالقوه که با شما تماس گرفته و قبل از اینکه انگیزه اش را از دست بدهد معامله را تمام کنند.
اگر شرکت شما خیلی، خیلی خوش شانس باشد حدود یک درصد مشتریان شما تلاش کافی به خرج می دهند تا شما را پیدا کرده و تماس بگیرند.نود و نه درصد بقیه باید توسط نیروی فروش شما جذب شوند.(البته این تنها در مورد مشتریان جدید صادق است نه مشتریان دایم، چون آنان در شبکه های اجتماعی نه دنبال شما می گردندد و نه رقبایتان).

تعریف سنتی کار حرفه ای فروش، یافتن مشتریان بالقوه و مطلوب و کمک به آنها برای بالابردن انگیزه آنها در فرآیند فروش و به اوج رساندنشان است.نه یک بار بلکه این کار بارها و بارها وقتی که به کالا یا خدمات شما نیاز دارند باید انجام شود.شما هرگز چنین تلاش و سماجتی را نمی توانید در شبکه های اجتماعی به کار ببندید و این اختصاصاً دستاوردی انسانی است.

شبکه های اجتماعی تنها بخشی از این پازل هستند.

فروشنده یا شرکتهایی که به شبکه های اجتماعی به عنوان تنها مسیر تماس سردشان متکی باشند هرگز موفق نمی شوند.

از مزایای استفاده از محبوبترین شبکه های اجتماعی برای ایجاد تصوری مثبت در مورد شرکت، محصول و خدمات خودتان استفاده کنید. در آنجا شهرتی برای خود دست و پا کنید تا مشتریان در مورد شما شناخت و اگاهی پیدا کنند.

فعالیت اجتماعی خود را در آنجا به اطلاع عموم برسانید و از کارکنان خود در آنجا  قدردانی و تمجید کنید. اطمینان حاصل کنید که استراتژی شبکه اجتماعی قابل قبولی دارید و کسی را داشته باشید که به حضور شما را در آن نظارت داشته باشد. اما انتظار نداشته باشید که شبکه اجتماعی جایگزین و هم سنگ ارتباط با مشتریان بالقوه برای انجام فرآیند فروش و بستن قرارداد شود.

————————————————————————————————————————————————————————–

فهرست پیشنهادی ما برای مطالعه مباحث فروش در “مدیر پیشرو”  را در اینجا ببینید. 

———————————————————————————————————————————————————————-

اگر می‌خواهید مطالب جدید «مدیر پیشرو» را از دست ندهید می توانید یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید:

  • با وارد کردن ایمیل خود  مشترک خبرنامه ما شوید
  • مشترک فید ما شوید.
  • عضو کانال تلگرام ما بشوید که علاوه بر مطالب سایت مدیر پیشرو از مطالب جالب دیگر نیز بهره مند شوید.
  • ما را در گوگل پلاس دنبال کنید

درباره ی ژیلا سالمی

کارشناس مدیریت از دانشگاه تهران ، مدیر کارگزاری بیمه

دیدگاهتان را بنویسید