قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / آموزش فروش / آمادگی ذهنی برای تماس سرد و فروش تلفنی

آمادگی ذهنی برای تماس سرد و فروش تلفنی

قبلا در مطلب جایگاه تماس سرد در فروش چیست؟ در مورد سخت بودن تماس سرد یا به عبارت دیگر تماس با افرادی که آنها را نمی شناسیم صحبت کردیم و همچنین در مورد منافع این کار هم حرف زدیم.

وقتی ناچاریم کاری را انجام دهیم باید خود را برای آن آماده کنیم. همیشه اولین گام برای اقدام و عمل از آمادگی ذهنی آغاز می شود یعنی نخستین مرحله غلبه بر این اضطراب این است که ذهن خود را مدیریت کنیم و آمادگی روحی لازم را برای تماس در خود بوچود بیاوریم.

توصیه های زیر در این مسیر می تواند به فروشندگان کمک کند:

  • به یاد داشته باشید شما ارزشی به مشتری پیشنهاد می دهید

آیا شما تلفن می کنید که فقط محصولی را بفروشید؟ اگر پاسختان مثبت است فعلا گوشی را برندارید.

شما فقط برای فروش محصول تان تماس نمی گیرید. شما با مشتری تماس می گیرید که نیاز او را مرتفع کنید یا مشکلی از مشکلات او را حل کنید. شما در حقیقت خواهان کمک به مشتری هستید.

اگر کالا یا خدمات شما ارزشی در زندگی یا کسب و کار مشتری ایجاد نمی کند. بهتر است از همین الآن به دنبال کار دیگری باشید.  اما اگر محصول شما بهبودی ایجاد می کند و شما به این موضوع اعتقاد دارید ، گوشی تلفن را بردارید و با این ذهنیت با مشتری تماس بگیرید که قرار است به او هدیه ای بدهید.

  • مشتری خود را بشناسید

این توصیه بخصوص برای کسانی است که در فروشهای سازمانی و صنعتی فعالیت می کنند مهم است. شناخت شرکت مشتری، صنعتی که در آن فعالیت می کند، وضعیت شرکت و چالشهایی که با آن روبروست،  همچنین شناخت کسی که تصمیم گیرنده خرید محصول شماست به شما کمک می کند که آگاهانه تر فرآیند فروش خود را دنبال کنید.

علاوه بر آن هر چه بیشتر از مشتری شناخت داشته باشید اضطراب ناشی از  تماس بایک فرد ناشناس کاهش می یابد. زیرا بهتر از قبل می دانید که چه کمکهائی به آن فرد یا شرکت از دست شما بر می آید.

  • از مشتری خود اجازه بگیرید

در مقاله فرآیند تماس سرد و فروش تلفنی گفتیم که در هنگام تماس با مشتری بعد از معرفی خود و شرکت خود از  مشتری اجازه بگیرید که چند سوال از او بپرسید.

اجازه گرفتن کم ترین سودی که می تواند داشته باشد این است که احساس اینکه مزاحم مشتری شده اید را در شما از بین می برد. ضمن اینکه مشتری  نیز با روی باز و دوستانه تری به حرفهای شما توجه می کند و شما می توانید به جای اینکه نگران آدم خشن آن طرف سیم باشید به هدف اصلی خود که ایجاد ارتباط با اوست توجه کنید.

  •  “نه” را به “آری” تبدیل کنید

یکی از دلایل سختی تماس سرد، ترس از شنیدن کلمه “نه” است.

به یاد داشته باشید وقتی مشتری “نه” می گوید به معنای رد و طرد شما یا شرکت و محصول شما نیست. معنای آن این است فعلا “نه” و یا واقعا به محصول شما نیاز ندارد و یا شما نتوانسته اید نشان دهید که محصول شما چه مشکل یا نیازی را از او مرتفع می کند.

هر “نه” می تواند شما را به “بله” نزدیکتر کند. بهتر است آن را یک بازی عددی تصور کنید به این صورت که شما باید تعدادی “نه” بشنوید تا به “بله” برسید  و برای این کار تنها شرط استقامت و تحمل جواب “نه” شنیدن است.

———————————————————————————————————————————————————————–

فهرست پیشنهادی ما برای مطالعه مباحث فروش در “مدیر پیشرو”  را در اینجا مطالعه کنید. 

———————————————————————————————————————————————————————-

اگر می‌خواهید مطالب جدید «مدیر پیشرو» را از دست ندهید می توانید یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید:

  • با وارد کردن ایمیل خود  مشترک خبرنامه ما شوید
  • مشترک فید ما شوید.
  • عضو کانال تلگرام ما بشوید که علاوه بر مطالب سایت مدیر پیشرو از مطالب جالب دیگر نیز بهره مند شوید.
  • ما را در گوگل پلاس دنبال کنید

درباره ی محمد‌رضا حق‌پرست

محمدرضا حق‌پرست نویسنده کتاب شخصیت‌شناسی انیگرام برای فروشندگان حرفه‌ای کارشناس‌ارشد مدیریت بازاریابی، 31 سال سابقه کار در صنعت و بازرگانی و 16 سال سابقه مدیریت و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید